Tanecznym krokiem przez Karaiby

Karaiby to miejsce buzujące energią. Białe plaże toną w słońcu, żar leje się z nieba, lazur morza aż razi w oczy, a tutejsi mieszkańcy słyną z gorącego temperamentu. To także wymarzone miejsce na błogie lenistwo i przyjemny relaks w cieniu palm. Pewnie dlatego, właśnie w tym słonecznym zakątku świata narodziły się zarówno gorące tańce salsa i merengue, jak i chilloutowa, hipnotyczna muzyka reggae.

Kubańska salsa

Kuba to największa z wysp karaibskich, a na liście największych wysp świata Kuba zajmuje 16. miejsce. Charakterystyczny kubański „palec” otacza 1600 wysepek, skały, rafy i głębiny morskie sięgające 7 km.

Mieszkańcy wyspy cieszą się średnio 9 godzinami słońca każdego dnia, a temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. Nic dziwnego, że mimo skomplikowanej sytuacji politycznej i trudnych warunków ekonomicznych Kubańczycy potrafią cieszyć się życiem i rzadko tracą dobry humor. A nawet co robią mieszkańcy wyspy, by się zrelaksować? Tańczą salsę!

Sprawdź oferty:
Wycieczki na Kubę

Kubańczycy tańczą salsę dosłownie wszędzie i przy każdej okazji – na balkonie, na ulicy, albo w parku. Salsa to ich dobro narodowe, o które dbają, i które pielęgnują. Salsa po hiszpańsku oznaczające sos lub smak, a nazwa ta świetnie oddaje charakter tańca. Salsa w warstwie muzycznej łączy bowiem elementy różnych gatunków muzycznych, a w tanecznej – kroki wielu tańców. Jest też pikantna i gorąca, ponętna i kusicielska.

Kubańska salsa charakteryzuje się dynamicznym tempem wykonywania figur. Ponieważ partnerzy podczas tańca zajmują jedynie niewielki fragment parkietu, salsa doskonale sprawdza się w klubach, nawet na zatłoczonych parkietach. Salsa to raczej taniec chodzony. Partner mocno prowadzi partnerkę, a figury wymagają często skomplikowanych zapleceń rąk tańczącej pary. Z zewnątrz całość wygląda niezwykle „soczyście”, a ponieważ kroki salsy nie są skomplikowane warto włączyć się samemu w tą gorącą, karaibską zabawę.

 

Dominikana zaprasza do merengue

Kubańczycy często z pogardą wypowiadają się o narodowym tańcu ich sąsiadów z Dominikany. Według miłośników salsy taniec merengue jest zbyt prosty i pozbawiony fantazji. Wiadomo, sąsiedzi często nie mogą się pogodzić, szczególnie jeśli to o co się kłócą jest do siebie bardzo podobne.

Rzeczywiście kroki merengue są niezwykle proste. Żeby prawidłowo tańczyć salsę, trzeba nieco poćwiczyć, merengue jesteśmy w stanie nauczyć się podczas jednego wieczoru. I to właśnie jest największą zaletą tego gorącego tańca! Merengue może tańczyć każdy, bez względu na swoje taneczne umiejętności, a stare przysłowie mówi, że jeśli umiesz chodzić, to umiesz też zatańczyć merengue.

Sprawdź ofertę:
Wycieczki na Dominikanę

Merengue to rodzaj tańca, ale także żywej, radosnej muzyki, która mu towarzyszy, a który narodził się na Dominikanie. W dosłownym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego merengue znaczy „beza”. Dlaczego „beza”? Różnie można interpretować tę nazwę. Beza to prosta słodycz – podobnie merengue jest łatwą, lekką i przyjemną rozrywką dla każdego. Muzyka merengue charakteryzuje się wyraźnym, jednostajnym rytmem, przy którym nogi same rwą się do tańca.

Merengue w zasadzie przypomina dreptanie od lewej do prawej w rytm muzyki. Na każde uderzenie w takcie przypada jeden krok. Taniec ten pozostawia duże pole do improwizacji. Dominikańczycy tańczą merengue niezwykle zmysłowo i lubią przy tym poszaleć.

 

Jamajka w rytmie reggae

Mówisz Jamajka – myślisz Bob Marley. Mówisz Bob Marley – myślisz reggae. Nie ma chyba drugiego gatunku muzycznego, który miałby tak charyzmatycznego przedstawiciela. Z pewnością nie ma też drugiego miejsca na ziemi, w którym mogłoby narodzić się reggae.

Reggae stanowi najbardziej charakterystyczny gatunek muzyki jamajskiej. Choć korzenie tego gatunku muzycznego sięgają połowy XIX wieku, to światowy rozgłos reggae zyskało w latach siedemdziesiątych XX wieku, dzięki twórczości Boba Marleya. To jednak nie Marley stworzył reggae. Ta muzyka rodziła się na Jamajce przez lata i jest niezwykłą mieszanką różnych stylów muzycznych.

Sprawdź oferty:
Wycieczki na Jamajkę

Brzmienie reggae wywodzi się z jamajskiej muzyki ludowej, określanej mianem mento, a w którym słychać zarówno dźwięki z Afryki, jak i europejskie rytmy. Z początku mento grano wyłącznie na terenach wiejskich, na własnoręcznie wykonanych instrumentach, takich jak banjo, marimbula, bambusowe saksofony, marakasy. W latach 20. i 30. XX wieku, muzyka jamajska znalazła się pod wpływem amerykańskiego jazzu. Swój wkład w rozwój reggae miało też wywodzące się z wysp Trynidadu i Tobago calypso.

Charakterystyczny dla reggae schemat rytmiczny, łączy wyrazistą linię basu i beat perkusyjny. Spokojne tempo, miarowy i pulsujący rytm nadają tej jamajskiej muzyce chilloutowy, nieco hipnotyczny charakter, który doskonale harmonizuje ze słońcem i błogim karaibskim lenistwem.

Zdjęcia:
Merengue, fot. Javier10

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>