Siena – najpiękniejsze miasteczko w Toskanii? Toskania – część 5

Siena, ToskaniaSiena – wielu znawców Toskanii twierdzi, że to najbardziej sympatyczne miasto regionu.  Z jednej strony architektonicznie bardziej zwarte niż rozciągnięta Florencja, z drugiej strony paradoksalnie większe i wieczorami żywsze niż dziesiątki niewielkich miast krainy Chianti.

Siena ma jednak w sobie coś, co na mapie turystycznych Włoch ją wyraźnie wyróżnia. To Piazza del Campo. Niezwykły, ceglany plac w kształcie muszli, którego posadzka opada w dół w stronę budynku Palazzo Publico. Jednak architektura tego niezwykłego miejsca to nie wszystko. Panuje tu specyficzna, niespotykana gdzie indziej toskańska atmosfera. Na Piazza del Campo do późnej nocy przesiaduje, a często wręcz leży, tłum ludzi. Widok tak dużej ilości ludzi beztrosko relaksujących się na brukowanym placu jest naprawdę niezwykły.

Wokół placu znajdują się liczne bary, restauracje i trattorie ze stolikami rozstawionymi na zewnątrz. Sam Piazza del Campo dodatkowego uroku nabiera oczywiście wieczorem. Ceglana kostka brukowa, na której leżą mieszkańcy jest rozgrzana od całodniowego słońca. Po zmroku włączane są latarnie nastrojowo oświetlające otaczające plac kamienice. Kolacja na Piazza del Campo może solidnie nadszarpnąć budżet turysty, dlatego tańsze, może mniej romantyczne, ale na pewno akceptowalne społecznie rozwiązanie to zakup butelki regionalnego wina Chianti, w którymś z okolicznych sklepików i wypicie jej zawartości wylegując się na środku placu. Takie turystyczne doświadczenia są niemal zawsze bezcenne.

Co zobaczyć w Sienie?

Siena w Toskanii

Siena, Toskania; fot. pixabay

Piazza del Campo to prawdziwy, żywy targ społecznych zachowań. Można spotkać ludzi z drugiego końca świata robiących sobie pamiątkowe zdjęcia, a tuż obok mieszkańców miasta, którzy przyszli pobawić się ze swoimi dziećmi lub psami. Młodzież ze Sieny umawia się tutaj na randki, studenci czytają książki, a inni zachwycają się renesansowo-gotyckim krajobrazem starówki. Społeczny i kulturowy kogel-mogel.

Siena wielu turystom kojarzy się z imprezy Il Palio, nazywanej też Palio di Siena. To rodzaj miejskiego festynu, którego początki sięgają czasów średniowiecza. Na Piazza del Campo odbywają się wówczas różnego rodzaju parady konne z przebranymi w historyczne stroje uczestnikami. Towarzyszą im pokazy zręcznościowe, gry i gonitwy. Jednak główną atrakcją jest wyścig na koniu bez siodła wokół placu. Uczestnicy gonitwy to przedstawiciele poszczególnych dzielnic miasta. Podstawowa zasada jest taka, że żadne zasady nie obowiązują. Wyścig to trzy okrążenia podczas których wszystkie chwyty są dozwolone. Widowiskowe, ale zarazem niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i dla koni. Wyścigi odbywają się co roku 2 lipca i 16 sierpnia.

Kuchnia Sienny

Kulinaria Sienny, oprócz lokalnego wina (Vin Santo), to przede wszystkim wędliny: soppressata, finocchiona i capocollo. Jeśli chodzi o sery, to na stołach króluje pecorino oraz marzolino. Siena, a konkretnie jej przedmieścia słyną na całym świecie z produkcji oliwy z oliwek. Nic więc dziwnego, że dobrej oliwy używa się tutaj praktycznie do wszystkiego. Poza degustacją Vin Santo warto przechylić kieliszek lub butelkę z Chianti Colli Senesi, Vino Nobile di Montepulciano, Brunello di Montalcino i Vernaccia di San Gimignano. Wszystkie te wina doskonale rozpoznawalne są na całym świecie i bez większego problemu można je nabyć także w naszych krajowych delikatesach.

Jeśli na zwiedzanie Sieny mamy więcej niż kilka godzin, warto głębiej zanurzyć się w uliczki starego miasta. To miasto naprawdę wciąż nie jest koszmarnie skomercjalizowane. Boczne uliczki historycznego centrum całkowicie pustoszeją pomiędzy 13:00, a 15:00, kiedy Włosi udają się na przerwę obiadową. Za to przed 16:00 tutejsze bary zapełniają się tłumem ludzi spragnionych popołudniowej kawy. Po 20:00 w tutejszych restauracjach mamy okazję jeść kolację pośród prawdziwych Toskańczyków.

Przeczytaj także o innych miasteczkach Toskanii:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>