Podwodna przygoda

Wakacje to czas, w którym spełniamy swoje marzenia i realizujemy pasje. Podróżując, odkrywamy również rzeczy na co dzień niespotykane bądź niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Co kryje się głęboko pod powierzchnia wody? O czym powinni wiedzieć Ci, których pasjonują wodne przygody? Qtravel przedstawia atrakcje, jakie skrywa przed nami podwodny świat.

 

Świat pod powierzchnią wody

Sprawdź:
Oferty do Egiptu i Meksyku

Jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie jest Egipt. To prawdziwy raj dla miłośników podwodnej przygody. Ogromną zaletą tego miejsca jest ciepła i krystalicznie czysta woda. Egipskie Morze Czerwone skrywa również mnóstwo pięknych koralowców oraz morskich stworzeń: ryb, żółwi czy delfinów. W podwodnym świecie znaleźć można także zatopione zabytki, wraki, a nawet całe starożytne miasta. Najbardziej atrakcyjnymi miejscami do nurkowania są: Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa El Alam, Taba, Safaga, Hamata i Dahab.

Nurkowanie w Egipcienie dostarcza jednak tylu wrażeń co meksykańskie cenoty. Są to jaskinie pełne stalaktytów i stalagmitów, które niegdyś w wyniku ocieplenia klimatu zostały zatopione. Wypełnione krystalicznie czystą wodą jaskinie zachwycają magią kolorów. Dostające się do jaskini promienie słoneczne, dzięki przejrzystości wody, która sięga tu nawet do 100 metrów, tworzą niezwykłe podwodne zjawiska świetlne. Pod wodą znaleźć można również wiele skarbów, które niegdyś składane były bogom w ofierze. Jednak oprócz gry świateł, niesamowitych widoków i podwodnej tajemnicy, niektórzy w cenotach odkrywają coś jeszcze, a mianowicie: najpiękniejsze miejsce na ziemi.

Podwodne muzeum w Meksyku

Jeżeli miłośnikom nurkowania znudziło się już podziwianie rafy koralowej, w Meksyku oprócz przepięknych cenotów czeka na nich jeszcze jedna alternatywa. W okolicach Cancun na dnie Morza Karaibskiego stworzono podwodne muzeum. Pod wodą umieszczono około 400 betonowych figur o neutralnym pH, dzięki czemu na posągach rozwijać się może ekosystem rafy koralowej. Z czasem rzeźby pokryje więc koralowiec, co jeszcze bardziej uatrakcyjni to miejsce.  Meksykańskie władze tworząc muzeum, oprócz turystycznej atrakcji, mieli również inny cel. Licząc na zainteresowanie miejscem nurków-amatorów, chcieli odwrócić ich uwagę od raf koralowych, które  z roku na rok ulegają coraz większemu zniszczeniu.

Spacer po dnie oceanu

A co jeśli ktoś nie potrafi nurkować? Może spokojnie wybrać się na spacer … po dnie oceanu! Na Mauritius doświadczyć można jednej z najbardziej niezwykłych atrakcji. Podwodny spacer pozwala poznać niezwykłą faunę, przepiękne koralowce i szeroką gamę różnobarwnych ryb. Jak to możliwe? Za sprawą specjalistycznej aparatury w postaci przezroczystego hełmu, w którym możliwe jest swobodne oddychanie. Każdemu, kto zdecyduje się na taką wycieczkę, dodatkowo towarzyszy wykwalifikowany przewodnik, gwarantując maksymalne bezpieczeństwo.

W poszukiwaniu podwodnych smaków

Na Malediwach skosztować można kuchni fusion. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że restauracja Ithaa Undersea znajduje się 5 metrów pod wodą! Podczas kosztowania specjałów tej niezwykłej kuchni, delektować się można również niesamowitymi widokami. Restauracja oferuje bowiem możliwość podziwiania życia rafy koralowej. Należy jednak pamiętać, że aby zjeść posiłek w tej nietypowej restauracji na wyspie Rangali, należy zarezerwować stolik z ogromnym wyprzedzeniem.

Pod wodą z delfinami

Pływanie z delfinami jest niesamowitą przygodą jaką można przeżyć, będąc między innymi w Turcji. Znajdujące się w Kusadasi delfinaria: Dolphin Park i Sea Park oferują szereg atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Koszt bliskiego spotkania z delfinami to ok. 88 Euro. Wrażenia wyniesione z delfinarium są natomiast bezcenne.

Delfinaria oferujące pokazy delfinów oraz możliwość pływania z nimi znajdują się również w Portugalii (Delfinarium Zoomarine), w okolicach Jałt na Ukrainie (Delfinarium Aquatoria) oraz w Cancun w Meksyku.

W Eilat w Izraelu natomiast znajduje się Rafa Delfinów, czyli miejsce ich naturalnego bytowania. Oprócz obserwowania zachowania tych niezwykłych zwierząt z pomostu, istnieje możliwość pływania oraz nurkowania z delfinami. Cena takiej przygody kształtuje się od ok. 70 – 90 Euro.

Zdjęcia:

Rafa koralowa, fot. zip250
Muzeum podwodne, fot. Lumaale Tours
Spacer po dnie oceanu, fot. Robert Gusick
Restauracja Ithaa Undersea, fot. Keeping Ravel ahead
Delfin, fot. Marceo Santos 
 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>