Madera: kraina niekończącej się wiosny

Madera to niezwykłe miejsce. Fascynuje historią jej powstania, oczarowuje roślinnością, zachwyca krajobrazami. Nie bez powodu nazywana jest krainą wiecznej wiosny. Łagodny klimat sprawia, że przez cały rok utrzymuje się tutaj przyjemna temperatura 22 °C, a powierzchnię wyspy pokrywa kolorowa szata różnorodnych kwiatów. Madera to wyspa pełna harmonii, raj dla miłośników nieskażonej przyrody. To również miejsce pełne rozmaitych atrakcji, dzięki którym chce się tu wracać.

Jak mawiają mieszkańcy, Madera powstała w miejscu, w którym Bóg po stworzeniu świata ucałował kulę ziemską. Choć prawda jest zupełnie inna, na pewno nie można nazwać jej mniej spektakularną. Madera wyłoniła się bowiem z wód Atlantyku w wyniku kilkukrotnej erupcji podwodnego wulkanu. I choć położona jest u północnych wybrzeży Afryki, wyspa należy do Portugalii.

Na Maderze trudno szukać szerokich, złotych plaż. Tutejsze plaże są w większości żwirowe i kamieniste. Wyspa ta to jednak idealne miejsce dla poszukiwaczy pięknych krajobrazów i miłośników dziewiczej przyrody. Znajdziemy tu rozległe doliny, gęste, zielone lasy, tarasowo ukształtowane pola, a także postrzępione góry i romantyczne, skaliste klify. Gdy do tego wszystkiego dodamy bogatą historię i wyjątkową kuchnię, Madera staje się miejscem idealnym, z którego ciężko będzie powrócić do rzeczywistości.

Pomimo podobieństw, jakie łączą Maderę z Wyspami Kanaryjskimi, miejsce to jest całkiem inne. Nie ma tu gwaru i zgiełku, jak w zapełnionych kurortach „Kanarów”. Jest za to spokój cisza i majestatyczne widoki. Ktoś by pomyślał – nuda. Nic bardziej mylnego. Niesamowite wakacje spędzą tu również miłośnicy aktywnego wypoczynku. Dzięki głębokim dolinom i wysokim górom Madera to doskonałe miejsce do uprawiania sportów ekstremalnych, takich jak: wspinaczka czy trekking. Znajdziemy tu również szeroki wachlarz sportów wodnych: od pływania i windsurfing, po kajakarstwo oraz narty wodne. Tym, co na Maderze nie może nam umknąć, jest spacer po lewadach. Wędrując trasami wodnych akweduktów, można natknąć się na skarby przyrody, które trudno znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie.

Spośród występujących  miasteczek, turyści najchętniej wybierają Funchal. To tutaj turystyka, która jest jednym z głównych źródeł dochodów mieszkańców, rozwinęła się najbardziej. Oferta hotelowa stoi na bardzo wysokim poziomie. Jednym z najlepszych hoteli wyspy jest Madeira Regency Palace, w którym każdy detal utrzymany jest w subtelnym i eleganckim stylu. Hotele, takie jak: Rocamar & Royal Orchid czy Vila Gale Santa Cruz charakteryzują się natomiast najwyższą jakością świadczonych usług. Warto zwrócić również uwagę na Dom Pedro Baia, gdyż niemal wyłącznie tu można korzystać z uroków złotej, piaszczystej plaży, której piasek został przywieziony z Sahary.

Zdjęcia:
Kwiat, fot. Leo-seta
Madera, fot. Stephen Colebourne

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>