Lotniska ładne, brzydkie i.. „zachęta” do latania

Wybranie 10 najładniejszych terminali świata nie było trudne. Stworzenie listy 10 najgorszych wymagało ogromnego wysiłku – tak piszą autorzy dwóch ciekawych zestawień opublikowanych w serwisie Frommers.com. Większość światowych lotnisk pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem w warszawskim porcie lotniczym im. Fryderyka Chopina od kilku dni można podziwiać obrazy z „Zachęty”. Zachęcamy do latania!

 

Najpiękniejsze terminale

Zacznijmy od tematów przyjemnych. Za najpiękniejszy terminal świata uznany został terminal Hajj na międzynarodowym lotnisku imienia Abdulaziz Al Sauda w Jeddah na zachodzie Arabii Saudyjskiej. Zwany „terminalem dla pielgrzymów” w czasie sześciotygodniowej pielgrzymki muzułmanów do Mekki przyjmuje on miliony osób. Rozwiązania architektoniczne zastosowane w tym gigantycznym obiekcie zapewniły budynkowi pierwsze miejsce w rankingu. Autorzy zestawienia podkreślają funkcjonalność terminalu: olbrzymie poczekalnie dla podróżujących, łatwy dostęp do sklepów, restauracji, kawiarni, bankomatów, czy kantorów wymiany walut.

„Najbardziej niesamowite jest to, że Terminal Hajj składa się z 210 białych, wykonanych z włókna szklanego, namiotów” – czytamy na stronach portalu.

Wszystko wskazuje na to, że lotnisko nie szybko straci pozycję lidera. W 2014 roku otwarty zostać ma nowy obiekt. Dostępne na stronie portu lotniczego w Jeddah wizualizacje po prostu zapierają dech w piersiach.

Nowy terminal

W dziesiątce „najlepszych” znalazło się kilka lotnisk europejskich. Drugie miejsce przypadło terminalowi imienia Leifa Erikssona na lotnisku Keflavik na Islandii. Doceniono surowy, drewniany i kamienny wystrój obiektu. Są tu też dwa hiszpańskie lotniska – w Madrycie i Bilbao. Miejsca w zestawieniu zapewniły im odważne rozwiązania architektoniczne, to dzieła same w sobie.

Pełna lista przedstawia się następująco:

 1. Teminal Hajj Abdulaziz Al Sauda w Jeddah
 2. Terminal imienia Leifa Erikssona na lotnisku Keflavik na Islandii
 3. Lotnisko Incheon w Seulu w Korei Południowej
 4. Lotnisko Wellington w Nowej Zelandii
 5. Terminal 5 na JFK w Nowym Jorku
 6. Terminal 3 Międzynarodowe lotnisko Changi w Singapurze
 7. Terminal 1 na lotnisku Menara w Marrakeszu, Maroko
 8. Terminal 4 na lotnisku Barajas w Madrycie
 9. Międzynarodowy Port Lotniczy Carrasco w Montevideo, Urugwaj
 10. Lotnisko w Bilbao w Hiszpanii.

W rankingu zabrakło miejsca dla polskich lotnisk. Ale kto wie, może rozwijające się krajowe porty lotnicze zawalczą o tytuł w kolejnych latach?

Zachęta do latania

Z pewnością autorzy zestawienia doceniliby inicjatywę warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina, które 11 stycznia otworzyło w swoich progach galerię sztuki. I to nie byle jaką galerię! Podróżujący mogą podziwiać największe dzieła polskich artystów ze zbiorów Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Muzeum Narodowego. Na początek zaprezentowane zostaną prace związane z Warszawą – jej przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

- Reklamujemy nasz port hasłem „Kultura najwyższych lotów” dlatego staramy się zapewniać naszym klientom najwyższy standard usług – zapewnia Radosław Żuk, dyrektor Biura Public Relations Lotniska Chopina w Warszawie.

Wystawę „Warszawa ZAchęca” oglądać będzie można do 11 marca w galerii zlokalizowanej na poziomie odlotów w przejściu pomiędzy starą a nową częścią Terminala A w pobliżu kawiarni Coffeeheaven.

Nie wszędzie jest różowo

Na stronach Frommer’s znaleźć można także listę dziesięciu najgorszych terminali na świecie. Jak zaznaczają autorzy rankingu, dokonanie wyboru w tej kategorii wymagało niezwykłego wysiłku. Większość światowych lotnisk nie ma się bowiem czym pochwalić. Niektóre z nich zasługują jednak na szczególna naganę. Takie właśnie porty lotnicze znalazły się na „czarnej liście”.

Na szczęście tutaj także nie znajdziemy ani jednego polskiego lotniska. Tylko czy nie wynika to z tego, że jak piszą autorzy rankingu, pod uwagę brane były tylko największe międzynarodowe porty lotnicze?

Poniżej zestawienie lotnisk- brzydali. Jeśli to tylko możliwe – radzimy omijać:

 1. Chicago Midway Airport
 2. „Paris” Beauvais Airport
 3. Newark Airport Terminal B, Nowy Jork
 4. LaGuardia Airport US Airways Terminal, Nowy Jork
 5. Lotnisko Queen Alia Amman, Jordania
 6. Lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu
 7. Międzynarodowe lotnisko Jomo Kenyatta w Nairobi
 8. Lotnisko Szeremietiewo Terminal B/C, Moskwa
 9. Terminal 1, lotnisko w Manilii, Filipiny
 10. Terminal 3 JFK, Nowy Jork


Źródło:
http://www.frommers.com/
http://www.jed-airport.com/en/index.html

 1. Pingback: Travel » Blog Archive » Lotniska ładne, brzydkie i.. „zachęta” do latania

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>