Lefkada i Kefalonia – dlaczego warto tam jechać?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że Grecja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Piękna, słoneczna pogoda, piękne plaże, rozbudowana infrastruktura turystyczna i dziedzictwo kulturowe tego kraju czynią Grecję naprawdę wymarzonym miejscem na spędzenie urlopu. Wszystko wskazuje na to, że sezon lato 2017 będzie należał właśnie do Grecji. A obok tych najbardziej znanych greckich wysp, takich jak Kreta, Rodos, Korfu, Kos czy Zakynthos dołączają mniej znane Kefalonia i Lefkada, którym poświęcimy dzisiejszy wpis.

Grecja mniej znana

Greckie wyspy to nie tylko Rodos, Kreta, Korfu czy Zakynthos. W administracyjnych granicach Grecji leży 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Widać, że mamy w czym wybierać, zwłaszcza że na tych mniej popularnych też pojawiają się turyści i buduje się dobrej klasy hotele. Może więc w kolejnym sezonie wybrać miejsce mniej typowe, mniej znane, a co za tym idzie, mniej zatłoczone?

Kefalonia

Kefalonia to największa wyspa archipelagu Wysp Jońskich, ale pomimo to jest dość tajemnicza. Sami Grecy nazywają Kefalonię „najpilniej strzeżoną grecką tajemnicą”.

Sprawdź oferty wycieczek na Kefalonię

Turystyka na tej wyspie zaczęła się rozwijać dość późno, co wynika przede wszystkim z faktu, że w 1953 roku wyspę doszczętnie zniszczyło trzęsienie ziemi. W latach 80. zaczęli pojawiać się pierwsi turyści, ale nadal Kefalonia nie należy do czołówki najczęściej odwiedzanych wysp Hellady.

Największe atrakcje Kefalonii

Zwiedzanie Kefalonii warto zacząć od stolicy wyspy – Argostoli. To miejscowość leżąca w bliskiej, bo liczącej zaledwie 9 km, odległości od lotniska. Znajduje się tam muzeum archeologiczne, gdzie można podziwiać wiele przedmiotów codziennego użytku pochodzących z czasów antycznych. W muzeum tym znajdują się także fotografie wyspy sprzed trzęsienia ziemi. Warta uwagi jest także Fanaria, biała latarnia morska i punkt widokowy, bardzo charakterystyczny obiekt na wyspie. W Argostoli znajdziemy sporo sklepów, kawiarni, barów, tawern i restauracji

Lixouri na półwyspie Paliki co prawda jest drugim co do wielkości miastem na Kefalonii, ale tak naprawdę przypomina uroczą rybacką wioskę. Największą zaletą tej miejscowości jest spokój. Nie uświadczymy tam tłumów turystów, jest to więc miejsce idealne na sesje fotograficzne bez „mistrzów drugiego planu”. Mieszkańcy Lixouri są bardzo dumni ze swojego miasta i nie uznają Argostoli. Symbolem tego buntu jest posąg rybaka, ustawiony tyłem w stronę stolicy wyspy.

Assos jest przepięknym, i malowniczym miasteczkiem oddalonym o 10 km od plaży Myrtos. Z lądem połączone wąskim przesmykiem daje złudzenie osobnej wyspy. W okolicy Assos znajdują się ruiny weneckiej twierdzy. Chociaż w Assos znajdziemy bary i tawerny, jest to jednak raczej senne i spokojne miasteczko.

Fiskardo -w przeciwieństwie do Assos ma bardziej rozrywkowy i celebrycki charakter. Bywają tam zresztą gwiazdy światowego formatu, takie jak Sarrah Jessica Parker czy Madonna. Miasteczko jest ukwiecone, urokliwe, pełne kafejek i barów.

Skala  leży w południowo-wschodniej części wyspy. To największy ośrodek turystyczny na wyspie. Tam znajdziemy duże hotele i typową infrastrukturę turystyczną. W okolicach miasteczka znajdują się ruiny świątyni Apollina z VII w. p.n.e.

Petania  ta plaża jest istną oazą spokoju i błogiego lenistwa. Jest prawdziwą oazą ciszy i spokoju. Trudno wręcz uwierzyć, ale na plaży znajdziemy dwie tawerny i bardzo, naprawdę bardzo mało ludzi. Plaża ta leży blisko Lixouri, ale najlepiej dostać się tam samochodem z uwagi na górzysty charakter wyspy.

Platia Ammos jest przepiękną plażą, choć trudno dostępną. Trzeba dojść do niej pokonując 300 schodów, Ten utrudniony dostęp gwarantuje nam jednak spokój i brak hałaśliwego towarzystwa innych turystów.

Myrtos to właściwie turystyczna wizytówka wyspy, plaża widniejąca w katalogach i folderach. Kręcono tam sceny filmowego hitu „Kapitan Corelli” z Penelope Cruz i Nicolasem Cage’em. To również najbardziej oblegana plaża Kefalonii.

Jaskinie są niezwykłym dziełem natury i warto je eksplorować podczas urlopu na Kefalonii. Najsłynniejsza z jaskiń to Melissani – z krystalicznie czystą wodą w jeziorze, do którego woda spływa dwoma kanałami: jest to woda gruntowa i morska.Po jeziorze warto przepłynąć się łódką.

Jaskinia Drogarati słynie nie tylko z niezwykłego wyglądu, ale i z niesamowitej akustyki. W tej jaskini koncert miała tu Maria Callas oraz Luciano Pavarotti.

Świątynia Gerasimosa jest miejscem kultu poświęconym patronowi wyspy. Pochodzi z XVI wieku, a w klasztorze wciąż przechowuje się szczątki świętego. W sezonie przez miasto przechodzi procesja. W jej trakcie mieszkańcy leżą na ziemi, a nad nimi przenosi się szczątki świętego. Ma to zapewnić pomyślność na kolejny rok.

Lefkada

Lefkada jest naprawdę piękną wyspą. Fakt, że tak możemy powiedzieć o niemal każdej greckiej wyspie, ale Lefkadę polecamy przede wszystkim z uwagi na jej walory krajobrazowo-plażowe. Plaże z miękkim piaskiem, wysokie szczyty gór, cytrusowe i oliwkowe gaje robią niesamowite wrażenie.

Sprawdź oferty wycieczek na Lefkadę

Lefkada wspaniale nadaje się na aktywny,  wypoczynek, bo oferuje idealne warunki do uprawiania wodnych sportów.

Dawniej Lefkada była półwyspem. Było tak do VII w. pn.e. – osadnicy z Koryntu przekopali kanał i oddzielili Lefkadę od stałego lądu. Można tam się dostać promem lub po prostu mostem.

Największe atrakcje Lefkady

Lefkada nie jest, w przeciwieństwie do innych wysp, regionem obfitującym w zabytki. Głównym jej atutem są plaże – ale za to jakie! Najpiękniejsze z nich to Egremni Beach i Porto Katsiki. Na pierwszą z nich prowadzi aż 350 stromych schodów, ale za to jak już tam dotrzemy, natychmiast zapomnimy o trudach. Turkusowa woda, cudowny, biały jak mąka piasek, słońce. Ideał i raj na ziemi.

Turystycznym przebojem jest jednak Porto Katsiki. Niektórzy porównują (zupełnie serio) tę plaże z plażami Seszeli i Malediwów. Jest naprawdę wyjątkowo piękna i nie można jej sobie odpuścić podczas wizyty na Lefkadzie.

Stolica Lefkady to miasto o takiej samej nazwie. Nie ma tam zbyt wielu zabytków, ale warto je odwiedzić by poznać Greków i ich codzienne życie. Szczególnie teraz, póki Lefkada nie znajduje się na topie najchętniej wybieranych kierunków. Mamy tam szansę poczuć Grecję prawdziwą, nie reżyserowaną pod turystów.

Na Lefkadzie koniecznie należy odwiedzić Nydri. Miejscowość ta znana jest z cudownych górskich wodospadów, a ponadto można stamtąd oglądać niewielką wyspę Skorpios, która kiedyś była własnością Arystotelesa Onasisa, a obecnie należy do jego spadkobierców.

W kolejnym tekście przybliżymy Wam atrakcje wysp Skopelos, Skiathos oraz kontynentalnej Attyki.

 

 

 

  1. Pingback: Tam kręcono "Mamma Mia" - wyspy Skiathos i Skopelos | Qtravel.pl Blog

  2. Pingback: Attyka - co warto zobaczyć? | Qtravel.pl Blog

  3. Pingback: Top 10 miejsc, które trzeba zobaczyć na Krecie | Qtravel.pl Blog

  4. Pingback: 10 niesamowitych miejsc w Grecji, które musisz zobaczyć | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>