Lago di Como: alpejski skarb Lombardii

Lago di Como to miejsce, nad które warto wybrać się o każdej porze roku. W letnie upały błękitna tafla jeziora niesie ukojenie. Zimą majestatyczne szczyty otaczających jezioro Alp prezentują się w pełnej krasie. Odpoczywając w Mediolanie, czy też szusując po stokach Lombardii warto zajrzeć do malowniczych miejscowości, które otaczają to niezwykłe jezioro zagubione wśród gór.

Z Mediolanu najbliżej jest na południowy brzeg jeziora, do Como – miasta, od którego jezioro wzięło swoja nazwę. Como leży zaledwie kilkanaście kilometrów przy granicy ze Szwajcarią, a tutejsi mieszkańcy zawsze powtarzają, że „Szwajcaria jest tam, za górą”.

Miłośnicy sztuki, historii i architektury nie mogą się tutaj nudzić. Już w 196 roku p.n.e. Rzymianie założyli w Como twierdzę graniczną. Od tego czasu, dynamicznie rozwijało się miasto. W Como koniecznie zobaczyć trzeba majestatyczną katedrę. Jej budowę rozpoczęto w 1396 roku, a ukończono w XVI wieku. Z ciekawostek, Como jest miejscem spoczynku fizyka Aleksandra Volty, wynalazcy prototypu późniejszej baterii.

Turyści wypoczywający na nartach w najpopularniejszym zimowym kurorcie Lombardii – Livigno, najszybciej dotrą nad wschodni brzeg Jeziora Como. Choć nad Como jest nieco ponad 100 km, to podróż samochodem po krętych górskich drogach zajmie nawet ponad 2 godziny.

Wzdłuż całego brzegu jeziora rozsiane są malownicze miasteczka i wioski. Jedną z najpiękniejszych jest Varenna. Miasteczko założone przez miejscowego rybaka w 769 roku słynie z zapierających dech w piersiach widoków, sielskiej atmosfery i doskonałych połączeń promowych z innymi miejscowościami, rozsianymi nad jeziorem.

W Varennie warto zatrzymać się w jednej z położonych nad brzegiem knajpek, skąd spokojnie kontemplować można uroki otaczającej okolicy. Nad miejscowością górują ruiny zamku Castello di Vezio, a centrum Varenny warto zajrzeć do romańskich kościołów.

Podczas sprzyjającej pogody koniecznie trzeba wybrać się na przejażdżkę promem do leżącego po drugiej stronie jeziora Bellagio. Miasteczko oblegane jest przez Amerykanów. Pewnie dlatego, że w jego okolicy swoją rezydencje ma amerykański gwiazdor filmowy George Clooney. Mimo najazdów turystów zza oceanu miasteczko zachowało niezwykły urok. Pnące się strono w górę wąskie uliczki, średniowieczne, kamienne kościoły, urokliwe sklepiki. Tylko ceny w sklepach raczej dla turystów z mocno nabitymi portfelami.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>