Po wschodniej stronie Adriatyku

Polacy kochają Chorwację. Od lat całymi rodzinami chętnie jeździmy nad adriatyckie wybrzeże. Po wschodniej stronie Adriatyku znajduje się jednak także kilka innych państw, które warto poznać. Czarnogóra powoli zyskuje na popularności, mało odkryta pozostaje Albania, niedocenione są Bośnia i Harcegowina oraz Słowenia. O tym, że Bałkany wyróżniają się burzliwą historią, niezwykłą kulturą i wspaniałą kuchnią wiedzą wszyscy. Nie każdy jednak spodziewa się, jak piękne miejsca można tam znaleźć i ile magii skrywa w sobie ten niepowtarzalny zakątek Europy.

Chorwacja

Chorwacja jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów. Każdego roku liczba turystów sięga tu nawet milionów. To niewielkie państwo cieszy się ogromną popularnością ze względu na panujący tam klimat, przepiękne krajobrazy oraz wspaniałe warunki do uprawiania przeróżnych sportów.

Jest to prawdziwy raj dla żeglarzy, gdyż znajduje się tu wiele naturalnych portów i przystani.  Miłośnicy nurkowania również nie będą wobec tego miejsca obojętni. Podwodny świat należy do grona najmniej zniszczonych, a co za tym idzie jednych z bardziej atrakcyjnych na świecie. We wszystkich nadmorskich miejscowościach można również popływać na desce. Udogodnieniem jest możliwość wypożyczania sprzętu, a nawet skorzystania z lekcji windsurfingu.

Chorwacja to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo chętnie odwiedzają go rodziny z dziećmi. Znajduje się tu mnóstwo hoteli przystosowanych do spędzenia rodzinnych wakacji. Oprócz odpowiednich pokoi i apartamentów, w hotelach pracują osoby, które dbają o zapewnienie odpowiedniej ilości atrakcji dzieciom. Wyjeżdżając do Chorwacji z dziećmi, należy jednak wybrać odpowiedni termin, pamiętając o tym, że w lipcu i sierpniu panują tam upały, które bywają uciążliwe nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Najwięcej turystów przyciąga chorwackie wybrzeże, szczególnie rejony Istrii, Dalmacji i Kvarner. Piękne plaże i możliwość uprawiania sportów wodnych to główne zalety, dla których turyści decydują się na wybór właśnie tych miejsc. Ze względu na liczne kluby i dyskoteki wybrzeże w sezonie turystycznym tętni życie. Miejsce to wybierane jest więc  najchętniej przez ludzi aktywnych i młodych.

Tym natomiast, którzy poszukują ciszy i spokoju, szczególnie polecane są Wyspy Briońskie. Charakteryzują się one przepięknymi widokami, ale także ciekawą historią. I co najważniejsze znajdują się z dala od tłumów i gwaru, dzięki czemu można tu naprawdę odpocząć.

Chorwacja to nie tylko piękne plaże i morze. To również raj dla miłośników przyrody. Znajdujące się tu parki narodowe swoim fenomenem jeszcze bardziej uatrakcyjniają ten kraj. Fakt, że leżą one w pobliżu ośrodków turystycznych sprawia, że są one chętnie odwiedzane przez turystów. Największą popularnością cieszy się Park Jezior Plitwickich. Miejsce to zdaje się być ideale na scenografię do bajek o leśnych stworach. Jego unikalność zostało docenione przez UNESCO, które wpisało go  na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

 

Czarnogóra

Choć pod względem turystycznym Czarnogóra jest krajem mniej rozwiniętym niż Chorwacja, wcale nie oznacza, że jest mniej atrakcyjna. Co prawda nie ma tu wielkich, tętniących życiem metropolii czy nowoczesnych kurortów. Znajdziemy jednak w Czarnogórze wiele miejsc, w których odnaleźć można spokój, zaznać pełni relaksu i zachwycać się niesamowitymi  krajobrazami. Co więcej czarnogórskie plaże śmiało konkurować mogą o miano najpiękniejszych w Europie.

Wybrzeże bogate w urokliwe zatoczki i portowe miasteczka rozciąga się od Budvy aż po wyspę Bojana Ada przy granicy z Albanią. Budva jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych miast Czarnogóry. To doskonałe miejsce do zwiedzania, które słynie z przepięknej średniowiecznej starówki. Nie brakuje tu również plaż i kąpielisk, które latem wypełnione są po brzegi turystami. Do najciekawszych miejsc zaliczyć  też można Petrovac. Otoczona przez lasy, winnice i gaje oliwne miejscowość idealnie nadaje się na wakacyjny odpoczynek. Na uwagę zasługuje również średniowieczny Kotor, którego zabytki zostały docenione i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nie zabytki, lecz plaże stanowią natomiast dumę miasta Ulcinj. Między starówką a dzielnicą hotelową znajduje się najbardziej oblegana, urokliwa Mała Plaża. Duża – ciągnie się przez 12 km niemal do granicy z Albanią, przez co w mieście poczuć można albańską atmosferę.

 

Albania

Albania to wciąż kraj słabo odkryty przez turystów. Zdecydowanie jednak zasługuje na to, by go poznać. Albania leży nad Morzem Adriatyckim i Jońskim, kraj obfituje we wspaniałe plaże. Znajduje się tu wiele pięknych miast, z bogactwem zabytków. Jednym z najpiękniejszych jest położona na górskich zboczach Kruja, której główną atrakcją stanowi górujący nad miastem zamek z 9 wieżami obronnymi. Niezwykłym urokiem szczyci się także miasto Berat, czyli „miasto tysiąca okien”, które jak sama nazwa wskazuje, słynie z niezwykłej urody okiennic. Perełkę Wybrzeża Morza Jońskiego stanowi natomiast położona niedaleko granicy z Grecją Saranda.

Cała Albańska Riwiera (od Wlora do Lukove) składa się z dziewiczych plaż i malowniczych wiosek. I choć turystyka rozwija się tu bardzo powoli, z roku na rok Albania staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem.  Istnieje więc realna szansa na to, by kraj ten stał się równie często odwiedzany przez turystów jak Chorwacja czy Czarnogóra. Obecnie znajdziemy 34 oferty wyjazdów do Albanii, w skład których wchodzą wycieczki objazdowe, rejsy oraz wypoczynek.

 

 

Bośnia i Harcegowina

Bośnia i Harcegowina to kraj, który wielu z nas kojarzy się wyłącznie z wojną i niebezpieczeństwem. Takie skojarzenie już od dawna jest nieaktualne. Piękny „kraj w kształcie serca” wciąż pozostaje nie do końca odkryty przez polskich turystów.

Największe atrakcje Bośni i Harcegowiny:

  • Sarajewo – jedna z najpiękniejszych stolic europejskich.
  • Kravica – największy i najpiękniejszy wodospad w Bośni i Harcegowinie.
  • Mostar z mostem nad Naretwą, malowniczymi domkami, kopułami meczetów oraz wąskimi uliczkami starego miasta z urokliwymi kafejkami i sklepikami.
  • Blagaj i źródło wypływającej spod 200-metrowego wapiennego klifu rzeki Buny.
  • Počitelj – zabytkowe miasto na lewym brzegu Nertwy, którego początki sięgają XIV wieku.
  • Jajce – niegdyś siedziba bośniackich królów, dziś miasto słynące z zabytków i niezwykłego 20-metrowego wodospadu w centrum miasta.
  • Neum – jedyny kurort na wybrzeżu Morza Adriatyckiego.
  • Sutjeska – najpiękniejszy park narodowy Bośni i Harcegowiny.

Organizatorzy powoli doceniają piękno Bośni i Harcegowiny. Rainbow Tours czy Itaka dają możliwość poznania tego kraju, oferując zarówno wypoczynek, jak i wycieczki objazdowe.

 

Słowenia

Słowenia choć niewielka, kryje w sobie sporo turystycznych atrakcji. Z jednej strony wysokie góry, z drugiej nie za duże, bo rozciągające się zaledwie na ok. 46 kilometrów, za to jakże piękne – wybrzeże. Ten  skromny odcinek plaży nazywany jest Słowiańską Riwierą  i kryje w sobie niezwykle ciekawe zjawiska przyrodnicze. Znajdują się tu solanki Sečovlje oraz najwyższy na Adriatyku klif Strunjan. Słowenia słynie również z miejsc do uprawiania sportów zimowych. Niemal we wszystkich ośrodkach istnieje  możliwość skorzystania ze szkółek narciarskich i snowboardowych.

Oferta touroperatorów do Słowenii jest niezbyt bogata. Wyjazdy do tego niewielkiego kraju organizują między innymi Rainbow Tours.

Chorwacja daleko przed innymi

Liczba ofert wypoczynku, wycieczek objazdowych oraz rejsów do poszczególnych krajów bałkańskich:

Spośród krajów leżących po wschodniej stronie Adriatyku pod względem turystycznym wciąż na czoło wysuwa się Chorwacja. Kraj ten cieszy się największym zainteresowaniem wśród turystów, czego konsekwencją jest najbogatsza liczba ofert przygotowana przez touroperatorów.

Na drugim miejscu znajduje się Czarnogóra, którą turyści już znają i coraz chętniej odwiedzają. Z roku na rok wzrasta również zainteresowanie pozostałymi krajami zachodnich Bałkanów. Choć turystyka rozwija się tam nieco wolniej, kraje takie jak Albania oraz Bośnia i Harcegowina zdecydowanie zasługują na turystyczne zainteresowanie.

Zdjęcia:
Chorwacja, fot. Pablo BM
Jezioro Plitwickie, fot. [paradise]
Budva, Czarnogora, fot. Alfredo Avalos
Saranda, Albania, fot. Thomas Mulchi
Krajobraz Słowenni, fot. Jeancaffou

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>