Tam kręcono „Mamma Mia” – wyspy Skiathos i Skopelos

Coraz częściej wybieramy mniej znane regiony Grecji. Trudno się temu trendowi dziwić, skoro wielu z nas już zwiedziło Kretę, wypoczywało na Rodos i cieszyło się zielonymi krajobrazami Korfu. A Grecja ma przecież do zaoferowania naprawdę wiele. Niedawno opisywaliśmy Lefkadę i Kefalonię, a dziś czas na kameralne, ale filmowe wyspy – Skiathos i Skopelos. Dlaczego filmowe? Bo tam właśnie kręcono kultową już produkcję „Mamma Mia”.

Grecja co roku znajduje się na szczycie rankingu ulubionych kierunków turystycznych wśród polskich turystów. W 2016 roku Grecję odwiedziło aż 800 tys. Polaków! Warto więc rozważyć mniej popularne miejsca w Helladzie – tam również czeka nas piękna, słoneczna pogoda i ciepłe morze.

Skiathos

Skiathos należy do archipelagu Sporadów Północnych na morzu Egejskim. Nazwa tej pięknej, filmowej wyspy wywodzi się od greckich słów Athos (góra) i Skia (cień). Na cień w sezonie liczyć raczej trudno, bo wyspa jest pełna słońca, a na jej niewielkiej powierzchni (48 km kwadratowych) znajduje się aż 60 plaż! To wysepka lubiana przez celebrytów takich jak Russel Crowe czy Kate Hudson, którzy niejednokrotnie spędzali tam wakacje.

Sprawdź oferty wycieczek na Skiathos

Czy taki raj ma jakieś wady? Trudno je znaleźć, ale jedna z nich to brak szczególnych atrakcji historycznych, to nie jest wyspa do obowiązkowego zwiedzania przez miłośników archeologii. To, co dla niektórych jest wadą, dla innych jest niewiele znaczącym szczegółem, bo na wakacjach pragną po prostu plażowego wypoczynku. Na to na Skiathos z pewnością można liczyć.

Ale spokojnie, na Skiathos znajdzie się również kilka miejsc wartych odwiedzenia. Są to przede wszystkim prawosławne kościoły: zachwycające architekturą i mające ciekawe dzieje.

Jednym z nich jest kościół Panagia Evangelistria. Znajduje się on niedaleko najwyższego szczytu Skiathos – Karaflizanaki. Budowę monastyru wzniesionego na przełomie XVIII i XIX wieku ufindował mnich Nifonem. Dziś także w klasztorze zamieszkuje kilku mnichów i ich pomocników. Według legendy właśnie w tym Monastyrze po raz pierwszy wzniesiono do góry bało-niebieską flagę Grecji, jako symbol wyzwolenia spod tureckiej dominacji.

Innym ciekawym kościołem jest Agios Nikolaos – św. Mikołaja. Położony w stolicy wyspy Skiathos, która skądinąd jest przepięknie położonym miastem otoczonym portem. Pobliski ClockTower to świetny punkt widokowy! To m.in. tam kręcono sceny z muzycznego filmu „Mamma Mia”. Wracając zaś do cerkwi – 6 grudnia, w święto patrona, rybacy wynoszą na ulice swoje łodzie ozdobione lampionami.

Oczywiście bezsprzecznym atutem wyspy Skiathos są plaże: piękne, piaszczyste, słoneczne. Jedna z nich: Kukunaries, była jednym z ulubionych miejsc wypoczynku księżnej Diany. Jej wyjątkowość tkwi w kolorze: piasek jest tam wymieszany z miką, dzięki czemu plaża mieni się barwami.

Inne warte uwagi plaże na Skiathos to Big Banana i Small Banana: piaszczyste, rozrywkowe, leżące w południowo-zachodniej części wyspy. Small Banana to plaża lubiana przez naturystów.

Skopelos

Bardzo blisko, bo w odległości jedynie 5 km od Skiathos, leży wyspa Skopelos. Jest znacznie większa, bo ma 96 km kwadratowych i za sprawą fabuły  „Mamma Mia” jest idealnym miejscem na ślub, zaręczyny czy rocznicę.

Podobnie jak Skiathos, także i Skopelos nie ma zbyt wielu ruin i zabytków. To prawdziwa esencja slow life, niespiesznego życia wyznaczanego przez rytm natury. W sam raz na wakacje.

Plaże Skopelos są niezwykle urocze, romantyczne i kameralne. Jedna z nich, Velanio, jest plażą dla naturystów, więc jeśli lubicie ten styl wypoczynku, na pewno będziecie zachwyceni. Najsłynniejsza ze wszystkich jest jednak Plaża Kasztanowa, która wzięła swoją nazwę od rosnących w pobliżu drzew. To właśnie tu nakręcono wiele scen filmu „Mamma Mia”, to tam stał filmowy bar i pomost.

Sprawdź oferty wycieczek na Skopelos

O Skopelos krąży wiele legend. Według jednej z nich pierwszym mieszkańcem wyspy był syn Dionizosa – Stafylos. W 1936 roku na skraju półwyspu Stafylos archeolodzy odkryli królewski grób z mieczem ze złotą rękojeścią.

Według innej legendy w XV wieku na Skopelos dotarł Barbarossa, słynny admirał wojsk imperium osmańskiego, ale dla niektórych zwykły turecki pirat. Mieszkańcy stawili opór i zabili wielu spośród towarzyszy Barbarossy. Ciała ich pochowano na górze Karia ponad klasztorem św. Eustathiosa. Podobno do dziś leży tam także 18 skrzyń ze skarbami zabranymi piratom.

Jest takie miejsce na Skopelos, które jest sławne na cały świat. To kapliczka św. Jana, stojąca samotnie na wysokiej skale. Skała i kapliczka zostały wykorzystane w finałowych scenach ślubu i podczas rozśpiewanej dyskusji Meryl Streep z Piercem Brosnanem. I tak jak kiedyś zdarzały się tam śluby raz na kilka lat, dziś dzieje się to bardzo często.

Skiathos i Skopelos będą idealne dla spragnionych słońca, letniej bryzy, ciepłych wód. I relaksu, absolutnego relaksu na łonie przyrody. Choć wyspy zostały spopularyzowane słynnym filmem, nadal pozostają dość kameralne, a to ich ogromny atut.

Przeczytaj także o innych greckich wyspach:

 

 

  1. Pingback: Top 10 miejsc, które trzeba zobaczyć na Krecie | Qtravel.pl Blog

  2. Pingback: Top 10 atrakcji Grecji | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>