Skarby Sycylii

Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego, stanowiąca ulubione miejsce wypoczynku wielu Włochów, ale również turystów z zagranicy. Przyciąga ona niesamowitą różnorodnością. Znajdziemy tu wszystko, czego można oczekiwać od wakacyjnego wyjazdu: skąpane w słońcu plaże, malownicze krajobrazy, oliwne i cytrusowe gaje, romantyczne zatoczki przy skalistym wybrzeżu oraz niezwykłe bogactwo zabytków.

 

Wyspa skarbów

Na Sycylii nie brak miejsc, które zachwycają, intrygują i przenoszą w odległe, starożytne czasy. Wyspa nie zawiedzie więc odkrywców i poszukiwaczy zabytkowych atrakcji.

Niewątpliwie najpiękniejszym miastem jest Palermo. Jego bogata historia pozostawiła po sobie mnóstwo skarbów. Największy z nich – dwunastowieczna katedra jest ozdobą przepięknej starówki, na której znajduje się równie zachwycający pałac Normanów. Będąc w Palermo, koniecznie należy wybrać się do ogrodu botanicznego Garibaldiego, Teatru Massimo oraz willowej dzielnicy Mondello, gdzie znajduje się urokliwy port, piękna plaża, a także mnóstwo knajpek z prawdziwym sycylijskim jedzeniem.

Na wschodniej części wyspy położone jest Syrakuzy, rodzinne miasto Archimedesa. To tu znajduje się jeden z największych i najlepiej zachowanych grackich amfiteatrów. Oprócz tego świątynia Ateny, twierdza Euralios, Fontanna Aretuzy, a także słynne Ucho Dionizosa. Mnogość atrakcji sprawia, że jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.

Podobno nie ma spokojniejszego miejsca na świecie niż Taormina. A przecież leży ona na stokach wciąż czynnego wulkanu Etna. Piękne, wyjątkowo malownicze miasto zdecydowanie zasługuje na miano raju na ziemi.  Jego najstarszym zabytkiem jest pochodzący z III w.p.n.e. teatr grecki, z którego podziwiać można cudowne krajobrazy okolicy.

Miłośnicy historii powinni wybrać się również na szczyt skały La Rocca. Odnaleźć tu można liczne pozostałości z czasów starożytnych, a przy okazji zachwycić się przepiękną panoramę Cefalu.

 

Wypoczynek nad brzegiem morza

Sycylia to również raj dla miłośników plażowania. Jednym z najbardziej znanych sycylijskich kurortów jest Giardini Naxos. Znajdująca się tu plaża Sayonara oprócz pełni relaksu oferuje także szereg możliwości aktywnego spędzenia czasu. Ci, którzy marzą  wyłącznie o błogim lenistwie, powinni udać się na oddaloną od centrum Cefalu o ok. 6km plażę Sant’ Ambrogio. Mało znana, a przez to niezatłoczona stanowi prawdziwą oazę spokoju.

 

W poszukiwaniu dobrej zabawy

Na Sycylii znaleźć można również plaże, które tętnią życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Wspaniała zabawa pod gołym niebem wprawia w pozytywny nastrój i napawa optymizmem urlopowiczów. Jednym z najmodniejszych miejsc na imprezę w Taorminie jest plaża Panasia. W Cefalu natomiast warto wybrać się na Maljk Beach.

 

Wakacje z dziećmi

Hotele da rodzin z dziećmi:
Arenella
Cesar Palace
Costa Verde
Dolcestate Village

Aby wakacje były przyjemne i niezapomniane, obowiązkowo należy zapewnić atrakcje dzieciom. Występujące na Sycylii Aquaparki stanowią niesamowitą rozrywkę dla całej rodziny. Położony niedaleko Katanii park wodny Etnaland to miejsce, w którym zabawa pochłonie każdego.

Na wyspie znajduje się również wiele hoteli idealnych na rodzinne wakacje.  Ich głównymi zaletami jest położenie przy plaży, wśród zieleni, w kameralnej atmosferze. Ponadto posiadają przestronne pokoje, bogatą infrastrukturą oraz interesujący program rozrywkowy i animacyjny.

 

 

Zdjęcia:
Cefalu, fot. Miquel Virkkunen Carvalho
Katedra w Palermo, fot. Dennis Jarvis
Teatr grecki, Taormina, fot. Poudou99
Taormina, plaża, fot. gnuckx

 

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>