On, ona i Roma

Nie bez powodu Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem kochanków. Nawet nazwa Roma czytana od tyłu oznacza miłość (amor). Symbol tego uczucia– most Milvio to miejsce, które odwiedzają rzesze zakochanych. Zakładając na nim kłódkę, przypieczętowują swoją miłość. Ale Rzym to nie tylko jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. To również atrakcyjne turystycznie miasto z bogatą historią i wspaniałymi zabytkami. Pobyt w tym miejscu gwarantuje pełnię wrażeń, a najpiękniejsze wspomnienia pozostają na całe życie.

 

Co warto zobaczyć w Rzymie?

Ogrom występujących w Rzymie zabytków sprawia, że miasto słynie z miejsc, które trzeba zobaczyć. Podstawowym punktem każdej wycieczki jest Koloseum. Jego charakterystyczny kształt znany jest chyba każdemu. Niegdyś odbywały się tu walki gladiatorów czy bitwy morskie. Teraz Koloseum wiedzie prym wśród rzymskich zabytków, stanowiąc symbol tego miasta.

Kolejnym ważnym zabytkiem jest Forum Romanum – centrum politycznego i towarzyskiego starożytnego Rzymu. Przez wieki stan rynku ulegał pogorszeniu, aż do całkowitego zniszczenia. Dzięki pracom archeologicznym możliwe jest zwiedzanie jego pozostałości.

Będąc na Polu Marsowym koniecznie należy zajrzeć do Panteonu. Ta starożytna świątynia to jeden z najlepiej zachowanych zabytków Rzymu. Dzięki interesującej formie architektonicznej, szczególnie kasetonowemu sklepieniu kopuły obiekt uznawany jest za cud inżynierii budowlanej. Panteon zachwyca wyglądem zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jego piękno podziwiać można na co dzień, gdyż dawna pogańska świątynia obecnie stanowi czynny kościół katolicki.

Spośród bardziej współczesnych zabytków Rzymu wyróżnić można XVIII-wieczną Fontannę di Trevi. Gigantyczna konstrukcja z łukiem triumfalnym i licznymi figurami tworzy przepiękny widok, który na każdym robi ogromne wrażenie. Na uwagę zasługują również najdłuższe i najszersze w Europie Schody Hiszpańskie. Prowadzące są kościoła Trinitia dei Monti schody są miejscem odpoczynku i spotkań, a z ich szczytu rozciąga się niesamowity widok na miasto.

Będąc w Rzymie nie sposób nie wstąpić do Watykanu. Celem wielu pielgrzymek, szczególnie tych z Polski są obiekty sakralne: Kaplica sykstyńska ze słynnymi freskami Michała Anioła oraz Bazylika św. Piotra wraz z Grotami Watykańskimi, gdzie znajdują się grobowce papieży. Zwiedzając rzymskie kościoły, należy zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór – okryte ramiona, dłuższe spodnie czy spódnice. Turyści w skąpych strojach mogą być wyproszenie, bądź nie wpuszczeni do kościołów.

 

Miasto miłości

Rzym, a właściwie jego charakter potrafi rozkochać w sobie tych, którzy decydują się poznać jego piękno. Szczególnym miejscem jest most Milvio. Położony na północ od centrum miasta, stanowi miejsce kultu dla zakochanych. Zwyczajem par jest zawieszanie na moście i okolicznych lampach kłódek miłości. Zamknięte na kluczyk, który zakochani wyrzucają do płynącego w dole Tybru, kłódki dają wyraz sile uczucia dwojga ludzi i symbolizują ich nierozerwalną miłość.

 

Zdjęcia:
Zamek św. Anioła, Rzym, fot. Moyan_Brenn
Plac św. Piotra, fot. Moyan_Brenn
Koloseum, fot. Moyan_Brenn
Panteon, fot. yarra64
Most Milvio, fot. Panthermedia

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>