Volterra – miejsce znane ze „Zmierzchu”. Toskania – część 6

Volterra

Volterra – mogłaby się okazać miastem bardzo podobnym do San Gimignano wzbogaconego o akcenty ze Sieny, Pienzy i Montepulciano. Architektonicznie, klimatyczne, obrazowo to wszystko prawda, ale … No właśnie. Jest jedno ale.

Dziś magnesem do odwiedzenia miasta jest nie tyle jego historia z kamiennymi murami, średniowiecznymi kamienicami, wspaniałymi placami, zabytkowymi kościołami, świetnymi restauracjami i romantycznymi zaułkami, ale … wampiry i wpisujący się w ten nowy, niekoniecznie pożądany, marketing kultowej już serii Saga: Zmierzch.
Gospodarze miasta jednak wciąż bronią go przed zbyt płytkim skomercjalizowaniem jakie przyniosła ze sobą w 2009 r. wspomniana seria o wampirach, autorstwa Stephanie Meyer, sprzedana w 100 milionach egzemplarzy na całym świecie. Jeden z rozdziałów nosił tytuł Volterra i stało się. Niekoniecznie to, czego gospodarze miasta chcieliby najbardziej.

Voltera, Toskania

Volterra, znana jest dzisiaj głównie z Sagi Zmierzch; fot. wikimedia

Niemiecki periodyk Der Spiegel opisuje w jednym z artykułów na temat Toskanii, że przed 2009 r. do Volterry przyjeżdżali głownie niemieccy emeryci zachwyceni tamtejszą kulturą i krajobrazem. Wynajmowali oni wille z basenami i pili wino z upraw ekologicznych. Starali się żyć jak Włosi znani im z książek i bajkowych filmów o Chianti. Po 2009 r. wszystko się zmieniło. Autostradami z Niemiec do Toskanii jeździły autokary pełne nastolatek zafascynowanych wampirami. Lawina ruszyła. Volterrę tłumnie odwiedzać zaczęła młodzież z całej Europy, z Azji i oczywiście ze Stanów Zjednoczonych. Zamiast pytań o historię i tradycję miasta, padają pytania o cerę wampirów i miejsce, gdzie rozgrywały się słynne filmowe sceny.

Fragment sceny z filmu Zmierzch w rozdziale Volterra

Przeczytaj także o innych miasteczkach Toskanii:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>