Sardynia Fly & Drive

Podróż  w stylu Fly&Drive, czyli dolecieć na miejsce i tam poruszać się wynajętym autem, to doskonały wybór jeśli chcemy zwiedzać Sardynię.  Wyspa ciągle jest stosunkowo mało popularna wśród polskich turystów, choć do zaoferowania ma naprawdę wiele. Jest wystarczająco duża, by było co zwiedzać, a przy tym wystarczająco mała, by podczas tygodniowej, a jeszcze lepiej dwutygodniowej wyprawy wczuć się w jej wyjątkowy klimat.

 

Sardynia czy Włochy?

Sardyńczycy, podobnie jak mieszkańcy innych regionów Włoch mają bardzo silne poczucie lokalnego patriotyzmu. Są przy tym wyspiarzami i swoją wyspę kochają ponad wszystko. Sardynia oddalona jest od kontynentu o prawie 200 km i jej mieszkańcy często są z półwyspem związani słabo lub wcale. Tym bardziej, że wyspa jako region ma specjalny status polityczny i jej władze mogą w niektórych sferach ustanawiać swoje własne prawo.

Także tutejszy język różni się od włoskiego, który usłyszymy na Półwyspie Apenińskim. Regionalne dialekty to dla Włochów codzienność, jednak Sardyńczycy traktują swój dialekt jak ojczysty język, który na przykład dla mieszkańca Toskanii może być całkowicie niezrozumiały.

Sardyńczycy lubią podkreślać swoją odrębność, dlatego na każdym kroku napotykać można flagi – czerwony krzyż na białym tle oraz cztery głowy Maurów.

Dolecieć na miejsce

Dotarcie na Sardynie jest dzisiaj stosunkowo łatwe i co ważne – niedrogie. Tanie linii lotnicze proponują wyloty z kilku polskich miast do stolicy wyspy – Cagliari, a na przykład z Berlina tanimi liniami dolecimy do innego miasta na wyspie – Olbia. Oferty typu Fly&Drive na Sardynię znajdziemy także w ofercie Trade&Travel Company.

Jeśli decydujemy się na wyjazd zorganizowany na lotnisku czeka już na nas auto i plan trasy podróży przez Sardynię. Jeśli jedziemy na własną rękę, samochód musimy wypożyczyć. To jednak zwykle możliwe jest od ręki od razu na lotnisku. Teraz ruszamy w drogę!

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, dlatego żeby rzeczywiście się nią nacieszyć i trochę poleniuchować, warto zaplanować tu dwutygodniowy urlop. Jeśli nie mamy aż tyle czasu, tydzień też pozwoli odwiedzić najciekawsze zakątki, zauroczyć się wszechobecnym zapachem mirtu i nacieszyć lokalnymi smakami.

Zwiedzamy!

Zwiedzanie wyspy zwykle rozpoczynamy od stolicy – Cagliari. To tu ląduje większość samolotów z turystami z Polski. Jak na stolicę Cagliari to bardzo spokojne miasto. Nie słychać tu huku aut, a życie płynie swoim leniwym, sardyńskim rytmem. Warto spędzić tu kilka dni i bez pośpiechu przemierzać ulice miasta.

Z Cagliari warto wybrać się na całodniową wycieczkę po okolicy. Do nieodległego Barumini turyści zaglądają, by podziwiać kompleks archeologiczny Su Nuraxi. Miasteczko leży w samym sercu wyspy i otoczone jest przez wioski, których  powstanie datuje się 1100 p.n.e. Zniszczone przez Kartageńczyków pod koniec VI wieku, zostały dobudowane i przetrwały do dziś.

Przemierzając Sardynie warto zwrócić uwagę na miasteczka z tradycyjnymi okrągłymi chatkami, których najwięcej znajdziemy na północy wyspy.

Do Giara di Gesturi koniecznie muszą udać się miłośnicy koni. Na Sardynii żyje na wolności około 600 typowych, małych koni o oczach w kształcie migdałów. Wszystkie są dzikie i zostały na Sardynię przywiezione najprawdopodobniej z Dalekiego Wschodu.

Kolejną archeologiczną ciekawostkę znajdziemy w miasteczku Arzachena położonym na wzgórzu i sąsiadującym z ogromną skałą w kształcie grzyba. Można tu podziwiać Ogromne Grobowce Coddu Vecchju i Li Lilghi oraz Nuraghe Albucciu.

Warto też zajrzeć na Costa Smeralda. W latach 60-tych XX wieku Książe Aga Khan Karim zbudował tu najbardziej luksusowe hotele na wyspie. Do dziś zaglądają tu sławni i bogaci z całego świata, co powterdzają zacumowane w Porto Cervo luksusowe jachty.

Z Palau warto wyruszyć na fascynujący rejsu po Archipelagu Magdaleny. Rejs stateczkiem pozwoli nam na zwiedzenie Wyspy Spargi, Budelli oraz Santa Maria. To właśnie tu najlepiej można wczuć się w leniwy klimat tego miejsca i podziwiać zagubione,  skapane w słońcu plaże. W Budelli zobaczysz słynną Różową Plażę (Rosa Spiaggia), a na wyspie Santa Maria polecamy wycieczkę do latarni morskiej Punta Filetto znajdującej się w jej północno – wschodniej części.

Cały jeden dzień warto poświęcić na zwiedzanie Alghero, przepięknego miasta o katalońskich korzeniach. Miasto słynie z zabytków architektonicznych. Przykładami katalońskiej obecności w mieście są D’Abis i De Ferrera przy Piazza Civica budynki oraz starożytna katedra Santa Maria z ośmiokątną wieżą dzwonniczą i bogato zdobionym portalem. Inną atrakcją miasta jest Grota Neptuna – jaskinia wyrzeźbiona w stromym klifie przez wodę. Można w niech podziwiać niesamowite stalaktyty i stalagmity. Wejście do jaskini znajduje się u podnóży klifu Capo Caccia od strony wody lub też od Escala del Cabrio – stromej, wąskiej ścieżki. Wewnątrz znajduje się słone jezioro o długości 120 metrów z zachwycającymi kolumnami z piaskowca.

Czy Sardynia to Atlantyda?

Ciekawostką jest teoria, wysnuta przez włoskiego dziennikarza Sergio Frau, który twierdzi, że Sardynia może być mityczną Atlantydą. Według niego potężne budowle cywilizacji nuragijskiej przywołują skojarzenia z opisywaną przez Platona kulturą Atlantów.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>