Podróże świadome społecznie

Pomoc przy budowie szpitala w himalajskiej wiosce, wsparcie dla Stowarzyszenia Etiopskich Kobiet, pomoc w pracach polowych, czy zorganizowanie zajęć dla dzieci jako główny cel podróży? Jak widać, nie wszyscy podróżują wyłącznie dla przyjemności. Fundacja Marka Kamińskiego wraz z biurem Aslema Tours przygotowała propozycje wypraw pod hasłem „Podróżuję świadomie”, które promują podróżowanie połączone działaniem na rzecz lokalnego środowiska. To szczytna idea i doskonały pomysł na wyprawę dla tych, którzy w podróży chcą „dotknąć” prawdziwego świata.

Inicjatywa „Podróżuję świadomie” jest próbą połączenia przyjemności poznawania świata poprzez podróżowanie z pożytecznym działaniem na rzecz lokalnego środowiska. Wyjazdy organizowane są zgodnie z ideą pełniejszego poznawanie świata, w którym się znajdujemy – nie tylko oglądania go przez szyby autobusów.

W tym roku z Fundacją Marka Kamińskiego można wybrać się w październiku do Maroko, by wesprzeć lokalną społeczność, żyjącą w górach Wysokiego  Atlasu. W listopadzie natomiast wyrusza wyprawa do Etiopii, niosąca wsparcie dla Stowarzyszenia Kobiet – nosicielek chrustu. Podczas tej podróży można będzie poznać realia, w jakich żyje ponad 15 tysięcy kobiet zarabiających w Addis Abebie na życie swoje i swoich rodzin noszeniem chrustu.

Można też wyruszyć z Markiem Kamińskim do Nepalu, by wesprzeć budowę szpitala w wiosce Chuplung położonej 2 600 m n.p.m.. Uczestnicy wyprawy będą mogli podzielić się z mieszkańcami wioski swoją wiedzą, doświadczeniem, a także zakasać rękawy i wziąć się do pracy przy budowie. Podczas 5 dni spędzonych w wiosce Chuplung podróżnicy spotkają się z lokalną społecznością, poznają ich codzienne życie, problemy, a także przekażą na ich ręce środki medyczne oraz darowizny na budowę szpitala.

Podczas organizacji wszystkich wypraw, szczególny nacisk kładziony jest na angażowanie małych, rodzinnych firm, dzięki czemu wspierana jest lokalną przedsiębiorczość, a także na działanie zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Ciekawostką jest też to, że w imieniu uczestników wyjazdów, Fundacja Aeris Futuro za każdym razem sadzi drzewka, które mają kompensować emisję dwutlenku węgla wydzielanego podczas podróży samolotem.

Więcej informacji na stronie Aslema Tours

Część dochodu z wypraw jest przekazywana na cele Fundacji Marka Kamińskiego. Fundacja od 15 lat pomaga chorym dzieciom i młodzieży w pokonywaniu barier i realizacji ich marzeń.

Gorąco popieramy główną ideą organizatorów: każda podróż powinna być owocnym dla obydwu stron spotkaniem, a nie zderzeniem kultur. Natomiast my, jako odwiedzający musimy zawsze pamiętać o postawie życzliwej otwartości i szacunku dla odmienności.

 

Foto: http://www.fotopedia.com/items/flickr-2933904745

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>