Podróż z dzieckiem

Pojawienie się najmłodszego członka rodziny wywraca wszystko do góry nogami. Co z podróżami? Czy niemowlęta i małe dzieci warto zabierać ze sobą w podróż? O czym pamiętać decydując się na wakacje z dzieckiem?

Na wakacje lepiej nie zabierać dziecka, które ma mniej niż 3 miesiące. Noworodki są bardzo delikatne, a ich układ oddechowy i odpornościowy jest podatny na wirusy i bakterie. Tak naprawdę dziecko, które jeszcze nie raczkuje, jest idealnym towarzyszem podróży. Nie musimy mieć oczu dookoła głowy na plaży, maluch dużo śpi i nie narzeka.

Objazdówkę lepiej odpuścić

Wybierając się z niemowlęciem na wakacje, lepiej wybrać wypoczynek stacjonarny. Wycieczki objazdowe będą bardzo męczące dla Was i dla malucha, który będzie co chwilę musiał przyzwyczajać się do nowego otoczenia, a czasem także klimatu. Oczywiście są rodzice, którzy podróżniczej pasji nie potrafią się wyrzec i radzą sobie na wycieczce objazdowej z maluchem, ale dla większości rodzin będzie to duży kłopot.

Co zabrać?

Nie namawiamy do postępowania, jakie obrał sobie pewien znany prezenter podczas podróży z dzieckiem, więc lepiej zabrać wszystko, co będzie niezbędne dla malucha na wakacjach. Przede wszystkim pamiętajcie o jedzeniu – jeśli dziecko nie jest karmione piersią, zaopatrzcie się w mleko oraz dania w słoiczkach. Lepiej nie kupować mleka na miejscu – maluch może źle zareagować na nowy pokarm. Oczywiście należy pamiętać o pieluchach, nawilżanych chusteczkach, kosmetykach i ulubionych zabawkach dziecka.

Jaki wybrać hotel?

Koniecznie taki, gdzie są udogodnienia dla dzieci: łóżeczka w pokojach, foteliki w restauracjach. W niektórych hotelach jest możliwość wynajęcia opiekunki dla dziecka za dodatkową opłatą.

Jeśli nasze dziecko jest już starsze, koniecznie sprawdźmy, jakie atrakcje oferuje dla maluchów hotel. Oczywiście nie jest to żaden warunek, bo i bez tego możemy się przecież wspólnie bawić całą rodziną. Jednak specjalne animacje dla dzieci pozwolą nam nieco odetchnąć, a dziecku wyładować energię.

Zadbaj o formalności

Podróżując, należy mieć dokument potwierdzający tożsamość dziecka. Oficjalnym dokumentem jest dowód osobisty lub paszport. Dowód wyrabia się dziecku za darmo, za wyrobienie paszportu płaci się odpowiednio 30 zł za dziecko do 13 lat i 70 zł za dziecko starsze niż 13 lat. Paszport ma tę przewagę nad dowodem osobistym, że jest honorowany na całym świecie.

Jeśli z dzieckiem wybiera się na wakacje tylko jedno z rodziców, warto mieć przy sobie zgodę drugiego rodzica na wyjazd dziecka. Podpisy powinny być poświadczone notarialnie, a zgoda sporządzona w języku angielskim lub w języku kraju, do którego się jedzie. Dlaczego to takie ważne? Służby są wyczulone na często występujące zjawisko tzw. porwań rodzicielskich. Stąd podróżując samotnie z dzieckiem lepiej zabezpieczyć się takim pismem i nie mieć problemów przy ewentualnym wylegitymowaniu.

 Wakacje z dzieckiem – warto!

Dawniej dominowało przekonanie, że malutkie dzieci nie powinny podróżować. Trend ten uległ na szczęście zmianie. Rodzice nie muszą wyrzekać się wypoczynku. Malutkie dziecko niczego z pobytu nie zapamięta, ale na pewno będzie lepiej się czuło blisko rodziców niż z najlepszą nawet opiekunką w domu.

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>