Północna strona Cypru. Wyprawa do kraju, którego nie ma

300 słonecznych dni w roku, krystalicznie czyste morze, piękne białe plaże, cenne zabytki i niezwykła gościnność mieszkańców – nic dziwnego, że Cypr Północny przyciąga coraz więcej turystów. Trafiają tutaj głównie ci, którzy szukają miejsc dziewiczych i spokojnego wypoczynku. Od zeszłego roku na Cypr Północny docierają także wycieczki z Polski. Wyjazdy zorganizowane w ten rejon świata oferuje Citron Travel.

Cypr Północny, zwany inaczej Turecką Republiką Cypru Północnego (tur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) oficjalnie stanowi część Republiki Cypryjskiej, w rzeczywistości jest to samozwańcze państwo zamieszkiwane głównie przez ludność turecką i uznawane tylko przez Turcję, zajmujące północną część największej wyspy Morza Śródziemnego. Cypr Północny powstał po podzieleniu wyspy w wyniku wojny w 1974 roku, wcześniej dostępny był jedynie dla indywidualnych turystów. Jako pierwszy wycieczki z Polski w ten region świata zorganizował Citron Travel.

Choć nieuznawany przez polskie władze, Cypr Północny zaskarbił sobie przychylność polskich turystów, którzy na wyspie witani są z niezwykłą serdecznością. Kiedy w czerwcu zeszłego roku na lotnisku w Ercan wylądował pierwszy samolot z polską wycieczką na pokładzie, na płycie lotniska czekała delegacja z kwiatami, a Turcy Cypryjscy zaprezentowali pokaz tańców ludowych. Nikt nie spodziewał się takiego królewskiego powitania.

Poza otwartością i gościnnością Cypr Północny urzeka krajobrazami i zachwyca bogatą historią. To ciągle miejsce dziewicze, nie spenetrowane przez turystów, a tutejszy powolny, sielski sposób życia pozwala na wymarzony wypoczynek.

Cypr Północny leży w strefie klimatu umiarkowanego i charakteryzuje się ciepłymi, suchymi latami oraz łagodną zimą. Słońce świeci tutaj 300 dni w roku. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień – temperatura waha się wtedy pomiędzy 21 a 36 stopni C. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty, kiedy temperatura wynosi około 10 stopni C.

Podobnie jak inne wyspy Morza Śródziemnego Cypr Północny ma niezwykle bogatą historię. Przez wieki wyspa była miejscem strategicznym – swój ślad zostawili tu starożytni Grecy, Egipcjanie, Rzymianie, Fenicjanie, Wenecjanie, Turkowie i Anglicy. Wyspa stanowi niepowtarzalną mieszankę kultur i tradycji. Zobaczymy tu wspaniałe rzymskie amfiteatry i wille, a tuż obok bizantyjskie cerkwie i klasztory czy zamki i twierdze z czasów krucjat.

Regiony, miasta i zabytki

Famagusta (Gazimağusa)

Famagusta jest jednym z najbardziej znanych miast na Cyprze Północnym. Znajdują się

tutaj liczne zabytki, do których należą:

 • Pałac Wenecki (Palazzo del Proveditore) na placu Namika Kemala, który został wybudowany w XIII w. przez dynastię de Lusignan dokładnie naprzeciwko katedry Św. Mikołaja.
 • Meczet Lala Mustafa Pasa (Katedra Św. Mikołaja), największa średniowieczna budowla w Farmagusta, wybudowana w 1312 r., konsekrowana jako katolicka katedra w 1328 r., zamieniona na meczet w czasie podboju Cypru przez Imperium Ottomańskie w 1571. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych katedr na Bliskim Wschodzie, zwana „Cypryjskim Reims”.

Nikozja (Lefkozja)

Nikozja jest stolicą Cypru. To jedyna na świecie stolica podzielona na dwie części: grecką i północną, zamieszkałą przez Turków cypryjskich. W Nikozji warto zobaczyć:

 • Mury obronne miasta zbudowane w 1570 roku przez Wenecjan. W środku murów znaleźć można zachowane w różnym stanie budowle z czasów Imperium Osmańskiego i gotyckie.
 • Meczet Selimiye wybudowany jako Katedra Św. Zofii w latach 1209-1228, obecnie główny meczet na Cyprze Północnym. Dotknięty wielokrotnymi trzęsieniami ziemi przetrwał w niemal nienaruszonym stanie.
 • Zajazd Büyük Han (Wielki Han), który wygląda jak mała forteca a został zbudowany w XVI wieku przez Muzaffera Paszę. Przez lata panowania brytyjskiego wykorzystywany był jako główne więzienie w Nikozji.

Półwysep Karpaz

Położony we wschodniej części wyspy półwysep Karpaz znany jest z upraw tytoniu i rybołówstwa. To naturalny rezerwat dla ptactwa, dziko rosnących kwiatów i skamielin morskich. Żyje tu ponad 1600 gatunków roślin, 350 gatunków ptaków oraz 26 gatunków płazów i gadów. Na piaszczystych i skalistych plażach uznawanych za jedne z najpiękniejszych na wyspie mają swoje miejsca lęgowe żółwie morskie. W rejonie tym zachwycić się można kilometrami pustych, piaszczystych plaż, m.in. plaża Malibu Beach, czy Golden Sands.

W regionie tym zachowało się także wiele kościołów bizantyjskich. Godnym obejrzenia jest monastyr św. Andrzeja.

Kyrenia (Girne)

Miasto Kyrenia jest znane głównie z rozległych i piaszczystych plaż oraz kryształowo czystej wody. To jeden z największych ośrodków turystycznych na Cyprze Północnym. Leży w północnej części wybrzeża – z jednej strony miasto ogranicza wybrzeże Morza Śródziemnego, z drugiej zaś góry Besparmal (Pięć Palców). W Kyrenii zobaczyć warto:

 • Monastyr Antiphonitis ze ścianami pokrytymi pięknymi freskami,
 • Opactwo Bellapais,
 • Zamek Buffavento, twierdzę we wschodniej części portu zbudowaną w czasach bizantyńskich jako ochronę przed najazdami Arabów,
 • Muzeum Ikon,
 • Położony na wzgórzu zamek St. Hilarion

Znajdziemy tu także przepiękne plaże. Plaża Acapulco Beach położona w Kyrenii ma ok. 1 km długości i krystalicznie czyste, płytkie wody. Z kolei 5 km od miasta Kyrenia znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Cypru Północnego – Beach Escape.

Güzelyurt

Region położony na zachodzie Cypru, który słynie z upraw owoców cytrusowych. Odbywa się tu trwający 2 tygodnie Festiwal Pomarańczy. W każdą sobotę w stolicy regionu – Güzelyurt, na wszystkich uliczkach wystawione są stragany z warzywami i owocami. Przyjeżdżają tutaj na zakupy mieszkańcy pobliskich miasteczek i wsi. Oprócz owoców można tutaj kupić też ręcznie tkane dywany oraz wyroby miejscowego rękodzielnictwa. W rejonie Güzelyurt znajduje się także:

 • malownicza miejscowość Lefke, z nieczynną kopalnią miedzi,
 • ruiny rzymskie w Soli,
 • pałac w Vouni.

Lokalizacje hoteli (mapka)

 1. Laphetos
 2. Manolya
 3. Denizkizi Royal
 4. Mercure
 5. Topset
 6. Cristal Rocks
 7. Savoy
 8. Colony
 9. Oscar Resort
 10. Vuni Palace
 11. Cratos Premium Hotel & Casino
 12. Malpas
 13. Acapulco
 14. Salamis Bay Conti Resort
 15. Noha’s ark Hotel
 16. Kaya Artemis

Informacje praktyczne

Waluta
Lira turecka (TRY); 1 PLN = 1,87 TRY (stan na dzień 2012-01-10);

Język urzędowy
Językiem urzędowym jest język turecki, ale większość mieszkańców mówi po angielsku.

Banki
Sieć banków jest dobrze rozwinięta; nie ma problemów z wymianą i pobieraniem waluty z bankomatów. W większości miejsc można płacić za pomocą kart kredytowych.

Wiza
Obywatele Polscy nie potrzebują wizy, a jedynie ważny paszport lub dowód osobisty. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy do przodu od daty planowanego wylotu powrotnego.

Czas
Cypr leży w strefie czasowej GMT+2. Przybysze z Europy Środkowej muszą przestawić zegarki poprzez dodanie jednej godziny.

Przepisy celne
Bez deklarowania można wwieźć dewizy o równowartości do 5000 USD. Bez cła wolno wwieźć 1 kg kawy, pięć litrów alkoholu i dwa kartony papierosów (400 sztuk). Przedmioty o wysokiej wartości (biżuteria, wartościowy sprzęt elektroniczny czy fotograficzny itp.) powinno się zadeklarować – zostaną one najprawdopodobniej wpisane do paszportu, dla zagwarantowania, że przedmioty te zostaną zabrane z kraju przy wyjeździe. Zakup, sprzedaż, posiadanie, handel oraz wywóz antyków są zabronione! Z Cypru Północnego wolno wywieźć przedmioty wartościowe (z wyjątkiem antyków), które zostały wpisane do paszportu przy wjeździe lub zakupione za legalnie wymienione środki. W przypadku podarunków wartość maksymalna wynosi 1000 $ łącznie.

Bezpieczeństwo
Kradzieże i przemoc na ulicach cypryjskich miasteczek praktycznie nie mają miejsca, ale mimo to zwracajmy uwagę na nasze bagaże, a bilety lotnicze, paszport i większe ilości pieniędzy zostawiajmy w hotelowych sejfach. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców, w szczególności do turystów.

Elektryczność
Napięcie wynosi 220V. W większości miejsc znajdują się niestandardowe, prostokątne angielskie gniazdka elektryczne, dlatego niezbędny jest adapter. Można go z reguły wypożyczyć w hotelowej recepcji lub kupić, np. w sklepie wolnocłowym zaraz po przylocie.

Transport publiczny
Transport publiczny składa się z miniautobusów i autobusów, które kursują codziennie między wszystkimi miastami i większymi wsiami. Komunikacja miejska jest bardzo tania. Szybkim, tanim i niezawodnym środkiem transportu są tzw. service taxi – taksówki wieloosobowe. Kursują one między miasteczkami mniej więcej co pół godziny, kurs można zamówić z hotelu lub poprzez odpowiednie biuro. Można podróżować również zwykłą taksówką – cenę przejazdu ustala się wtedy przed wyruszeniem w drogę.

Zakupy
Na Cyprze Północnym zakupić można niepowtarzalne kolekcje tureckiej ceramiki, wspaniałe wyroby z delikatnego jedwabiu, poduszki, miedź, brąz i wyroby z onyksu. Sklepy w okresie letnim otwarte są między 8:00 a 13:00 oraz między 16:00 a 20:00. Rynki i bazary są otwarte przed porą lunchu (najczęściej od 06:00 do 14:00). W środę po południu sklepy są nieczynne. Inaczej jest tylko w ośrodkach turystycznych. Wszystkie urzędy państwowe, w tym poczty, otwarte są tylko do wczesnego popołudnia.

Fotografowanie i filmowanie
Nie wolno fotografować terenów i urządzeń wojskowych – dotyczy to zwłaszcza obszaru przy linii demarkacyjnej. Za filmowanie i fotografowanie obiektów muzealnych pobierana jest zwykle opłata. W muzeach zabronione jest używanie lamp błyskowych.

Meczety i obiekty sakralne
Do większości obiektów (w tym meczetów) turyści mogą wejść bez problemu, ważny jest jednak stosowny strój przy zwiedzaniu obiektów sakralnych (szczególnie meczetów) – ramiona i kolana powinny być zakryte. Wiele świątyń prowadzi wypożyczalnie odpowiednich okryć i może się zdarzyć, że osoba, która zlekceważy nakaz, nie zostanie wpuszczona. Odwiedzając meczet, należy też koniecznie zdjąć buty przy wejściu. Choć tolerancyjnych cypryjskich muzułmanów cieszy zainteresowanie ich kulturą, aby się nie narazić, najlepiej unikać zwiedzania meczetów w porach nabożeństw i modlitw.

Wynajem samochodu
Na Cyprze Północnym istnieje możliwość wypożyczenia samochodu. Wypożyczalnie znajdują się w miastach oraz przy hotelach. Ze względu na stan dróg (poza głównymi) najlepiej wypożyczyć auto z napędem na 4 koła. Należy pamiętać, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Wynajętym na terenie Północnego Cypru samochodem nie można przekroczyć granicy, nie zezwala na to bowiem rząd grecki. Agencje wynajmu znajdują się na przejściach granicznych. W takim wypadku jednak należy wykupić kolejne ubezpieczenie, albowiem ubezpieczenia zakupione na północy nie są ważne.

Przekraczanie „Zielonej Linii”
W 2003 roku granice między północną a południową częścią Cypru zostały otwarte i od tego czasu istnieje możliwość przejścia między dwoma częściami wyspy. Chętni do przekroczenia granicy muszą na granicy Cypru Północnego uzyskać opieczętowany formularz pozwalający na przekroczenie granicy. Potrzebny będzie również paszport lub dowód osobisty. Należy pamiętać, że przez granicę zabronione jest przenoszenie towarów o wartości ponad 80 EURO. Najbardziej popularne przejście graniczne w północnym Cyprze znajduje się w Nikozji i znane jest jako Ledra Palace.

Najbliższa placówka dyplomatyczna RP:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej
Cypr, Nikozja, Kennedy Avenue 12/14, Office 601, 1087
Tel.: +35722668415 Tel. dyżurny: +35799531937
nikozja.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.nikozja.polemb.net

Opracowano na podstawie materiałów ze strony: www.citrontravel.pl 

 1. Pingback: Hotel Kaya Artemis - antyczna kraina na Cyprze Północnym | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>