Salvador da Bahia – karnawał większy niż w Rio

Choć w powszechnej świadomości to karnawał w Rio dzierży palmę pierwszeństwa wśród największych karnawałowych imprez świata, to nie zabawa w Rio trafiła do Księgi Rekordów Guinessa. Na kartach słynnej Księgi znalazł się uliczny karnawał w brazylijskim Salwadorze, na którym w zeszłym roku bawiło się około 2 mln osób! Tegoroczna mega-zabawa potrwa od 27 lutego do 5 marca, a kiedy miasto przemierzać będzie główny pochód  roztańczonej gawiedzi, zamkniętych zostanie 25 kilometrów ulic w centrum miasta. Imponujące, nieprawdaż?

Karnawał w Salwadorze to największa uliczna impreza na świecie. Podobnie jak w położonym ponad 1600 km na południe Rio de Janeiro, podczas karnawałowej zabawy panują tu gorące rytmy, a na ulice wylegają piękne tancerki odziane w niebanalne stroje.

Dlaczego więc Rio zostało uznane za stolicę brazylijskiego (ba! światowego) karnawału? Trudno to racjonalnie wytłumaczyć, liczby mówią bowiem same za siebie. Karnawał w Rio trwa 4 dni od niedzieli do Tłustego Czwartku, inaczej Mardi Gras. Tymczasem Salwador świętuje aż przez 6 dni i nocy. Zabawa rozpoczyna się w Tłusty Czwartek i trwa do Środy Popielcowej.

Salwador pobił także Rio pod względem liczby osób, które wypełniły ulice miasta podczas karnawałowego szaleństwa. Padł tu w końcu rekord Guinessa.

Miasto Salvador i jego historia

Salvador  to trzecie co do wielkości miasto we wschodniej Brazylii (po São Paulo i Rio de Janeiro). Historyczna, pełna nazwa miasta to São Salvador da Baía de Todos os Santos (Święty Wybawca z Zatoki Wszystkich Świętych). Salwador leży bowiem nad Zatoką Wszystkich Świętych. To ważny port nad Oceanem Atlantyckim, który do 1763 roku był stolicą portugalskiej Brazylii.

Salwador to ważny ośrodek miejski nie tylko ze względu na swój rozmiar i portowy charakter miasta. Znajduje się tu siedziba arcybiskupa São Salvador da Bahia – prymasa Brazylii, są dwa uniwersytety i … Instytut Kakao, które jest narodowym skarbem Brazylii.

W czasach kolonii portugalskiej do Salwadoru trafiło wielu niewolników sprowadzonych tu z Afryki. Do 1650 roku Salvador da Bahia był nawet największą metropolią na półkuli południowej. Salvador był centrum administracyjnym Brazylii aż do momentu, gdy stolica państwa została przeniesiona do Rio de Janeiro.

Afrykańska kultura Salwadoru

To właśnie do Salvador da Bahia trafiła zdecydowana większość niewolników przywiezionych tu przez Portugalczyków z Afryki Zachodniej. Afrykańskie wpływy są wyraźnie widoczne w tutejszej kulturze, języku, sposobie życia i religi, tzw. Candomblé, gdzie bóstwa z Afryki połączyły się katolicyzmem.

Może to właśnie ten afrykański temperament sprawia, że Salwador od lat jest gospodarzem największej na świecie zabawy karnawałowej. Święto to odbywa się pod hasłem „Bahia: największy wybuch radości” (port.  Bahia: maior explosão de alegria).

W dniu rozpoczęcia na ulicach miasta zabawy karnawałowej, burmistrz Salwadoru przekazuje klucze do bram grubemu Rei Momo, królowi karnawału. Na place wylega tłum, ulicami przemieszczają się ciężarówki z potężnym nagłośnieniem. Trwa szalona zabawa!

Zdjęcia:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>