Największe atrakcje Dominikany

Pierwsze skojarzenie z Dominikaną to najczęściej plaże. Słusznie, bo piękne piaszczyste wybrzeże to wizytówka tego drugiego co do wielkości państwa na Karaibach. Jednak ten, kto sądzi, że na Dominikanie można wyłącznie się opalać, bardzo się myli. Kraj ten oferuje turystom dużo więcej.

Góry

Na terenie Kordylierów Centralnych znajduje się kilka parków narodowych. Na terenie jednego z nich znajduje się Pico Duarte – najwyższy szczyt Karaibów i obu Ameryk (poza pasmem Kordylierów i Andów). Ma on 3175 m n.p.m. Aby wybrać się na szczyt, najlepiej zorganizować bazę wypadową w mieście Constanza. Pod opieką przewodnika (bez niego raczej nie polecamy wyruszać) wejście zajmuje 2-4 dni. Trzeba pamiętać, że temperatura powietrza może w nocy spaść poniżej 0 stopni. Jeśli więc przewidujecie górską wyprawę na Dominikanie, pamiętajcie o odpowiednim ubraniu i obuwiu pakując się na wyjazd. W czasie wyprawy można podziwiać przepiękne gatunki fauny i flory – papugi, sokoły, węże, gigantyczne pająki, hutie, poza tym daktylowce i inne rośliny.

Kordyliery Centralne spodobają się miłośnikom trekkingu, ekoturystom i rowerzystom górskim. Warto dodać, że w górach tych swoje źródła ma 12 rzek, które zaopatrują Dominikanę w czystą wodę w 90%.  Rzekami tymi można spływać za pomocą canoe (np. Jimenoa) lub pontonów i kajaków (np. Yaque del Norte).

Wodospad Aguas Blancas

Ten niezwykły wodospad znajduje się na wysokości 2000 m n.p.m. w parku narodowym Juan Bautista Perez Rancier. Aguas Blancas mierzy aż 83 metry. Imponująca, ogromna ściana lazurowej wody i zielona laguna zapiera dech w piersiach, a trasa prowadząca przez dżunglę i kanion spodoba się każdemu miłośnikowi przyrody.

Wyspa Catalina

W połowie drogi między Punta Cana a Santo Domingo znajduje się urokliwa wyspa Catalina. Znajduje się zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża, a na zwiedzanie jej warto przeznaczyć przynajmniej jeden dzień. To istny tropikalny raj. Znajduje się tu rezerwat mangrowców (namorzyny) i jedna z najpiękniejszych plaż na całych Karaibach - La Palmilla. Na plaży często można znaleźć wyrzucone przez morze fragmenty rafy koralowej.

Zatoka Samańska i humbaki

Zatoka Samańska zaliczana jest do najpiękniejszych na świecie. Tym, co najbardziej przyciąga turystów w to miejsce, jest nie tylko krajobraz. W wodach zatoki co roku odbywają się gody humbaków. Przybywają tam między styczniem a marcem z północnego Atlantyku. W trakcie godów można usłyszeć ich śpiew i zobaczyć wyjątkowy taniec liczących 40 ton osobników.

Szczyt Pico Isabel de Torres

Nie jest to góra o imponującej wysokości, ale z uwagi na walory krajobrazowe polecamy się tam wybrać. Ma zaledwie 800 m n.p.m. i wznosi się nad miastem Puerto Plata na północy kraju. Leży w obrębie rezerwatu, który chroni drzewa mahoniowe i trąbkowe oraz rzadkie gatunki zwierząt takich jak papugi Cotica, narodowy symbol Dominikany. Na górę wjeżdżamy kolejką. Można tam podziwiać kopię pomnika Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro.

Polecamy nasz artykuł na temat regionów Dominikany - Karaibska egzotyka – Dominikana.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>