Małe jest piękne: Europejskie Stolice Kultury 2012

Znamy już Europejskie Stolice Kultury na rok 2012. To portugalskie miasto Guimarães i słoweński Maribor – miejsca położone z dala od utartych szlaków turystycznych. W tym roku to się jednak zmieni. Zachęcamy do odkrycia kulturalnej strony Europy!

Guimarães
„Kolebka Portugalii” (port. O Berço da Nação Portuguesa) – to niewielkie miasteczko położone w północnej części kraju w podregionie Ave było pierwszą stolicą Portugalii. Miasto zostało założone przez Vimara Peres - pierwszego hrabiego Portugalii. Tu też urodził się pierwszy król Portugalii Alfons I. Miasto słynie z doskonale zachowanych średniowiecznych budowli, a jego wizytówką jest historyczne centrum wpisane w 2001 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To skupisko placów i wąskich, brukowanych uliczek, pełne średniowiecznych kościołów i klasztorów – m.in. Kościół Matki Boskiej Oliwnej (Igreja de Nossa Senhora da Oliviera) oraz pełniący dziś także funkcję ratusza Klasztor św. Klary (Convento de Santa Clara) z pewnością zachwyci wszystkich odwiedzających. W 2012 roku miasto spodziewa się co najmniej 1,5 miliona turystów, dla których przygotowało liczne atrakcje kulturalne.

 

Maribor
Niewielkie państwo jakim jest Słowenia ma się czym pochwalić. Stolica państwa – Lublana od lat przyciąga rzesze turystów, Jednak w tym roku sława tego miasta

zostanie przyćmiona przez Maribor, który nazwać można młodszą siostrą Lublany. Maribor, położony na północy kraju to drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, ważne centrum gospodarcze i kulturalne. Ma tu swoją siedzibę sławny uniwersytet. Maribor pod wieloma względami wygrywa rywalizację ze słoweńską stolicą – to miasto młode, pełne życia, a tutejsze kafejki i imprezy kulturalne nie mają sobie równych. To miasto artystów, muzyków, malarzy, które z pewnością sprosta swojej tegorocznej roli. Oprócz niewielkich lokalnych inicjatyw Maribor przygotował na 2012 rok także prawdziwe rarytasy: wystawę dzieł z londyńskiej Tate Gallery, czy inscenizację Wojny i Pokoju.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>