Madagaskar – słońce, plaża i aleja „gwiazd”

Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata, która miliony lat temu odłączyła się od Afryki, a mimo to wciąż do niej należy. To jedyne takie miejsce na ziemi. Znaleźć tu można wiele gatunków roślin i zwierząt, które nigdzie indziej nie występują. Wśród nich prawdziwe „gwiazdy” tego miejsca. To dla nich przybywają tu tłumy turystów. Uznawane za cud natury Baobaby, stanowią wizytówkę Madagaskaru.

 

Aleja Baobabów znajduje się na drodze z Morondawy do Belo sur Tsiribihina. Drzewa rozmieszczone są naturalnie, w ich lokalizację nie ingerował człowiek. Mają one ponad 30 m wysokości i są pozostałością po występującym tu niegdyś lesie. Ich piękno zachwyca o każdej porze dnia inaczej. O świcie przybierają kolor pomarańczowy, w ciągu dnia szarobrązowy, a po zachodzie słońca czarne baobaby widnieją na tle czerwonego nieba. Potężne kolosy przybierają również różne kształty. Najbardziej efektowne są „zakochane baobaby”. Dwa drzewa splątane konarami, sprawiają wrażenia przytulających się.

Baobaby wyglądają jakby rosły korzeniami do góry.  O ich pochodzeniu krążą legendy. Jedna z nich mówi, że rozzłoszczony diabeł posadził je właśnie w ten sposób. Inna, że to rozgniewany na drzewa Bóg wsadził je konarami do ziemi. Jedno jest pewne – to niewątpliwie cud natury, który każdego roku przyciąga tłumy turystów.

Oprócz tych niezwykłych drzew na Madagaskarze występuje wiele gatunków zwierząt. Stanowiące wizytówkę wyspy lemury, kameleony czy ogromne ćmy to tylko nieliczne spośród występujących tu skarbów przyrody. Podziwiać je można w parkach  narodowych oraz rezerwatach. Jednak natura to nie wszystko. Madagaskar oferuje również liczne zabytki: pałace w mieście Tana, kamienne grobowce w osadzie Betioka czy wzgórze Ambohimanga z letnią rezydencją królewską.

Bogactwo natury, zabytki, a także białe, piaszczyste plaże i pejzaże jak z najpiękniejszych widokówek. Wszystko to sprawia, że Madagaskar wzbudza zainteresowanie turystów. I choć wyprawa w to miejsce nie należy do najtańszych, wyspa staje się coraz bardziej popularna.

 

Zdjęcia:
Baobaby, Madagaskar, fot. Frank.Vassen
Baobaby, Madagaskar, fot. HiLoqui
Lemur, Madagaskar, fot. Frank.Vassen

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>