Chcesz zobaczyć konie w swetrach? Jedź do Szkocji!

Szkocka Organizacja Turystyczna ogłosiła rok 2013 Rokiem Szkockiej Natury. Ambasadorami całego przedsięwzięcia zostały dwa kuce szetlandzkie o wdzięcznych imionach Fivla i Vitamin. To nie byle jakie kuce – to kuce w swetrach. W takim cieplutkim odzieniu utkanym z naturalnej wełny szetlandzkiej i ozdobionym tradycyjnymi wzorami, niegroźna jest nawet mroźna północno-szkocka zima.

Od wieków naturalny krajobraz Szkocji stanowił inspirację dla malarzy, muzyków, pisarzy. Surowe szkockie krajobrazy stanowią tło dla wielu powieści i filmów. W tym roku szkocka natura powinna miewać się szczególnie dobrze. O jej sławę na świecie zadbają bowiem dwa, sympatyczne kuce szetlandzkie, odziane w specjalnie dla nich stworzone sweterki.

Ciekawostką jest to, że sposób tkania i wzory na swetrach stanowią jedyne w swoim rodzaju dobro narodowe Zewnętrznych Hebrydów. Tkanina zwana „Harris Tweed” to jedyna znany na świecie materiał, który podlega regulacjom ustawy parlamentarnej! Ustawa stanowi, że „Harris Tweed tkany jest ręcznie przez wyspiarzy w ich domach na obszarze Hebrydów Zewnętrznych i wykonany z czystej wełny barwionej i oprawianej na obszarze Hebrydów Zewnętrznych”. To z pewnością dlatego tak idealnie leży na miejscowych kucach :)

Foto: visitscotland.com

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>