Wakacje – co zrobić z psem?

Wakacje już się rozpoczęły, a walizki spakowane na urlop. Co roku właściciele psów i innych zwierząt domowych mają dylemat – co zrobić z pupilem w trakcie urlopu? Zabrać ze sobą, czy może zostawić? Podpowiadamy kilka rozwiązań.

 

Opieka znajomych

Już na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed wyjazdem trzeba zastanowić się, kto spośród naszych znajomych czy członków rodziny będzie w stanie zaopiekować się zwierzęciem w trakcie naszej nieobecności. Dobrze by było, by pupil poznał wcześniej osoby, które mają się nim opiekować. W przypadku psów najczęściej konieczne umieszczenie ich w domu tymczasowego opiekuna, w wypadku kotów opiekun może przychodzić w celu nakarmienia, wymiany wody i posprzątania kuwety. Jeśli oddajemy znajomym psa, upewnijmy się, że nie będzie konfliktów z mieszkającymi tam zwierzętami.

Hotel dla zwierząt

Takie hotele są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Mają wiele zalet, ale nie są pozbawione wad. Zanim wybierzemy hotel, przeczytajmy w internecie opinie na jego temat. Zwróćmy uwagę, czy zapewnia opiekę całodobową oraz w razie czego leczenie weterynaryjne, a także czy w hotelu spełnia się potrzeby emocjonalne zwierzaka (spacery, zabawa). Warto także zapytać, czy zwierzęta otrzymują odpowiednie identyfikatory na wypadek ucieczki i czy nasz pies w razie konfliktu może zostać odizolowany od innych mieszkających w hotelu zwierząt. Koszt hotelu nie jest mały: może wynieść nawet 100 zł za dobę.

W podróż z pupilem

Niektórzy nie planują rozstawać się ze swoimi psami (koty zostawić łatwiej, więc podróżują rzadziej) i chcą jechać na urlop wraz z czworonożnym przyjacielem. Jest to oczywiście możliwe, ale i nie pozbawione trudności. Wiele linii lotniczych nie dopuszcza w ogóle przewozu zwierząt, a na miejscu nie każdy hotel przewiduje taką możliwość. Jeśli nawet linie lotnicze zezwalają na przewóz zwierząt, w kabinie wraz z pasażerem mogą lecieć tylko małe psy (zwykle do 8 kg). Duże rasy skazane są na podróż w luku bagażowym, co jest bardzo stresującym przeżyciem dla zwierzęcia. Zdarzają się przypadki, kiedy zestresowany pies kończył lot w luku bagażowym zawałem serca. Musimy zatem się zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw oraz zapoznać się z wymaganiami linii lotniczych w kwestii przewożenia zwierząt (jaki wymiar klatki, co należy zabrać ze sobą).

Jeśli planujemy na wakacje dojechać własnym samochodem, sprawa jest znacznie prostsza. Jest to rozwiązanie bardziej komfortowe dla pupila, bo w drodze możemy się zatrzymać i wyprowadzić go na spacer.

W podróż zabierajmy psa tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że swoim zachowaniem nie będzie przeszkadzać innym. Jeśli jedziemy w miejsce, gdzie jest gorąco, zastanówmy się, czy pies dobrze znosi upały. Bernardyn na hiszpańskim wybrzeżu nie będzie czuć się komfortowo. Jeśli planujemy całe dnie spędzać na słonecznej plaży, co zrobimy wówczas z psem? Za to jeśli jedziemy na typowy camping, zabranie psa może być dobrym pomysłem.

Jeśli podróżujemy (np. po Polsce) autobusami PKS, musimy pamiętać, że o zabraniu psa decyduje często kierowca i jeśli inni pasażerowie wniosą sprzeciw, być może stracimy możliwość podróży.

Podejmując decyzję o wzięciu do domu zwierzęcia musimy liczyć się z tym, że przez najbliższe kilkanaście lat będziemy zobowiązani do zapewnienia mu właściwej opieki. Dlatego planujmy dużo wcześniej, co zrobimy, kiedy całą rodziną będziemy chcieli wyjechać na wakacje.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>