Południowy Tyrol: nowoczesność w zgodzie z naturą

Południowy Tyrol leży we Włoszech, jednak większość mieszkańców regionu rozmawia ze sobą po niemiecku. Austriacki porządek idzie tu w parze ze śródziemnomorską radością życia. Południowy Tyrol to region pełen kontrastów – pomiędzy alpejskimi szczytami i śródziemnomorskim krajobrazem, kosmopolityczny, a jednocześnie głęboko zakorzeniony w tradycji. Ta różnorodność sprawia, że warto tu zajrzeć o każdej porze roku.

 

Niemiecka nazwa prowincji to Südtirol  (Południowy Tyrol),  natomiast po włosku brzmi ona Alto Adige (Górna Adyga).  Administracyjnie wraz z prowincją Trydent (ze stolicą w mieście Trydent) Południowy Tyrol tworzy region Trydent-Górna Adyga (niem. Trentino-Südtirol, wł. Trentino-Alto Adige).  Zawiłości wynikające z dwujęzycznych nazw idą w parze z ogromną różnorodnością tego alpejskiego regionu, który zapewnia turystom nowoczesna infrastrukturę w połączeniu z bliskością natury.

Ze względu na duży ruch turystyczny Tyrol Południowy jest jedną z najbogatszych części Włoch. Podobnie jak wszystkie regiony kraju, Trydent-Górna Adyga ma zagwarantowaną regionalną autonomię na mocy konstytucji z 1948 roku. Dodatkowo region posiada „specjalny status autonomii”, wynikający m.in. z licznej obecności mniejszości narodowych. Dynamiczny rozwój regionu świadczy o tym, że autonomia Trydentu-Górnej Adygi wychodzi mu na dobre. Ten malowniczy i niezwykle uporządkowany kawałek Włoch z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą rzeszę turystów.

Zima, zima, zima…

Bez wątpienia Południowy Tyrol kojarzy się przede wszystkim ze sportami zimowymi. Zimą usłyszymy tu nie tylko niemiecki i włoski, ale także czeski, polski, holenderski, rosyjski, angielski. Region odwiedzają, bowiem narciarze i snowboardziści z całego świata. Nic dziwnego, w Południowym Tyrolu czeka na nich około 1000 km tras zjazdowych, z których niemal wszystkie leżą na wysokości ponad 1500 m.

W całym regionie znajduje się około 30 terenów narciarskich. Wśród nich Dolomiti Superski – największa na świecie sieć obszarów narciarskich. W jej skład wchodzi dziesięć obszarów położonych w Południowym Tyrolu.  Dolomiti Superski wykracza poza granicę regionu i obejmuje całe Dolomity. Można tutaj znaleźć 1200 km tras zjazdowych i liczne wyciągi. By z nich korzystać wystarczy kupić jeden karnet.  Inna znana sieć tras narciarskich, leżąca na terenie Południowego Tyrolu to „Sellaronda” zlokalizowana wokół masywu Sella.

Główne ośrodki narciarskie Południowego Tyrolu:

Południowy Tyrol przyciąga także amatorów sportów ekstremalnych, którzy spotykają się na wspinaczkach po lodzie na szczycie Ortles/Ortler, podczas wycieczek narciarskich w Val Sarentino/Sarntal lub na jeździe konnej w Alta Badia. Z kolei saneczkarze mogą w regionie korzystać ze 130 torów saneczkowych, a narciarze biegowi z doskonale przygotowanych tras o łącznej długości ponad 1300 km.

Farm holidays, czyli agroturystyka na sposób zachodni

Południowy Tyrol to także poważny rywal dla naszej rodzimej agroturystyki. Świeże soki, własnej roboty masło, sery, szynka czy wypiekany według tradycyjnych receptur chleb – tyrolscy gospodarze dzielą się z turystami tym, co mają najlepszego. Sielska atmosfera idzie tu w parze z wyjątkowym klimatem zabytkowych domostw i dostępem do rozmaitych wygód, takich jak stadnina koni, ośrodki SPA&Wellness czy winnic.

Polaków nie trzeba przekonywać do walorów Południowego Tyrolu. Często, ci, którzy zawitali tu zimą, wracają wiosna i latem, by spędzić urlop na łonie natury.  Nie bez znaczenia jest także dogodny dojazd z Polski – od południowej granicy kraju do Południowego Tyrolu dzieli nas dystans niecałych 1000 km.

Wakacyjne farmy Południowego Tyrolu zlokalizowane są w malowniczych górskich wioskach. Ośrodki te zapewniające wypoczynek w duchu ekologii, w zgodzie z trendem slow life. Specjalne uprawy organiczne, farmy dla alergików, farmy zabytkowe – wybór ofert jest niezwykle szeroki. Co istotne większość gospodarstw oferuje kameralne warunki (nie więcej niż 4 apartamenty w każdym z nich), dzięki czemu turyści mogą liczyć na ciepłe, domowe przyjęcie i bezpośredni kontakt z gospodarzami.

O popularność rustykalnej i rodzinnej atmosfery  w rejonie dba między innymi stowarzyszenie, któremu patronuje „czerwony kogut” – Federacja Rolników Południowego Tyrolu.  Pod marką Roter Hahn promowane są nie tylko obiekty noclegowe oferujące wypoczynek w zgodzie z tyrolską przyroda i tradycją, ale także rustykalne restauracje i lokalne produkty spożywcze – takie jak soki, masło, sery, szynka czy wypiekany według tradycyjnych receptur chleb.

Odrobina historii Południowego Tyrolu

Do 1919 Tyrol Południowy stanowił część monarchii habsburskiej. Z mocy traktatu pokojowego w Saint-Germain został wcielony do Włoch wraz z Trydentem, jako region Trydent-Górna Adyga. Po dojściu Mussoliniego do władzy nastąpiła przymusowa italianizacja niemieckojęzycznej ludności Tyrolu Południowego. Zabroniono używania języka niemieckiego, zmieniano oryginalne nazwy miejscowości na włoskie, rozwiązano niemieckojęzyczne organizacje kulturalne. Spowodowało to opór lokalnej ludności. Konflikt narodowościowy trwał jeszcze po zakończeniu II wojny światowej. Dopiero w 1972 r. zatwierdzono „Statut Autonomiczny Prowincji Bozen” gwarantujący równouprawnienie języków niemieckiego i włoskiego. Statut dopuścił dwujęzyczność napisów w miejscach publicznych, nauczanie w szkołach w języku niemieckim, tworzenie niemieckojęzycznych organizacji kulturalnych, rozwiązał w znacznym stopniu narodowościowe i polityczne problemy Południowego Tyrolu. Co ciekawe Austria formalnie uznała zwierzchnictwo Włoch nad tą alpejską prowincją 20 lat później – w 1992 r. Dziś Południowy Tyrol zamieszkany przez ludność tyrolską, włoską i ladyńską uchodzi w świecie za wzór ustanowienia swobód mniejszości narodowej.

Zdjęcia pochodzą z serwisu : www.roterhahn.it

  1. Pingback: Obrazy jak z bajki: Południowy Tyrol na zdjęciach | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>