Portugalia w trzech odsłonach

Portugalia to nie tylko doskonała pogoda, piękne plaże i wspaniałe krajobrazy. To również miasta pełne zabytków. To pyszne jedzenie, doskonałe wino i poruszające pieśni fado. To kraj, w którym życie toczy się wolno. I choć wszystkiego dowiedzieć się można z przewodników, prawdziwy klimat Portugalii poczuć trzeba na własnej skórze. Bo kraj ten zaskakuje i zachwyca. Każdego inaczej, z różną siłą i na inny sposób.

 

Wypoczynek w Portugalii

Niegdyś z Algarve wypływali w świat żeglarze. Teraz ten piękny zakątek Portugalii jest miejscem, który gości turystów z całego świata. Wspaniały klimat, piękne krajobrazy i malownicze wybrzeże to atrakcje, które zachęcają do spędzenia tu wakacji.  Do Algarve przyciągają również plaże. Małe, duże, skrywane w zatoczka, piaszczyste oraz żwirowe. Wszystkie posiadają urok, którym potrafią zadowolić nawet najbardziej wymagających plażowiczów. Skąpany w wodach Atlantyku region to nie tylko doskonałe miejsce do błogiego lenistwa. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Algarve to również idealne miejsce dla miłośników golfa. Znajduje się tu 25 wysoko renomowanych pól golfowych, a przy nich szkoły z profesjonalnymi instruktorami oraz sklepy ze sprzętem. Dodatkowo nadbrzeżne miasteczka oraz zabytki w nich występujące sprawiają, że Algarve to po prostu turystyczny raj.

Bardzo popularny Lagos słynie z przepięknych widoków, jakie tworzą wpadające do oceanu klify. Nieco odmienny krajobraz dostrzec można w okolicach Taviry. Tutaj dominują niezwykle długie i piaszczyste plaże. Miasto zdecydowanie zasługuje na miano „Wenecji Algarve”. Oprócz malowniczych miejsc intryguje również historią, która sięga czasów starożytnych. Villamoura natomiast charakteryzuje się niezapomnianym klimatem. Miasto z portem jachtowym i wyśmienitymi restauracjami jest idealne, by wakacje spędzić w pięknym miejscu, korzystając z doskonałej pogody i delektując się pysznym jedzeniem. A jest w czym wybierać. Kuchnia regionu słynie z ryb i owoców morza, a jej wszystkich wspaniałych potraw nie sposób skosztować w ciągu jednych wakacji. Obowiązkowo należy spróbować jednak caldeiradas, czyli lokalnej odmiany zupy rybnej oraz co najmniej jednego z 365 sposobów na przygotowywanie dorsza.

 

Lizbona – zobaczyć, poznać i zasmakować.

Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony. Sięgający dawnych czasów zachowany układ wąskich uliczek zachęca do całodziennych wędrówek w poszukiwaniu historii. I choć malowniczość miejsca wychodzi tu przed szereg, nie sposób nie dostrzec ubogiej strony miasta. Mimo to urzeka ono swoim charakterem i niesamowitymi zabytkami. Najważniejsze z nich to: Zamek św. Jerzego, Katedra Se i relikwie św. Wincentego, Kościół św. Antoniego oraz Narodowy Panteon. Mnóstwo zabytków kryje również dawna dzielnica portowa – Belem. Jest to kolebka dawnej świetności Portugalii. To tu znajduje się uznawany za najznakomitszą budowlę Lizbony Klasztor Hieronimitów oraz najbardziej wysunięta na zachód obronna budowla Europy – Wieża Belem. Ta jedyna zachowana do dnia dzisiejszego budowla w stylu manuelińskim jest jedną z największych atrakcji Lizbony. Ponadto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aby dogłębnie wczuć się w charakter stolicy Portugalii, trzeba spełnić kilka podstawowych punktów:

  1. Poznać tajemnice, jakie kryją w sobie niezwykłe zabytki.
  2. Wspiąć się na górę, by podziwiać niesamowitą panoramę miasta z czerwonymi dachami w roli głównej.
  3. Przejechać się historycznym tramwajem nr 28 po małych, wąskich uliczkach Starego Miasta.
  4. Zjeść dorsza w portowej knajpce.
  5. Spędzić wieczór, słuchając pieśni fado w staromiejskiej tawernie.
  6. Wybrać się na plac Rossio w centrum miasta, aby poznać nocne życie Lizbony.

 

Portugalia w pigułce

Organizatorzy w swojej ofercie posiadają szeroka gamę wycieczek objazdowych po Portugalii. Można zwiedzić ten piękny kraj wzdłuż i w szerz, od Lizbony po Coimbre. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy posiadające w swoim programie Fatimę. Tutejsze sanktuarium jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest także Porto. Być tu i nie skosztować wina o nazwie tej samej co miasto to grzech. Na każdym kroku znajdziemy piwniczki pełne beczek porto. Jednak oprócz wina, miasto słynie również z przepięknej starówki, tętniącego życiem nabrzeża oraz wielu ciekawych zabytków. Podróżując po Portugalii, niewątpliwie warto zobaczyć również Sintrę z urokliwym pałacem Pena, położone nad kanałami niczym włoska Wenecja – Aveiro oraz słynącą z pozostałości po rzymskiej osadzie Evorę.

 

 

Zdjęcia:
Flaga Portugalii, fot. Chris Luis
Algarve, fot. Damien Kelly
Pomnik Vasco da Gama, fot. Fredrik Rubensson

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>