W chorwackiej krainie Jezior

Za górami, za lasami, w północnej części Chorwacji, niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną znajduje się Park. Park, który nie sposób opisać jednym słowem. To miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy, aby zrozumieć jego fenomen. To jedna z największych atrakcji Chorwacji, która przyciąga tłumy turystów. To Park Narodowy Jezior Plitwickich.

 

Zieleń, turkus, szafir, szmaragd – Park skąpany jest w najpiękniejszych odcieniach zieleni.  Ta bajkowa kraina składa się z 16 jezior i 90 wodospadów. Woda spływająca od najwyżej położonego jeziora Proscanskiego do kanionu rzeki Korany tworzy niezwykle widowiskowe kaskady. To właśnie dla tych widoków turyści przemierzają 18-kilometrową trasę wokół jezior. I choć nie trzeba przejść jej w całości, to na zwiedzanie Parku warto zarezerwować sobie jak najwięcej czasu. W końcu jest tu tak pięknie, że nie warto się spieszyć…


3 sposoby na Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich zajmuje obszar 295 km2. Nie sposób przejść przez cały teren w jeden dzień. Warto więc zastanowić się jak wiele chcemy zobaczyć i wybrać wariant zwiedzania, odpowiadający naszym możliwościom.

1 dzień
Zwiedzanie Górnych Jezior rozpoczyna się od wejścia 2. Przepływamy łódką na drugą stronę jeziora Kazjak, aby przejść wzdłuż jezior: Golovac i Okrugljak. Z góry zjeżdżamy pociągiem do wyjścia z parku.

Informacje praktyczne:
- Godziny otwarcia: 7:00 – 20:00
- Ceny:
Dzieci: 40 – 55 kun
Dorośli: 80 – 110 kun
Studenci: 60 – 80 kun
- Parking: 7 kun/godzinę

3 dni
Po zwiedzeniu Górnych Jezior, czas na wędrówkę wokół Jezior Dolnych. Schodzimy pod Veliki Slap, a następnie wspinamy się do punktu widokowego, by podziwiać panoramę jezior. Na tych, którym wystarczy sił, dodatkowo czeka trasa wokół jeziora Kozjak.

Tydzień
Wszystkim, którzy w pełni chcą wykorzystać czas spędzony na obcowaniu z naturą, oprócz zwiedzania Górnych i Dolnych Jezior, polecamy spływ rzeką Gacka oraz wędrówkę po górach Parku Narodowego Velebit. Warto również przejść górskimi szlakami w Paklenicy oraz zajrzeć do Muzeum Nikoli Tesli w Smilijanie.

 

 

Zdjęcia:
1. Park Narodowy Jezior Plitwickich – widok, fot. Bfoto.ru
2. Park Narodowy Jezior Plitwickich – widok z góry, fot. James
3. Park Narodowy Jezior Plitwickich – wodospad fot. Competerz
4. Park Narodowy Jezior Plitwickich – jezioro, fot. Ornello_pics
5. Park Narodowy Jezior Plitwickich – ryby, fot.Dickelber


 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>