Piza – Krzywa Wieża i dużo więcej! Toskania – część 4

Pisa, krzywa wieżaPiza – Niewielkie, bo niespełna 90-tysięczne miasto jest paradoksalnie jedną z największych wizytówek Włoch. Większość ludzi słyszała bowiem o istnieniu krzywej wieży. Nie niewielu jednak wie, że jest ona tylko częścią wyjątkowo szerszego, pięknego zespołu średniowiecznych budynków. Sama Piza to nowoczesne miasto z własnym międzynarodowym portem lotniczym, ale też urokliwą starówką położoną nad rzeką Arno. Z centrum Pizy niespełna dziesięć kilometrów dzieli nas od nadmorskiego wybrzeża Toskanii.

Co zobaczyć w Pizie

Zwiedzanie miasta proponujemy zacząć od zabytkowej bramy przy Via Cammeo Carlo Salomone. Tuż za nią ujrzymy Campo dei Miracoli. Po przekroczeniu murów naszym oczom ukaże się katedra Santa Maria Assunta oraz słynna krzywa wieża. To właśnie tutaj turyści z całego świata robią sobie pamiątkowe zdjęcia, na których udają, że przytrzymują przekrzywiającą się budowlę. Niewielu wie, że wieżę można zwiedzać od środka, a bilety kupuje się na określoną godzinę.

Krzywa Wieża w Pizie

Historyczne stare miasto Pizy – często pomijane przez turystów, a szkoda – jest bardzo urokliwe. Na starówce warto napić się kawy lub zjeść obiad. Ceny są nieco niższe niż w ścisłych okolicach Campo dei Miracoli, a przy tym dania smaczniejsze. W centrum starego miasta biegnie deptak zamknięty dla ruchu samochodowego, przy którym znajdują się bary i butiki. Warto także pospacerować przy nadrzecznych bulwarach Fiume Arno. Na szczególną uwagę zasługują mosty, w tym Ponte di Mezzo.

Z Pizy warto wybrać się na jedną z okolicznych plaż: Marina di Piza (14 km z centrum) lub Tirrenia (15 km).

Krzywa wieża w Pizie

Największa atrakcja miasta to Krzywa Wieża; fot. schmidmatthieu, pixabay

Przeczytaj także o innych miasteczkach Toskanii:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>