Taj Mahal – budowla na fundamentach miłości

Są takie miejsca na świecie, które po prostu trzeba zobaczyć. W Indiach obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Taj Mahal – jedna z najpiękniejszych budowli świata. Znajdujący się w indyjskiej Agrze pałac uznawany jest za arcydzieło światowego dziedzictwa. Zbudowany z czystego marmuru zachwyca swoim pięknem i wzrusza historią, na fundamentach której powstał.

 

Jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”

Według tradycji władca Indii może posiadać 4 żony i wiele konkubin. Szach Dżahan kochał jednak ponad wszystko tylko jedną kobietę – Mumtaz Mahal. Świadectwem jego wielkiej miłości jest pałac, który stanowi dziś symbol Indii. Po śmierci żony pogrążony w niesłychanym smutku cesarz kazał stworzyć ku jej czci budowlę, która stała się jednym z największych osiągnięć architektury.

Ponad 20 tysięcy robotników budowało Taj Mahal przez 22 lata. Pochłonięty pracami cesarz nie zauważał jak szybko pustoszał skarbiec, przez co sytuacja gospodarcza kraju stawała się coraz gorsza. Szach Dżahan został więc zdetronizowany przez swojego syna za nadużycia finansowe. Resztę życia spędził uwięziony w celi położonego nieopodal Czerwonego Portu, z którego obserwował mauzoleum ukochanej żony. To właśnie z tego miejsca, z drugiego brzegu rzeki Jamuny widok na Taj Mahal jest wręcz bajkowy. Widać w całej okazałości najpiękniejszy budynek świata, który odbija się w tafli wody.

 

Z czystej miłości i czystego marmuru

Sprawdź: Oferty do Indii

Taj Mahal wykonany jest na styl islamski. Główna świątynia o cebulastym kształcie, wokół cztery symetrycznie rozmieszczone minarety, a wszystko to za wielką bramą stanowiącą symbol wejścia do Raju. Pałac zbudowany jest z białego marmuru, zdobiony kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi, złotem oraz czarnym marmurem. Odbijające się od budowli słońce sprawia, że Taj Mahal wydaje się być różowy o wschodzie słońca, kremowobiały w ciągu dnia, a pod wieczór pomarańczowy. Wszystko to zachwyca, nadaje miejscu niebywałego piękna i elegancji.

 

Każdego dnia setki turystów odwiedza pałac Taj Mahal. Jest to miejsce, które ukazuje ogrom uczuć – miłości cesarza do żony, a także , jakiego doświadczył po jej śmierci. Dla mieszkańców Indii pałac jest świętością narodową, dla reszty świata – najpiękniejszą budowlą stanowiącą największą atrakcję turystyczną kraju. Nic więc dziwnego, że miejsce to znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

 

Czy wiesz, że…?

Piękno Taj Mahal spotkało się w Dubaju z niezwykłym uznaniem. Budowla wywarła takie wrażenie, że postanowiono stworzyć jej replikę. Czterokrotnie większa od oryginału „Taj Arabia” ma powstać w dwa lata, a koszty jej budowy wyniosą ok. 767 mln euro.

 

Zdjęcia:
Taj Mahal, fot. Rachel in wonderland
Taj Mahal, fot. Arian Zwegers
Taj Mahal, fot. he gave his life for you

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>