Urlop za kółkiem, czyli wakacyjny wynajem aut

Jeśli na wakacjach chcemy zobaczyć coś więcej niż hotelowe baseny i plażę, warto pomyśleć o wynajmie samochodu. Samodzielne zwiedzanie może okazać się bowiem tańsze i ciekawsze niż wykupienie zorganizowanej wycieczki fakultatywnej. Szczególnie jeśli wypoczywamy z gromadką dzieci. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę wypożyczając samochód podczas urlopu.


Ile to kosztuje?

Warto wiedzieć, że cena podawana przez wynajmującego samochód na ogół dotyczy podstawowej opłaty i nie zawiera innych kosztów, np. ubezpieczenia. Dlatego zawsze koniecznie trzeba dopytać się o szczegóły i dokładnie przeczytać umowę. Zwykle sporządzona jest ona w języku angielskim.

Dodatkowo na ogół płacimy za: paliwo, ewentualne przekroczenie limitu kilometrów, oddanie auta w innym miejscu niż wypożyczyliśmy, prawo do prowadzenia auta przez drugiego kierowcę. Czasami trzeba uiścić dodatkową opłatę także za fotelik dziecięcy.

Od kogo wynajmować?

W ośrodkach turystycznych wynajęcie samochodu zwykle nie stanowi problemu. Warto najpierw zapytać o możliwości wynajmu obsługę hotelu, w którym wypoczywamy. Większość hoteli świadczy bowiem usługę wynajmu aut, lub ma podpisane umowy z firmami wynajmującymi. Wynajęcie auta z hotelu jest bardzo wygodne, samochód bowiem czeka na nas pod hotelem. Tam też musimy go odstawić po upływie okresu najmu. Jeśli cena takiej usługi nie jest znacząco wyższa od oferty konkurencji – warto z niej skorzystać.

Coraz częściej usługi wynajmu aut oferują także organizatorzy za pośrednictwem swoich rezydentów. Przewagą takiej oferty jest przede wszystkim to, że umowa najmu sporządzona jest wówczas w języku polskim, co ma znaczenie dla osób nie władających językiem angielskim. Łatwiej też wtedy wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Cena bywa jednak wyższa.

W niektórych ośrodkach turystycznych, w pełni sezonu urlopowego wynajęcie auta może czasem okazać się trudniejsze ze względu na duża liczbę turystów. Warto wówczas rozejrzeć się po lokalnych biurach wynajmu aut. Nie zawsze jednak należy kierować się wyłącznie ceną. Przed podpisaniem umowy z lokalnym biurem zasięgnijmy języka w hotelu lub u rezydenta. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

Międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy jest dokumentem uniwersalnym, który przynajmniej w założeniu, powinien być honorowany na całym świecie. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane w krajach należących do Unii Europejskiej. Obywatel kraju członkowskiego może posługiwać się prawem jazdy wydanym w kraju pochodzenia (lub w każdym innym kraju członkowskim).

Co ciekawe, międzynarodowe prawo jazdy nie jest także niezbędne na obszarze Stanów Zjednoczonych. Amerykańska policja i przedstawiciele lokalnej administracji podchodzą nawet do takiego dokumentu z pewną dozą nieufności i paradoksalnie lepiej jest korzystać z polskiego dokumentu. Międzynarodowe prawo jazdy jest jednak konieczne podczas podróży na wschód Europy, a także gdy chcemy poruszać się samochodem na innych kontynentach.

Uzyskanie międzynarodowego prawa jazdy nie wymaga to zdawania odrębnych egzaminów. Warunkiem koniecznym do jego uzyskania jest posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii. Wniosek o wydanie dokumentu składa się do starostwa powiatowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Wyrobienie nowego dokumentu trwa ok. tygodnia. Sam dokument ważny jest przez 3 lata od daty wystawienia, nie dłużej jednak niż oryginalne prawo jazdy.


Zanim wynajmiesz samochód i udasz się na wymarzoną wycieczkę:

  •  sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie: jaki jest zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, a jaki kierowcy (umowa zwykle jest w języku angielskim i nie jest napisana skomplikowanym prawniczym językiem),
  • sprawdź ograniczenia dotyczące wieku kierowcy: niektóre firmy wypożyczające zastrzegają minimalny wiek kierowcy, różny od minimalnego wieku pozwalającego na uzyskanie prawa jazdy,
  • sprawdź lokalne zwyczaje drogowe: w wielu krajach jeździ się w sposób odmienny od przyjętego w Polsce, czy nawet w Europie, i nie chodzi tu o ruch lewostronny, tylko praktykę poruszania się po drogach (powszechne używanie klaksonów, niechętne używanie kierunkowskazów, nieprzestrzeganie pierwszeństwa w ruchu). Jeśli jako kierowcy nie będziemy się czuli w takich warunkach komfortowo, warto rozważyć wykupienie wycieczki zorganizowanej.
  • nie przyjmuj auta z usterkami: wypożyczany samochód powinien być w pełni sprawny i dokładnie sprawdzony (można zażądać dokumentu potwierdzającego stan techniczny. Warto też wiedzieć, że jeśli cokolwiek wydarzy się z autem w trakcie jazdy i wymagana będzie naprawa, jest to objęte ubezpieczeniem, które jest integralną częścią podpisywanej umowy).
  • sprawdź rodzaj paliwa jaki należy tankować do samochodu.

 Zanim oddasz auto, pamiętaj o tym, by:

  •  zatankować bak: jeśli auto było pożyczone z pełnym bakiem należy je również oddać napełnione. Za konieczność zatankowania wypożyczalnia może dość słono sobie policzyć (np. zaokrąglić cenę za litr benzyny lub obciążyć karą wynikającą z umowy).
  • sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy: po sprawdzeniu stanu samochodu należy pamiętać o sporządzeniu i podpisaniu przez obie strony dokumentu stwierdzającego, że auto zostało oddane bez uszkodzeń, czyli w stanie, w jakim zostało wypożyczone.

  1. Pingback: Wycieczki fakultatywne, czyli wakacje dla ciekawych świata

  2. Pingback: Wycieczki fakultatywne, czyli atrakcje dla ciekawych świata | Travel

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>