Monteriggioni – miasteczko znane z filmów, reklam i gier. Toskania – część 8

MonteriggoiniMonteriggioni – to niewielkie miasteczko, będące tak naprawdę średniowieczną twierdzą usytuowaną na jednym ze wzgórz Toskanii, nieopodal Sieny. Osada jest tak magiczna i pejzażowo piękna, że słynny włoski reżyser, Bernardo Bertolucci nagrał tutaj Ukryte Pragnienia z Liv Tyler. Miasteczko przypadło do gustu także producentom telewizyjnych reklam, zwłaszcza z segmentu motoryzacji.

Swoje samochody promował tutaj rodzimy Fiat, a także producenci Citroena i Volvo.
Na koniec wątku o product placement warto zaznaczyć, że już przed wiekami, otoczone wysokim murem i czternastoma wieżami Monteriggioni swoje miejsce znalazło także w wielkie literaturze, za sprawą Boskiej Komedii Dantego.

Gdzie jest Monteriggioni?

Atrakcje Monteriggioni

Centralnym punktem tego miasteczka jest Piazza Roma. Monteriggioni jest tak niewielkie, że na zwiedzenie głównych ulic wystarczyłoby w zasadzie kilkanaście minut. I to właśnie może być jego główną zaletą. Nie ma potrzeby pędzić z punkt A do B, C,D, etc. Warto zatrzymać się i niespiesznie celebrować tę chwilę, posiedzieć dłużej na szesnastowiecznym placu. Kamienice i kościół wokół wyglądają wciąż tak samo, jak kilka stuleci wstecz. Po środku placu znajduje się charakterystyczna dla ówczesnych włoskich miast studnia. Rozgrzany bruk pięknie mieni się w promieniach słońca.
Monteriggioni jest jednym z niewielu tak dobrze zachowanych średniowiecznych miasteczek. Od XIV wieku praktycznie nie było tu żadnych większych zmian w architekturze.

Monteriggioni

Monteriggioni, Toskania, Włochy ; fot. pixabay

W pierwszy weekend lipca co roku odbywa się tutaj impreza pod nazwą Festa Medievale. Mieszkańcy, także z okolicznych miejscowości, przebierają się w średniowieczne stroje odgrywając role kupców, rolników, żołnierzy, magów, błaznów i żonglerów. W specjalnych namiotach można skosztować średniowiecznej kuchni i alkoholi.

Monteriggioni –  czyli gdzie odbywa się akcja Assasin’s Creed?

Ciekawostką jest fakt, że Monteriggioni zostało wiernie odwzorowane w popularnych grach komputerowych Assassin’s Creed II i Assassin’s Creed: Brotherhood. W dużej mierze wynika to z historii, gdyż na przełomie XV i XVI wieku w posiadłości górującej nad tą miejscowością mieściła się siedziba Asasynów.

Przeczytaj także o innych miasteczkach Toskanii:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>