Meksyk – niezbędnik turysty

Flaga Meksyku
Meksyk to jeden z największych krajów na świecie. Pod względem powierzchni zajmuje 14. miejsce. Położony w Ameryce Północnej kraj graniczy od północy tylko ze Stanami Zjednoczonymi, a od południa z z Gwatemalą i Belize. Większości z nas kraj ten kojarzy się z pięknymi plażami, charakterystycznym, pikantnym jedzeniem oraz barwną kulturą. Pod względem geologicznym kraj jest bardzo zróżnicowany. Są tutaj rajskie plaże z wiecznie słoneczną pogodą, góry, doliny, a nawet pustynie. Duży wpływ na kształtowanie się kultury w Meksyku mieli Hiszpanie, którzy dopłynęli tu pierwsi i podbili ten kraj. Meksyk niepodległość uzyskał dopiero w 1821 roku. Do dzisiaj zamieszkuje tutaj populacja ponad 2 milionów potomków Azteków, a także ponad 1,5 miliona Majów. Meksyk staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym dla Polaków, dlatego warto przy okazji zajrzeć do naszego tekstu o tym, jak zaplanować i kiedy wyjechać w egzotyczną podróż.

Dokumenty wjazdowe

Między Polską a Meksykiem obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Zgodnie z nią turyści z polskim obywatelstwem mający ważne polskie paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Meksyku nie dłużej niż 180 dni bez wizy. Przy wjeździe do kraju należy wypełnić formularz imigracyjny, który będzie podbity przez służby imigracyjne. To one decydują o długości pobytu w kraju i często wystawiają dla turystów zezwolenia na krótsze okresy niż 180 dni. Brak pieczątki pod formularzem wjazdowym może być przyczyną kłopotów.

Szczepienia

Przy wjeździe do Meksyku nie są wymagane żadne specjalne szczepienia poza standardowymi, obowiązkowymi dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. W niektórych mniej popularnych regionach Meksyku zdarzają się nieczęsto epidemie malarii. Podróżowanie do tych regionów lepiej skonsultować z lekarzem. Warto zaopatrzyć się także w spray przeciwko owadom.

teotihuacan
Język

Oczywistym faktem jest, że po wieloletnim panowaniu Hiszpanii na terytorium Meksyku ten język będzie powszechnie stosowany w kraju. Co ciekawe, nigdy nie zostało to potwierdzone żadną ustawą, że język hiszpański ma status języka oficjalnego.Z kolei aż 29 języków indiańskich to języki oficjalne, mimo że większość Indian płynnie posługuje się hiszpańskim.

Waluta

Oficjalną walutą w kraju jest peso meksykańskie (MXN), Ciekawostką jest, że to w Meksyku po raz pierwszy użyto znaku $ dla określenia waluty, a Stany Zjednoczone zaadaptowały ten znak dopiero 10 lat po Meksyku. 1 peso to obecnie około 17 – 18 groszy. Kurs jest bardzo zbliżony do korony czeskiej.


Ceny

Meksyk jest dla Polaków raczej niedrogi, choć nie można również powiedzieć, że jest wyjątkowo tani.

Za niedrogi posiłek w restauracji zapłacimy nie więcej niż 20 PLN, półlitrowa butelka piwa w barze lub pubie to wydatek około 4 PLN, a butelka coli to około 2 PLN.

Podstawowe produkty żywnościowe także są tańsze niż w Polsce, choć nie wszystkie. Półkilogramowy bochenek chleba to wydatek prawie 5 PLN, kilogram ryżu kosztuje z kolei  3 PLN, a jajko za sztukę to 35 groszy. Bardzo tanie są owoce. Kilogram bananów to tylko 2,50 PLN, podobnie sytuacja ma się z pomarańczami, które średnio kosztują zaledwie 2,30 PLN. Zadowoleni będą także palacze, ponieważ paczka papierosów nie przekracza 9 PLN.

Transport

Meksyk ze względu na ponad sześciokrotnie większą powierzchnię niż Polska znacznie częściej do transportu międzymiastowego wykorzystuje samoloty. Najczęściej jednak mieszkańcy Meksyku korzystają z autokarów. W kraju jest gęsta sieć połączeń międzymiastowych. Ceny przejazdu są zbliżone do Polski, a w trakcie wysokiego sezonu lepiej rezerwować bilety przed przyjazdem do kraju, ponieważ zainteresowanie jest spore.

W miastach w zależności od sieci transportu publicznego możemy pojechać metrem (Mexico City), autobusami, zbiorowymi taksówkami czy nawet tuk-tukami. Przed wejściem do taksówki warto uzgodnić z kierowcą cenę za przejazd, choć taksometry są powszechnie używane.

meksyk_ciezarowka
Kiedy jechać do Meksyku?

Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. Różne warunki panują w różnych częściach kraju.

Meksyk (Mexico City) : najlepszą porą na odwiedzenie tego miejsca jest nasza zima. Okres od października do marca powinien być słoneczny i ciepły oraz pozbawiony opadów deszczu.

Wybrzeże Pacyfiku: tutaj podobnie jak w stolicy kraju – najlepsza będzie zima w Polsce. Od grudnia do maja turyści cieszą się słoneczną, pogodną i ciepła pogodą pozbawioną znacznych opadów deszczu.

Okolice Kalifornii: doskonała pogoda trwa tutaj aż 9 miesięcy. Najlepszą porą jest okres od listopada do lipca, kiedy to opady są bardzo znikome, a temperatura wysoka.

Granica z Gwatemalą i Belize: najlepszą porą, kiedy to opady są najmniejsze w tym regionie jest wiosna. Trzy najlepsze miesiące do odwiedzenia między innymi Parku Narodowego Palenque to luty, marzec i kwiecień.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Meksyku, jego atrakcjach lub kuchni, a także o wyjazdach w egzotyczną podróż, przeczytaj nasze artykuły :

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>