Podróżowanie – pielgrzymowanie. Jakich ofert szukają dzisiejsi pielgrzymi?

Dzisiejsi pielgrzymi nie podróżują na piechotę. Nie odżywiają się korzonkami i szarańczą. Dzisiejsi pielgrzymi wsiadają w samolot i zatrzymują się w wygodnych hotelach. Polscy organizatorzy dostrzegają potencjał rynku pielgrzymkowego i proponują swoim klientom oferty, w których programie przewidziany jest czas na Mszę świętą, czy zakup dewocjonaliów. W wyszukiwarce Qtravel.pl znaleźć można nie tylko wyjazdy do europejskich sanktuariów, ale także pielgrzymkowe wyprawy za ocean – do meksyku i na Kubę.

Organizacja wyjazdów pielgrzymkowych do niedawna zarezerwowana była dla wyspecjalizowanych organizatorów, blisko współpracujących ze strukturami kościelnymi. Coraz częściej jednak znaleźć można oferty pielgrzymkowe także w katalogach dużych polskich touroperatorów.  Na zdecydowane prowadzenie wysuwa się biuro Trade&Travel Company, choć oferty pielgrzymkowe znaleźć można także u innych organizatorów, na przykład w biurze Lekier.

Trade & Travel Company specjalizuje się w wyjazdach dalekich i egzotycznych, ten trend dotyczy także ofert pielgrzymkowych. Organizator zaprasza klientów między innymi na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe w Meksyku. W programie 8-dniowej wyprawy codzienna Msza Święta, czas wolny na zakup dewocjonaliów, a także intensywne zwiedzanie meksykańskich zabytków.

Choć program takiej egzotycznej pielgrzymki pełen jest wydarzeń religijnych, wśród których m.in. zwiedzanie „miasteczka” Matki Bożej z Guadalupe, zwiedzanie i msza w katedrze w mieście Meksyk, czy wizyta w klasztorze, w którego ogrodzie znajdują się drzewa z kolcami w kształcie krzyża, po tylu doświadczeniach duchowych organizatorzy nie zapominają o przyjemnościach dla ciała. Dlatego na pielgrzymce znajdzie się czas na degustację tequili i pulque, a na zakończenie wyprawy zaplanowany jest zasłużony wypoczynek na plażach Acapulco.

Taka egzotyczna pielgrzymka to jednak nie mały wydatek. Ceny za 8-dniową eskapadę zaczynają się od 7750 zł/os. Biorąc jednak pod uwagę, że pielgrzymi zakwaterowani są w hotelach o wysokim standardzie  4* lub 5*, a podczas całego wyjazdu zaplanowane jest wyżywienie HB oraz All inclusive, koszt nie wydaje się wygórowany.

Pielgrzymka do Meksyku dostępna jest także w wersji rozszerzonej, połączonej z wizytą na Kubie. Podczas gdy inni touroperatorzy traktują Kubę przede wszystkim jako kierunek wypoczynkowy, Trade & Travel Company proponuje spojrzenie na ten kraj przez pryzmat religii. Pielgrzymi odwiedzają w Hawanie m.in. Plac Rewolucji, miejsce gdzie Papież Jan Paweł II w obecności Przywódcy rewolucji Fidela Castro odprawił uroczystą Mszę Świętą. Także podczas tego wyjazdu codziennym punktem programu jest Msza święta. Organizator przewidział w programie wiele atrakcji dla ciała, wśród których jest zwiedzanie fabryki cygar i plażowanie w Varedero.

Od lat ukochanym przez polskich pielgrzymów kierunkiem jest Izrael. Wyjazdy do Izraela znaleźć można w ofercie większości wiodących organizatorów, którzy proponują urozmaicone programy zwiedzania Ziemi Świętej. Wszystkie wycieczki objazdowe po Izraelu pozwalają odwiedzić miejsca ważne dla Chrześcijan m.in. Jerozolimę, Górę Oliwną, Betlejem, Kanę Galilejską. Mimo iż oferta wyjazdów do Izraela jest bardzo bogata, oferty typowo pielgrzymkowe znajdziemy tylko u organizatora Trade&Travel Company. W intensywnym programie wyjazdu Pielgrzymka Do Ziemi Świętej, zaplanowany został czas na Msze Święte i modlitwę. To propozycja dla tych klientów, którzy liczą na szczególne przeżycia religijne.

Klasyczna Ziemia Święta

Cena od 1990 PLN/os.

Dojazd:             samolot
Organizator:      Gromada
Kategoria:         3 gwiazdki
Wyżywienie:     śniadania i obiadokolacje
Wyjazd z:         Warszawa
Długość pobytu: 7 dni

Tajemnice Chrześcijaństwa

Cena od 1999 PLN/os.

Dojazd:            samolot
Organizator:     Alfa Star
Kategoria:        3 gwiazdki
Wyżywienie:    śniadania i obiadokolacje
Wyjazd z:        Warszawa
Długość pobytu:  7 dni

 

Izrael nie tylko dla pielgrzymów

Cena od 2899 PLN/os.

Dojazd:              samolot
Organizator:       Rainbow Tours
Kategoria:          3.0 gwiazdki
Wyżywienie:      śniadania i obiadokolacje
Wyjazd z:          Warszawa
Długość pobytu:  7 dni

Wśród europejskich propozycji pielgrzymkowych pojawia się Fatima i Santiago de Compostel (samolotowa oferta Trade &Travel Company) czy autokarowa pielgrzymka do Lourdes (oferta Liekier). Jest także oryginalna propozycja wyjazdu pielgrzymkowego  na Maltę – wyspę Św. Pawła. Na tej niewielkiej śródziemnomorskiej wyspie turyści odwiedzają miejsca związane z działalnością świętego: kościół w mieście Valletta, w którym znajdują się relikwie świętego, groty, gdzie apostoł znalazł schronienie po rozbiciu statku w 60r. oraz katakumby – miejsce pochówku Świętego pochodzące z IV-V w. n.e. Taki wyjazd to z pewnością ciekawa propozycja dla pielgrzymów, którzy odwiedzili już najważniejsze sanktuaria Europy, a nie mogą sobie pozwolić na wyprawę za ocean.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>