Samochodem przez Europę

Wakacyjna podróż samochodem to wspaniała przygoda. Zapewnia wiele ciekawych wspomnień, które na długo pozostają w pamięci. Jednak, aby odbyła się bez przykrych niespodzianek, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przedstawiamy więc podstawowe zasady, dzięki którym podróż przez zagraniczne kraje niczym nas nie zaskoczy.

 

 

1. OC czy „zielona karta”?

Prawo jazdy i OC to dwie najważniejsze rzeczy, bez których nie możemy ruszyć w żadną, nawet najkrótszą podróż. Nasze krajowe ubezpieczenie obwiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. W takich krajach jak: Białoruś, Mołdawia, Serbia czy Bośnia i Harcegowina niezbędna jest tzw. „zielona karta”.

Nasza rada: „zielona kartę” wykupcie przed wyjazdem, gdyż w większości towarzystw ubezpieczeniowych jest ona bezpłatna. Za granicą natomiast zapłacimy za nią nawet kilkadziesiąt euro.

 

2. Wyposażenie samochodu

W Polsce obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest tylko gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. W innych krajach wymagania są większe. I choć Konwencja Wiedeńska stanowi, że w samochodach obowiązuje takie wyposażenie, jakie jest wymagane w państwie rejestracji auta, nigdy nie wiadomo jak potraktuje nas Policja na terenie danego kraju.

Kraj

Trójkąt ostrzegawczy

Apteczka

Kamizelka odblaskowa

Gaśnica

Komplet żarówek

Zabezpieczenie antywłamaniowe

Austria

+

+

+

Belgia

+

Wskazana

+

Zalecana

Bułgaria

+

+

+

Chorwacja

+

+

+

Czechy

+

+

+

Holandia

+

Zalecana

Wskazana

Zalecany

Francja

+

Zalecana

+

+

+

Grecja

+

Hiszpania

Zalecana

+

+

Zalecane

Niemcy

+

+

+

+

+

Portugalia

Zalecana

+

Zalecane

Włochy

+

 

 

3. Stan techniczny

Przed wyjazdem w daleką trasę należy upewnić się czy nasze auto jest całkowicie sprawne. Pomoże to zapobiec przykrym niespodziankom za granicą, szczególnie że w wielu obcych krajach naprawy są niezwykle drogie.

 

4. Żeby się nie zgubić…

W dzisiejszych czasach podstawowym narzędziem kierowcy jest GPS. Technologia lubi jednak płatać figle. Nigdy nie wiadomo kiedy nasza nawigacja odmówi nam posłuszeństwa. Może przestać funkcjonować lub po prostu nie posiadać aktualnej mapy dróg. Na wszelki wypadek warto więc zabrać ze sobą autoatlas.

 

5. Drogie drogi

Planując trasę dojazdu na wakacje, należy zorientować się gdzie i jak dużo zapłacić trzeba za przejazd. Są kraje, w których podróż autostradami jest bezpłatna (Belgia, Dania, Estonia, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Szwecja). Ale są też i takie, gdzie pobierane są opłaty w formie winiet (Austria, Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry )lub bezpośrednio prze bramkach (Chorwacja, Francja, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy). Czasami warto więc wybrać drogi lokalne, by uniknąć wysokich opłat, a przy okazji móc podziwiać miejscowe krajobrazy.

Uwaga! W niektórych krajach brak  winiety karany jest wysokimi mandatami.

 

 

6. Za przewinienia trzeba płacić

Nie jest nowością fakt, że nieprzestrzeganie przepisów drogowych karane jest mandatami. Inna niż w Polsce jest natomiast forma zapłaty.  W obcym kraju za popełnione wykroczenie płacimy na miejscu, dlatego warto mieć zawsze przy sobie gotówkę.

Nasza rada: szczególnie ostrożnie należy jeździć m.in. w Austrii, Czechach , Francji czy we Włoszech. W tych krajach obowiązuje również system punktowy.

 

 

7. Przezorny zawsze ubezpieczony

Samochód to nie samolot – nie musimy ograniczać bagażu do jednej walizki. Zabierzcie więc ze sobą kilka dodatkowych rzeczy: zapas żywności i wody, koc, latarkę, ładowarkę samochodową do telefonu czy kanister z benzyną. Bo przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co spotka nas po drodze.

 

 

Zdjęcia:
Zepsuty samochód, fot. Rui Fernandes
Autostrada płatna, fot. wikimedia commons

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>