San Gimignano – co warto zobaczyć? Toskania – część 3

San GimignanoSan Gimignano – Wąskie uliczki, wysokie wieże, dumnie stojące historyczne kamienice, place pełne ludzi, najlepsze trattorie i świetne lody, a wokół przepiękna sceneria toskańskich wzgórz z winnicami i gospodarstwami agroturystycznymi.

San Gimignano często określane jest mianem “średniowiecznego Manhattanu”. To zasługa architektonicznej przeszłości miasta, w którym mieszkańcy budowali domy z wysokimi wieżami. Wieże miały charakter stricte obronny. W przeszłości istniały aż 72, do dziś pozostało niestety, zaledwie 14 z nich. Najważniejsza i najwyższa to Torre Grossa, licząca 52 metry wysokości, na którą do dziś można wejść. Co prawda wspinaczka nie jest łatwa i przyjemna, ale po wejściu na górny taras, wszystkie niedogodności odchodzą w zapomnienie. Wynagradza je bowiem jeden z najpiękniejszych krajobrazów, jakie można sobie wyobrazić. Zielone wzgórza Toskanii, przepiękne, jednolite dachy San Gimignano, nieco niższe wieże z sąsiednich kamienic, porozrzucane gospodarstwa agroturystyczne i posiadłości z basenami, winnice, gaje oliwne i lasy. A wszystko to podzielone krętymi dróżkami w stronę Volterry i Sieny, po których malowniczo mkną skutery i Fiaty 500. Bella.

San Gimignano

San Gimignano; fot. kolibri5, pixabay

Historyczne centrum miasta praktycznie w całości otoczone jest kamiennymi murami. Do miasta wchodzi się przez jedną z kilku bram. Wszystko co znajduje się za murami miasta wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To co urzeka odwiedzających to jednolite fasady historycznych kamienic, które zachwycają spójnością kolorystyki i kamiennymi detalami. Aż dziw, że we Włoszech, w kraju tak silnych charakterów udaje się wypracować tak proste i słuszne rozwiązania. W kolejnych kamienicach na parterze znajdują się restauracje, bary ze stolikami przy deptaku i sklepy z pamiątkami. Na szczególną uwagę zasługują stylowe sklepiki z lokalnymi przysmakami i winem. Niektóre z butelek pokryte są grubą pajęczyną, co mogłoby sugerować, że wiszą tu od wieków. Poza winem polecamy Waszej uwadze pyszne toskańskie sery i olbrzymie kawałki dojrzewających włoskich szynek, które tradycyjnie wiszą u sklepienia. Największym miejscowym przysmakiem są jednak trufle. Trudno jest je co prawda dostać, ale jeśli już się pojawią, to cena bywa bardziej niż wysoka.

Kierując się spacerem w stronę historycznego centrum, dojdziemy do Piazza della Cisterna. Jest to główny plac miasta, wokół którego znajdują się restauracje ze stolikami rozstawionymi na zewnątrz. Przy placu znajdują się dwie świetnie cukiernie z lodami. Obydwie szczycą się zdobytymi w ostatnich latach nagrodami za najlepsze lody we Włoszech, dlatego kolejka może wstrzymać nasze zwiedzanie nawet na kilka kwadransów. Warto to miejsce obejrzeć także przy zajściu słońca, kiedy plac zaczyna nabierać wieczornego uroku. Wówczas to miejskie mury, wieże i kamienice są intensywne oświetlone przez ciepłe światło. Można poczuć magię średniowiecza, ponieważ kolor światła przypomina blask pochodni.

San Gimignano, Toskania

San Gimignano, Toskania; fot. Stefan Schweihofer, pixabay

Przeczytaj także o innych miasteczkach Toskanii:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>