Montepulciano – dlaczego warto tam jechać? Toskania – część 2

MontepulcianoMontepulciano – jest jednym z tych włoskich miasteczek, o odwiedzeniu którego marzą ludzie na całym świecie. To niewielkie miasteczko o średniowiecznej architekturze położone jest na wzgórzu w przepięknej, toskańskiej scenerii. Wokół zabytkowego Montepulciano możemy podziwiać sielskie krajobrazy, wzgórza z winnicami, aleje otoczone cyprysami i starannie uporządkowane, złociste pola, innymi słowy…  Maxiumus Home View.

A jednak to nie Ridley Scott wykorzystał okoliczne plenery w słynnym Gladiatorze. Zrobił to Chris Weitz w 2009 roku kręcąc tu, jedną z nie mniej rozpoznawalnych części Sagi: Zmierzch, Księżyc w Nowiu.

Bez względu na to, z której strony planujemy przyjechać do Montepulciano, ostatnie kilkadziesiąt kilometrów będzie dla każdego niezapomnianym przeżyciem. Ładujcie zatem baterie aparatów, kamer i smartfonów. Formtaujcie karty pamięci lub kupcie kilka dodatkowych. Przed nami Toscana Soute. To będzie prawdopodobnie najpiękniejsza część Toskanii, a dla wielu całych Włoch. Kręta droga wije się pomiędzy wzgórzami porośniętymi przez winnice lub gaje oliwne. Gdzieniegdzie widać będzie gospodarstwa agroturystyczne z basenami albo winnice. Większość budynków w tym rejonie jest pod ścisłą kontrolą samorządów. Są to eleganckie, typowe dla Toskanii, domy budowane z kamienia. Nie wolno ich ani rozbudowywać, ani przebudowywać, bo mogłoby zakłócić  cudowny krajobraz regionu. Czasami ograniczenia są bardzo uzasadnione.

Montepulciano - miasteczko

Montepulciano; fot. Bischoff49, pixabay

Centrum Montepulciano wybudowane zostało na szczycie wzgórza, około 600 m n.p.m. Miasteczko jest niewielkie, i turystom może jawić się jako nader spokojne lub wręcz lekko ospałe. Na co dzień mieszka tutaj niespełna 14 tys. mieszkańców. Wchodząc na brukowane alejki starego miasta możemy poczuć się tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie. O współczesności przypominają tylko przejeżdżające samochody tutejszych mieszkańców. Przy głównych uliczkach warto zwrócić uwagę na pałace i kamienice pochodzące z 15 i 16 wieku. W lokalach usługowych na parterze kamienic znajdują się restauracje, bary i obowiązkowe lodziarnie. Podobnie jak w innych miasteczkach tego typu, także tutaj w niewielkich sklepikach możemy kupić lokalne produkty, wśród nich: wędliny, sery, trufle, oliwę i przede wszystkim wino. Te najsłynniejsze lokalne to oczywiście Vino Nobile di Montepulciano.

Życie mieszkańców i turystów skupia się wokół Piazza Grande – to serce miasta i jego wizytówka. Miłośnicy filmowej sagi „Zmierzch” z łatwością rozpoznają, że właśnie tutaj kręcono sceny do kultowego filmu. W czasie wakacji na Piazza Grande niemal nieustannie odbywają się różnego rodzaju imprezy, inscenizacje czy pokazy. Czasem swoje produkty wystawiają tutaj lokalni rolnicy i właściciele winnic. Jednak najczęściej przesiadują tu mieszkańcy, młodzież i turyści.

Zabytki Montepulciano

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest Katedra Santa Maria Assunta, popularnie nazywana Duomo di Montepulciano. Wnętrze kościoła początkowo wydaje się być bardzo surowe, ale po dłuższym zwiedzaniu ukazuje nam swój urok. Warto zwrócić uwagę na prace Taddeo di Bartoli i różne inne dzieła sztuki znajdujące się w kościele. Zarówno projekt zewnętrzny, jak i wnętrze kościoła było inspirowane świątyniami z Orvieto i Florencji.

Kończąc spacer po Montepulciano warto odwiedzić Piazza di San Francesco. Plac ten oddalony kilkaset metrów od głównego rynku, jest najpiękniejszym punktem widokowym w mieście i świetnym miejscem do pamiątkowym zdjęć. Doskonale widać stąd zabudowę miasta i kolorowe, jakże uporządkowane optycznie wzgórza Toskanii.

Przeczytaj także o innych miasteczkach Toskanii:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>