Marsa Alam – odkryj trzecią twarz Egiptu

Marsa Alam  to najdalej wysunięty na południe egipski ośrodek wypoczynkowy. Tutejsza infrastruktura jest nieco skromniejsza od tego, co zastaniemy w Sharm el Sheikh, czy Hurghadzie, choć hotele oferują równie bogaty wachlarz rozrywek. Turyści chętnie odwiedzają ten zakątek Egiptu przede wszystkim z jednego powodu.  Marsa Alam to mekka nurków. Tutejsze rafy są niemal dziewicze, a Morze Czerwone bajecznie czyste. Spokojniej tu i mniej tłoczno niż w innych turystycznych zakątkach kraju.

Marsa Alam leży 271 km na południe od Hurghady, 220 km od Edfu, 131 km na południe od Al-Kusajr i 145 km na północ od Berenike. Docieramy tutaj bezpośrednio samolotem – lokalny port lotniczy oddalony jest zaledwie 50 km od Marsa Alam.  Transfery do hoteli zwykle przebiegają szybko i sprawnie.

Sprawdź oferty wypoczynku w Marsa Alam

W rejonie Marsa Alam wybór hoteli jest mniejszy niż w nieodległej Hurghadzie, czy w Sharm el Shaikh na Półwyspie Synaj. Jednak liczba obiektów hotelowych z roku na rok rośnie. Co raz więcej turystów, którzy znają już inne miejsca w Egipcie, decyduje się przyjechać właśnie do Marsa Alam, by szukać tam wytchnienia od turystycznego zgiełku.

Marsa Alam nastawia się przede wszystkich na turystów pragnących korzystać z uroków Morza Czerwonego. Marsa Alam proponuje bogate zaplecze wypoczynkowo-nurkowe i sportowo-rekreacyjne. Tutejsze piaszczysto-koralowe plaże uchodzą za najładniejsze w Egipcie, a historia regionu od zawsze związana była z rybołówstwem. Po dziś dzień morze stanowi głównego żywiciela lokalnych mieszkańców.

Ciekawostką są kompleksy, które oferują wypoczynek w kamiennych domkach nad brzegiem morza w  pobliżu znanego miejsca nurkowego Abu Dabab – Dugong. Miejsce to znajduje się około  20 km na północ od Marsa Alam: Marsa Nakarii i Marsa Szagra.

Z kolei 20 km na południe od miejsowości znajduje się  Park Narodowy Wadi Dżimal – jeden z najsłynniejszych egipskich parków narodowych. W Starożytności w okolicznych górach wydobywano złoto i szmaragdy, dziś można zwiedzać niektóre ze starożytnych kopalni.

Do innych okolicznych atrakcji należą:

  • Edfu w dolinie Nilu – miasto, które czasach Starego Państwa pełniło rolę strażnika tzw. „bramy elefantyjskiej”, chroniącej południową granicę państwa. Położone na szlaku handlowym przez Pustynię Arabską nad Morze Czerwone było jednym z najzamożniejszych ośrodków Egiptu.
  • Świątynia w Abu Simbel – kompleks świątynny złożony z dwóch świątyń zbudowanych przez faraona Ramzesa II.
  • Wadi Hammamat – legendarna dolina, najkrótsza droga prowadząca z wybrzeża do Nilu; ściany tutejszych kamieniołomów pokryte są licznymi inskrypcjami i obrazkami.
  • El Quseir – w starożytności miasto było głównym czerwonomorskim portem starożytnego Egiptu, 8 km na północ miasta znajdował się starożytny port Myos Hormos.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>