Paryż znany i nieznany

Dzisiaj wyruszamy do Paryża na wycieczkę zaplanowaną przez Pana Dariusza Juszczyńskiego. Odwiedzimy miejsca wymieniane we wszystkich paryskich przewodnikach, ale także zakątki mało znane. Wskoczymy na „muchę”, zajrzymy na wyspy i wdrapiemy się na wzgórza. Zapraszamy do lektury kolejnej pracy wyróżnionej w konkursie „Mój plan na jesienny wypad”.

 

 

Wycieczka do Paryża
Autor: Dariusz Juszczyński

Dzień 1

Zwiedzanie należy zacząć od miejsc mało znanych, a oddających cały urok i magię tego miasta. Pozwoli to również uchronić się od zniechęcenia spowodowanego tłumami. Zaczynamy od śniadania na wyspie „Ile aux Cyganes” (metro Bir-Hakeim) znajdującej się nieopodal wieży Eiffla, a pomimo to będącej oazą spokoju. Oczywiście śniadanie z bagietkami i serem pleśniowym (wino może wieczorem, żeby nie wyjść na sinonosych).

Skoro jesteśmy tak blisko należy wybrać się razem z falą turystów się na wieżę Eiffla (im wcześniej będziemy tym mniej zwiedzających).

Po zwiedzaniu warto wskoczyć na „muchę” tzn. „statek-muchę” czyli tzw. Bateaux Mouches i opłynąć Sekwanę. Będąc na takim statku, warto zjeść typowo francuski obiad trwający do 2 godzin i skosztować wszystkich przystawek na początek, i deski serów na koniec obiadu. Po naładowaniu akumulatorów, warto „powłóczyć się” po dzielnicy łacińskiej (metro Saint Michel lub Odeon). Bez konieczności zwiedzenia czegoś konkretnego, a dając się zaskoczyć napotkanym miejscom.

Wieczorem znów wyspa, tym razem Saint-Luis (metro Sully Morland), schowana za najsławniejszą wyspą Cite z katedrą Notre Dame. Saint-Luis jest ulubionym miejscem Paryżan, którzy przychodzą tam pograć muzykę na żywo dla współbiesiadników. Można przykładowo trafić na piknik, na którym urządzono sobie jam session, a gdy to połączy się z własnym kocem, serem i winem to sytuacja i miejsce stają się niezapomniane. Jako wisienka na torcie, może trafić się zachód słońca, który wyjątkowo dobrze widać z tego miejsca, w szczególności, gdy promienie odbijają się na lekko falującej Sekwanie.

Dzień 2

Drugi dzień to oczywiście wzgórze Montmartre wraz z bazyliką Sacre-Coeur (metro Anwers), placem Pigalle. Na tym ostatnim należy zatrzymać się na obiad i spokojnie poobserwować przelewający się tłum i sprzedawców sztuki. Popołudnie proponuje spędzić w jednym z pobliskich muzeów: Muzeum Erotyzmu (72 Boulevard de Clichy, metro Blanche) lub tzw. „Espace Dali” z dziełami słynnego Hiszpana  oraz wieżą Eiffla w tle (11 Rue Poulbot).

Wieczorem, jeśli będziemy w miesiącach letnich, warto wybrać się do kina pod gołym niebem „ciemna au claire de lune”. Projekcje odbywają się w różnych miejscach. Przy odrobinie szczęścia możemy siedzieć na schodach prowadzących do Sacre Coeur i oglądać francuski film, a w tle widzieć Paryż nocą.

Innym, mało znanym miejscem, do którego można się wybrać wieczorem jest „Pont des Arts”, czyli drewniany most, na którym jest tylko ruch pieszy i odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia artystyczne. Można natrafić na happening lub poprosić malarza o wspólny portret za symboliczne 3 grosze (może 3 euro).

Dzień 3

Trzeciego dnia należy oczywiście wybrać się do Luwru lub Musee d’Orsay. Obu przybytków reklamować nie trzeba. Co trzeba reklamować, to niewielki park przy Petit Palais (ulica Winston Churchill, metro Champs-Elysees Clemenceau), który jest urządzony w stylu antycznej Grecji. Jest on tak usytuowany, że nie słychać tętna miasta (czyli znajdujących się nieopodal Champs-Elysee) i można przenieść się w niezwykłe światy wyobrażeń z dzieciństwa (gdy się czytało Mitologię autorstwa Parandowskiego). Przy okazji, jeżeli zostanie nam jeszcze energia, należy zajrzeć do Muzeum sztuk pięknych w tymże Pałacu, bo zbiory i sam budynek niezwykłe.

Wieczorem oczywiście na piknik na tzw. „Paris Plage”, czyli nadsekwańskich bulwarach wysypanych piaskiem. Przy odrobinie szczęścia możemy trafić na grupową naukę tańca lub dancing pod gołym niebem.

DOBREJ ZABAWY!!!

Praca została nadesłana w ramach konkursu Mój plan na jesienny wypad

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>