Siedem cudów natury

Wiele jest na tym świecie miejsc niezwykłych, zadziwiających, zapierających dech w piersiach. Dlatego zadanie wybrania 7 Cudów Natury, którego podjęła się w 2007 roku szwajcarska fundacja wydaje się być zupełnie karkołomne. W ogólnoświatowej ankiecie, pod głosowanie poddanych zostało kilkadziesiąt nietuzinkowych miejsc, w których natura stworzyła niesamowite dzieła. Ostatecznie po podliczeniu ponad 100 milionów głosów z całego świata 11 listopada 2011 roku ogłoszona została lista Siedmiu Nowych Cudów Natury. Może warto zaplanować wyjazd, choć do jednego z nich?

1. Amazonka i amazońskie lasy deszczowe

Państwa: Boliwia,  Brazylia,  Kolumbia,  Ekwador,  Gujana Francuska,  Gujana,  Peru,  Surinam,  Wenezuela

Amazonka i otaczające je lasy deszczowe to jedno z ostatnich miejsc na ziemi, w których natura do dziś nie poddała się człowiekowi i jego cywilizacji. Amazońska puszcza skrywa w sobie tajemnice, ginące rośliny, zwierzęta i kultury, które do dziś dnia kultywują prastare obyczaje.

Fot. Jorge.kike.medina

 

2. Wyspa Czedżu (Jeju)    

Państwo: Korea Południowa

Czedżu to największa wyspa Korei Południowej, jednocześnie najmniejsza z jej prowincji. W 2007 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czedżu to wyspa pochodzenia wulkanicznego, a jej centralny wulkan Halla-san, wzbnoszący się na wysokość 1950 m n.p.m., jest też najwyższym szczytem całej Korei Południowej. Ze względu na izolację wyspy przez wieki, ludność Czedżu rozwinęła swoją odrębną od koreańskiej kulturę. Istnieją tutaj tysiące lokalnych legend, interesująca jest też unikatowa rzeźba „kamienny dziadek”, wykonana z bloku lawy.

Fot. Douglas Knisely

 

3. Zatoka Ha Long               

Państwo: Vietnam

Zatoka Ha Long lezy w północnej części Wietnamu, około 160 km na południowy wschód od Hanoi. Na powierzchni 1500 km² rozsianych jest około 1900 skalistych wysp i wysepek. Większość z nich ma formę wapiennych słupów wyłaniających się wysoko ponad powierzchnię wody, a wapienne podłoże sprzyja powstawaniu licznych jaskiń i grot. W 1994 UNESCO umieściło Zatokę Ha Long ją na Liście Światowego Dziedzictwa.

Fot. Disdero

 

4. Wodospad Iguazú

Państwa:  Argentyna,  Brazylia

Wodospad Iguazú leży na granicy Brazylii (20%) i Argentyny (80%) na rzece Iguaçu. To nie jeden wodospad, a cały kompleks mniejszych i większych wodospadów. W miejscu, w którym rzeka dociera do skraju płaskowyżu, spada w przepaść. Rzeka ma tutaj 4 km szerokości, a spadając jej wody malują wokół wodospadu rozliczne tęcze. Potęgę tego żywiołu poznać można z bliska, przechodząc wąskim podestem nad rzeką. Najokazalej wodospad wygląda, od listopada do marca, w porze deszczowej, zdarza się, że podczas uciążliwej suszy zupełnie zamiera.

Fot. Reinhard Jahn

 

5. Podziemna Rzeka Puerto Princesa        

Państwo: Filipiny

Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Park leży na filipińskiej wyspie Palawan. Jego najważniejszą częścią jest podziemna i żeglowna rzeka o długości 8,2 km, która powstała w wyniku procesów krasowych w wapiennych skałach. Spotkać tu można wyjątkowo malownicze formy geologiczne:  stalaktyty, stalagmity i duże komory.

Fot. Mike Gonzalez

 

6. Wyspa Komodo

Państwo: Indonezja

Indonezyjska wyspa Komodo leży w archipelagu Małe Wyspy Sundajskie pomiędzy większymi wyspami Sumbawa i Flores. Ma powierzchnię 330 km², a długość linii brzegowej wynosi 158 km. Wyspa, choć żyzna jest słabo zaludniona, stanowi natomiast dom dla endemicznego gatunku warana. Waran z Komodo to największa jaszczurka na świecie. Ogromną atrakcją jest także możliwość nurkowania w przejrzystych wodach  cieśniny Lintah.

Fot. jon hanson

 

7. Góra Stołowa

Państwo: RPA

Góra Stołowa (afrikaans Tafelberg, ang. Table Mountain) to symbol Kapsztadu. Wznosi się ona nad miastem, a z jej szczytu rozciąga się niesamowita panorama Kapsztatdu.  Swoją nazwę góra zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi. Poza płaskim szczytem przypominającym stół, po obu stronach góry znajdują się charakterystyczne formacje skalne: po wschodniej Diabli Szczyt (Devil’s Peak), a po zachodniej Głowę Lwa (Lion’s Head). Góra stołowa to obszar objęty ochroną ze względu na występujące tu charakterystyczne rośliny i zwierzęta.

Fot. Best National Parks

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>