Lukka – jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech. Toskania – część 7

LukkaLukka - Chociaż Lukka nie jest ani największym, ani najstarszym miastem Toskanii, to z powodzeniem walczyć może o tytuł najpiękniejszego miasta regionu z Florencją i z Sieną. Spór o palmę pierwszeństwa w Toskanii nie został zresztą rozstrzygnięty do dziś i pewnie nie stanie się to nigdy. Bo i po co?
Lukka posiada wszystkie cechy toskańskiego miasta: renesansowe mury obronne, sielski spokój mieszkańców, cudowną, dużą starówkę, wspaniałe restauracje, mnóstwo zabytków i liczne typowo włoskie sklepiki z winem, pamiątkami i dziełami sztuki. Przy tym wszystkim jest mniej hałaśliwa, a życie toczy się tu spokojniej niż w pobliskiej Florencji.

Lukka Włochy

Lukka, Toskania, Włochy; fot. pixabay

Atrakcje Lukka

Miejska starówka otoczona jest czterokilometrowym pierścieniem zabytkowych murów obronnych. Całość dopełnia 6 bram wjazdowych i 11 dobrze zachowanych baszt. Mury i baszty pochodzą z 16 wieku. Wewnątrz skupia się turystyczne i kulturalne życie tego niespełna 100 tys. miasta. Ciekawostką jest fakt, że wokół renesansowych murów wybudowano ścieżkę rowerową otaczającą całe centrum.
Gdy już zagłębimy się do środka starego miasta odkryjemy gąszcz typowych dla tej zabudowy wąskich uliczek, przy których znajdują się liczne sklepy, restauracje i bary. Do późnych godzin wieczornych ulicami spacerują turyści i mieszkańcy, a restauracje serwujące przysmaki kuchni toskańskiej. Główną arterią handlową starego miasta jest Via Filungo.

Spacerując po historycznym centrum warto zwrócić uwagę na majestatyczność wysokich kamienic, między którymi biegną wąskie uliczki. Zachwycają odpowiednio dobrane proporcje wśród budynków, elegancko wykonane fasady, wejścia do bram ozdobione donicami z kwiatami i drzewkami. Na wielu drzwiach zachowały się zabytkowe skrzynki pocztowe, kołatki i dzwonki. Gdzieniegdzie na elewacji widać święte obrazki mające po kilkadziesiąt lat. W podwórzach, za bramami leniwie leżą toskańskie koty, nieskore do pozowania zachwycającym się turystom.

Lukka na mapie

Przeczytaj także o innych miasteczkach Toskanii:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>