Panama – niezbędnik turysty

Panama - czy warto?Panama to kraj aż 4 razy mniejszy od Polski, leżący na Karaibach. Graniczy z dwoma innymi krajami – Kolumbią oraz Kostaryką. Panama leży także nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim. Znana głównie jest z Kanału Panamskiego łączącego Atlantyk z Pacyfikiem. Ponad połowę powierzchni kraju zajmują góry i wyżyny. Panama znajduje się w strefie klimatu równikowego, który charakteryzuje się wysoką średnią temperaturą i znacznymi opadami w porze deszczowej. Warto przy okazji zajrzeć do naszego tekstu o tym, kiedy wyjechać w egzotyczną podróż.

Dokumenty wjazdowe

Między Polską a Panamą obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Zgodnie z nią turyści mający ważne polskie paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 6 m-cy bez wiz. Należy jednak pamiętać, że każdy przyjeżdżający do tego kraju ma obowiązek posiadania biletu powrotnego oraz odpowiedniego stanu konta na pokrycie kosztów pobytu. Turystom zabrania się podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Nie ma możliwości wjazdu na sam dowód osobisty.

Szczepienia

Nie ma obowiązku szczepień. W ostatnim okresie, zwłaszcza w prowincjach północno-zachodnich, przy granicy z Kostaryką, na południowym wschodzie, w pasie przygranicznym z Kolumbią oraz w biednych dzielnicach stolicy pojawiają się przypadki malarii i dengi – chorób przenoszonych przez komary. Sugerujemy na wszelki wypadek zabezpieczyć się przed tymi chorobami. Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej, np. Brazylia, żądają ostatnio, aby osoby podróżujące z Panamy miały aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze.

PanamaJęzyk

Język hiszpański jest na wyspie jedynym oficjalnym językiem i stosowanym przez większość populacji tego kraju. Około 93% mieszkańców mówi po hiszpańsku,. co dziesiąty mieszkaniec Panamy potrafi porozumiewać się w języku angielskim, a co 25 potrafi mówić w języku francuskim. Pozostałe języki stanowią marginalny odsetek.

Waluta

Panama ma swoją oficjalną walutę nazwaną Balboa. Jest ona od 1903 roku równa kursowi dolara amerykańskiego w stosunku 1:1. Oznacza to, że 1PAB = 1USD, bez względu na jakiekolwiek czynniki. Tym samym bardzo powszechne jest płacenie w dolarach amerykańskich. Co ciekawe Balboa nie ma własnych banknotów, a jedynie monety, toteż w obiegu występuje powszechnie amerykański dolar.

Ceny na PanamieCeny

Panama jest nieco droższa niż Polska w ogólnym rozrachunku.
Za posiłek w niedrogiej restauracji zapłacimy około 5 – 10 $, czyli ponad 18 złotych.
Butelka piwa w barze kosztować nas będzie około 1,5$, czyli ponad 5 złotych.

Podstawowe produkty żywnościowe są natomiast droższe niż w Polsce.
W przeliczeniu na polskie złote – chleb – 7 PLN, 12 jajek – 8 PLN, pierś kurczaka (za kg) – 21 PLN, jabłka – 11 PLN/kg, banany – 4 PLN/kg, duża butelka wody -  5 PLN, butelka piwa – 3 PLN, paczka papierosów – 18 PLN

Transport

Polska strona MSZ sugeruje niekorzystanie z transportu publicznego, a raczej z taksówek. Kierowcy taksówek nie korzystają z taksometrów, a cenę końcową zawsze należy negocjować przed rozpoczęciem kursu.

Transport publiczny mimo wszystko można uznać za względnie bezpieczny, a drogi są w dosyć dobrym stanie. W kraju jest rozwinięta sieć szybkich, nowoczesnych, międzymiastowych autokarów. Władze Panamy odradzają podróżowanie w nocy.

Transport PanamaKiedy jechać do Panamy?

Niski sezon – trwa on od połowy kwietnia do grudnia. W zależności od tego, w której części kraju się znajdujemy, opady mogą przekraczać nawet 500 mm miesięcznie. Nie oznacza to jednak, że nie można wtedy podróżować do tego kraju. Wręcz przeciwnie – deszcz jest sporadyczny, za to dość silny. Warto sprawdzić dokładne prognozy pogody dla poszczególnych regionów, aby trafić w okienko słonecznej i ciepłej pogody.

Wysoki sezon – trwa on od połowy grudnia do kwietnia. W Panamie trwa wtedy pora sucha. Bardzo rzadko można spotkać opady w kontynentalnej części kraju. Okres od Świąt Bożego Narodzenia do Nowego Roku i Świąt Wielkanocnych to najwyższy sezon, wtedy znaczna część społeczeństwa jest na urlopach i ceny są znacznie wyższe niż zwykle.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Panamie, lub o wyjazdach w egzotyczną podróż, przeczytaj nasze artykuły :

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>