Paszporty dla najmłodszych ważne przez 5 lat

Zmiana w zasadach wydawania paszportów dzieciom do lat 5. Na szczęście na lepsze. Od 11 sierpnia 2012 roku dokumenty wydawane najmłodszym podróżnikom ważne będą przez 5 lat, a nie jak do tej pory przez rok.

Jeśli planujemy złożyć wniosek o wydanie paszportu dla dziecka poniżej 5 roku życia, warto się z tym wstrzymać. Do 10 sierpnia 2012 roku dzieciom do 5 roku życia będą bowiem wydawane paszporty tymczasowe z rocznym terminem ważności. Wnioski złożone od 11 sierpnia objęte zostaną już nowymi przepisami, według których dokument podróż dla maluszka ważny jest przez 5 lat od daty wydania. Opłata za wydanie paszportu dla dziecka nie ulegnie zmianie i będzie wynosiła 30 zł.

Pozostałe zasady dotyczące paszportów dla dzieci nie ulegną zmianie. Przypomnijmy, że paszporty dla dzieci w wieku od 5-13 lat są również ważne przez 5 lat. Natomiast paszporty wydane osobom małoletnim, które ukończyły 13. rok życia są ważne przez 10 lat od daty wydania.

Nowy termin ważności paszportów dla dzieci do 5 roku życia wprowadza ustawa z 25 maja 2012 roku o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2012, poz. 798).

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>