Obiecane wizy do „ziemi obiecanej”

Ameryka stawia na turystykę. Barack Obama zapowiedział wzmocnienie sektora turystycznego i otwarcie granic dla turystów, którzy do tej pory mieli utrudniony dostęp do „ziemi obiecanej”. Na pewno zyskają Chiny i Brazylia kilkukrotnie wymienione w prezydenckim przemówieniu. Czy Polacy także mogą liczyć na zniesienie wiz?

„Chcę, by Ameryka była numerem jeden światowej turystyki. Tworzymy nową strategię turystyki, która pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy. To takie proste: im więcej osób nas odwiedzi, tym więcej Amerykanów wróci do pracy” – powiedział Barack Obama 19 stycznia podczas przemówienia w bajkowym Walt Disney World Resort na Florydzie.

W swoim 13 minutowym wystąpieniu amerykański prezydent wyraźnie zaznaczył, że wprowadzone zostaną rozluźnione rygory wizowe dla Chin i Brazylii. To ogromne gospodarki z szybko rozwijającą się klasą średnią. Liczba wydawanych wiz dla obywateli tych krajów ma zostać zwiększona o ok. 40 procent. „Nie za dwa, czy pięć lat, ale już w tym roku” – podkreślił amerykański prezydent.

Obama oznajmił także, że wydał odpowiednie rozporządzenie, które ma doprowadzić do poszerzenia listy krajów objętych programem Visa Waiver umożliwiającym bezwizową podróż turystów do USA. O tym czy na listę trafić ma Polska – nie wspomniał.

Polskie media przyjęły przemówienie Obamy niezwykle entuzjastycznie i szybko pojawiły się publikacje mówiące o tym, że Polska ma już zagwarantowane miejsce w gronie szczęśliwców z Visa Waiver Program. Ciągle jednak brakuje konkretów i nie wiadomo, czy i kiedy doczekamy się otwarcia amerykańskich granic dla polskich obywateli.

Aktualnie lista obejmuje 36 państw. Polska to jedyny kraj znajdujący się w strefie Schengen, którego obywatele potrzebują wiz do Ameryki. Od 2009 roku bez wiz podróżują już nasi sąsiedzi: Czesi i Słowacy, a także Estończycy czy Węgrzy.

Prezydent Barack Obama obiecał zniesienie wiz dla Polaków już podczas swojej wizyty w grudniu 2010 roku. Wtedy także padły jedynie ogólne zapewnienia: „Sprawa ta jest dla mnie priorytetem i zamierzam ją rozwiązać podczas mojej prezydentury” – zapewniał Obama prezydenta Komorowskiego. Tylko która prezydenturę miał na myśli do 2012 roku, czy do 2016 roku?

Prace nad zniesieniem wiz dla Polaków trwają aktualnie w amerykańskim Kongresie. Na początku stycznia Polskę odwiedził amerykański senator Mark Kirk i kongresmen Mike Quigley , którzy rozmawiali o temacie wiz z przedstawicielami władz. Widać więc, że coś się w temacie dzieje. Miejmy tylko nadzieje, że obietnice Baracka Obamy nie okażą się bajką (nawiązując do scenerii prezydenckiego przemówienia).

Tymczasem, mimo iż załatwienie wizy kosztuje dużo zdrowia i pieniędzy – aktualnie 140 dolarów – Polacy chętnie podróżują do USA. Z pewnością zniesienie obowiązku wizowego spowodowałoby znaczne wzmożenie ruchu turystycznego Polaków za ocean.

W zestawieniu Trendy Qtravel.pl Stany Zjednoczone znalazły się w listopadzie zeszłego roku na 10 pozycji wśród najczęściej wyszukiwanych krajów. Wyprzedziły w rankingu takie kierunki jak Maroko, Izrael czy Cypr!

Organizatorzy doskonale zdają sobie sprawę z zainteresowania polskich turystów Ameryką i systematycznie poszerzają swoją ofertę wyjazdów do Stanów Zjednoczonych. W sezonie lato 2012 Rainbow Tours wzbogacił swoją ofertę o wycieczkę Oto Ameryka. Itaka Gala proponuje rejs na Bahamy z Miami, a Itaka zabiera turystów do Nowego Jorku, do słonecznej Kalifornii, a nawet na Przystanek Alaska.

Oferta wyjazdów do Stanów Zjednoczonych jest niezwykle bogata. Od lat turyści wybierają się za ocean z biurami wyspecjalizowanym w dalekich podróżach: Ecco Travel i Trade&Travel Company. Coraz większą popularnością ciesza się rejsy na Hawaje.

Systematycznie rośnie też sprzedaż biletów lotniczych do Stanów Zjednoczonych. Wg raportu serwisu Tanie-Loty.com.pl w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych miast, do których latają Polacy znalazły się dwie amerykańskie metropolie. Pierwsze miejsce przypadło Paryżowi (6%), drugiej zajął Londyn (5%), trzecie – Mediolan (3%), a już na 4 pozycji znalazł się Nowy Jork (2,5 %). Chicago zajęło 7 miejsce (2%) wyprzedzając Barcelonę i Madryt!

Co więcej w ubiegłym roku znacznie spadły ceny połączeń lotniczych do Ameryki. Loty do Nowego Jorku, a także połączenia z Chicago kosztowały średnio o ponad 1100 zł mniej niż w 2010 roku.

Jak widać Polacy kochają Amerykę. Prezydencie Obama trzymamy z słowo! Kadencja kończy się 17 grudnia 2012.

Chętnych zapraszamy o wysłuchania prezydenckiego przemówienia:

 

Cytowany raport dostępny jest pod adresem: http://www.tanie-loty.com.pl/podroze-lotnicze-polakow-w-2011-roku-raport-tanie-lotycompl.html 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>