Wakacje w Chorwacji – co zwiedzić?

W naszym ostatnim wpisie na temat Chorwacji pisaliśmy o tym, jak dojechać i gdzie przenocować. Dziś zajmiemy się tym, co Chorwacja ma do zaoferowania, a także cenami, bo te jak wiadomo, są istotne przy planowaniu wakacji.

Chorwacja jest krajem bardzo dobrze zaopatrzonym. W sklepach znajdziemy wszystko to co w Polsce, a w wielu przypadkach asortyment jest nawet szerszy. Najlepiej rozpoznawalnymi sieciami sklepów spożywczych są Konzum i Tommy. To samoobsługowe markety, w których znajdziemy praktycznie wszystko co może być nam potrzebne. W Chorwacji obecne są duże niemieckie sieci handlowe, pozwalające w razie potrzeby na większe zakupy. Prawdziwym skarbem są jednak otwarte niemal całą dobę owocowe kramy na każdym skrawku drogi, w każdej miasteczkowej uliczce, przy każdej drodze na plażę. Tajemnicą poliszynela jest sprzedawana na nich Rakija.

Dziś trudno obyć się bez internetu. Chorwaci i na to mają fantastyczne, proste i jakże wygodne rozwiązanie. Co najmniej dwie sieci (jedna obecna także u nas) oferują specjalne sety startowe z kartami SIM do wszystkich typów urządzeń. Ich koszt to 80 i 85 HRK za tydzień obfitego surfowania w sieci. Do dyspozycji mamy spory pakiet 20GB w technologii 4G/LTE , który po zużyciu spada w szybkości transmisji, ale dalej świadczy usługę. Podobno można je później doładować po 10HRK za każdy kolejny dzień, ale przyznam, że mimo kilku prób i pytań w różnych miejscach (sklepy, kioski, poczta), nam się to nie udało. Nikt ze sprzedawców nie wiedział jak ma to zrobić. Widocznie to tylko marketingowa zagrywka z instrukcji obsługi, bez pokrycia w rzeczywistości, albo taktyka sprzedawców naciągających nas na większy wydatek. Po tygodniu trzeba więc było kupić nowy set. Tak czy owak, 160HRK za łączność ze światem nie wydaje się finansowym dramatem. Dla porównania, aż tyle zapłacimy za tylko 4h za parkowania w 3 strefie w Dubrowniku.

Parkingi to zresztą swoista zmora Chorwacji. Na Wybrzeżu jest ich mało, są ciasne i bywają drogie. Większość gości przyjeżdża przecież do Chorwacji autami. Trudno się dziwić, że gospodarze to wykorzystują. Wszak z tego żyją. Wspomniany Dubrownik jest oczywiście skrajnym przypadkiem cenowym, ale uprzedzamy, że pozostawienie auta bez opłaty skutkować może natychmiastowym pajączkowaniem (zabraniem na lawetę przy pomocy dźwigu zwanego pająkiem) na policyjne parkingi. Szkoda nerwów, czasu i kasy na bezmyślne kary. Wspomniane już wyżej strony i fora internetowe poświęcone podróżowaniu po Chorwacji pomogą jednak wszystkim w znalezieniu często bezpłatnych parkingów w każdej niemal miejscowości. Warto  poświęcić na to chwilę czasu. Oczywiście, nie zaparkujemy takim sposobem w centrum, ale jest to sposób na bezstresowe i darmowe parkowanie nawet w miejscu tak trudnym jak Dubrownik. Sami skorzystaliśmy i choć tam wymagało to małego  wysiłku, to najważniejsze, że skutecznie zadziałało. W innych przypadkach szukajmy płatnych parkingów, nie koniecznie w samym centrum. Na prawdę nie są to duże odległości, a nasze auto nie musi być zaparkowane w porcie, na nabrzeżu, obok luksusowych jachtów. Te nieco tylko dalsze parkingi mają też zaletę w postaci większego terenu. To pozwala na parkowanie bez wzajemnego obijania sobie drzwi, a właścicielom na różne udogodnienia, np. zadaszenia, które ściągną uwagę poszukujących miejsca kierowców. Jak bardzo przydają się takie gadżety w słoneczne dni, przekonywać chyba nikogo nie musimy? Przykładowo, zadaszony parking w miejscowości Skradin (przepięknej z resztą), z której startuje się statkiem na przełom i wodospady w Parku Narodowym KRKA kosztuje na cały dzień 50HRK.

Wybrane, przykładowe ceny w Chorwacji:

Zakupy spożywcze:

* piwo kupione w pobliskim sklepie kosztować może 7HRK, ale ta sama butelka podana w plażowym barze prosto z lodówki, kosztuje już 20HRK,
* kawa od 10HRK,
* lody od 8 do 10HRK za kulkę lub od 7 do 20HRK za loda na patyku lub w rożku,
* nektarynki 20HRK za 1kg,
* chleb, a raczej pszenna bułka w kształcie chleba 7-8HRK,
* burek (tradycyjny chorwacki wyrób piekarniczy z nadzieniem szpinakowym, serowym) od 10HRK,
* smoothie (koktajl owocowy na bazie mleka i kruszonego lodu) od 20 do 40HRK,
* syrop smakowy na kruszonym lodzie w fantazyjnych pojemnikach np. w kształcie delfinów od 25 do 40HRK,
* paczkowane wędliny i sery od 11 do 30HRK,
* mleko 1L od 5HRK,
* 10 jaj od 10HRK,
* jabłka od 10HRK za 1kg,
* napoje gazowane i niegazowane 300ml od 6HRK,
* najtańsze dania obiadowe oparte o ryż i makaron oraz warzywa w bocznych uliczkach małych miejscowości turystycznych od 50HRK,
* najtańsze dania obiadowe z rybą – jw. od 100HRK,
* pojedyncze dania obiadowe w restauracji portowej przy promenadzie, w porcie, na starym mieście od 250 do nawet 380HRK.

Atrakcje turystyczne i wypoczynkowe:

* zabawa na wodnym parku dmuchanym 50HRK za 1h,
* skakanie na trampolinach z gumami biodrowymi 25HRK za 5min,
* skakanie na zwykłych trampolinach dla mniejszych dzieci 10HRK za 5min,
* rejs transportowy statkiem (tramwaj wodny) z wyspy do portu na pobliskim lądzie 10HRK za dziecko i 20HRK za osobę dorosłą,
* wynajęcie łódki z silnikiem motorowym (niska moc) od 150HRK za dzień,
* wynajęcie skutera 50cm3 od 20HRK za 1h,
* wstęp rodzinny (2+2) do Parku Narodowego KRKA 390HRK
* zakup maski z rurką i płetwami – zestaw dla dziecka od 120HKR,
* mały woreczek z lawendą 10HRK,
* mała szklana kulka (tzw. stempel do papieru) od 20 do 35HRK,
* magnes na lodówkę od 10 do 30HRK
* jednodniowa wycieczka z lokalnym organizatorem na, np.: wodospady Krka, do Dubrownika, do Mostaru, na tzw. błękitne laguny, urokliwe wysepki i inne wodne atrakcje – od 350HRK w górę,
* 1L ON na stacji paliw – 8,27HRK

Płatności w Chorwacji mają też jedno dziwne oblicze. Niemal wszędzie ceny (wyjątkiem są chyba tylko sklepy spożywcze) podawane są zarówno w chorwackiej Kunie jak i w €. Niestety tą drugą walutą nigdzie nie zapłacimy. Dlaczego? Pojęcia nie mamy. Po co ją w takim razie podawać? Też nie wiemy. Chyba tylko orientacyjnie, dla oszacowania skali wydatku dla gości ze strefy €. Opcję są zatem dwie, albo lokalna Kuna, albo płatność kartą. Dobra wiadomość jest taka, ze karty są honorowane niemal wszędzie i działają raczej bez problemów. Bez kłopotów wypłacimy też gotówkę z dużej ilości bankomatów. Osobiście polecamy założenie przed wyjazdem konta walutowego w Euro i wyrobienie do niego karty płatniczej. Dziś banki robią to najczęściej bez kosztów. Zalet jest kilka. Tańszy, szybszy i prostszy zakup € w internecie niż w kantorze off-line. Płatność bezgotówkowa i wypłaty z bankomatów bez prowizji w krajach strefy Euro. Prostsze i tańsze rozliczenie waluty lokalnej z krajów poza strefą Euro (tylko przelicznik na Euro). Prowizja bankowa jest też niższa niż w przypadku naszych krajowych kart bankomatowych. Ten temat każdy jednak musi rozeznać sam w swoim banku.

Co zwiedzić w Chorwacji?

To z założenia powinien być najobszerniejszy rozdział tego wpisu, ale mając na uwadze niekończącą się listę miejsc wartych zobaczenia, oddajemy go z góry walkowerem. Chorwacji nie da się poznać na raz. Przez tydzień, 10 dni czy nawet dwa tygodnie można ją ewentualnie liznąć i te liźniecie przedstawimy w tzw. kilku, przykładowych punktach obowiązkowych. Zwłaszcza że odległości w km są jednak spore. Nie każdy ma na to chęć, czas, a często też pieniądze.

Sprawdź oferty wycieczek do Chorwacji

Wymieszane wpływy na dzisiejszą kulturę, filozofię, obyczajowość, architekturę, zabytki Chorwacji sięgają historycznie I-go wieku naszej ery. Wówczas to teren dzisiejszej Dalmacji tworzyły rzymską prowincję Llirię. W kolejnych wiekach swoją obecność i wpływy zaznaczyli tu Wenecjanie, najeźdźcy imperium Karola Wielkiego, Słowian, Państwo Papieskie, Turcy Osmańscy, okresowo Habsburgowie, a nawet Napoleon. Po 1945 roku Chorwacja wcielona została przymusowo do Jugosławii i jak się ta sztuczna asymilacja skończyła w latach 90., wszyscy pamiętamy. Dziś Chorwacja to prawdopodobnie najbogatszy i najciekawszy kraj całych Bałkanów.

Dubrownik

Jeśli wybieracie się do Chorwacji po raz pierwszy obowiązkowo musicie go odwiedzić. To perła klasy światowej (UNESCO). Unikalna, zjawiskowa, jedyna w swoim rodzaju. Niepowtarzalny charakter miasta, jego warownej architektury i dalmatyńskiego ducha wenecjan przyciąga rokrocznie miliony gości. Także ekipy filmowe. Tu kręcono m.in. Grę o Tron czy Gwiezdne Wojny. Jadąc z północy autem musicie mieć świadomość, że po drodze czeka Was mała przeprawa graniczna przez Bośnię i Hercegowinę, która ma tam swój skrawek wybrzeża. Niby nic takiego, ale paszporty i zielona karta w aucie to dwie pozycje obowiązkowe.

Split

Split jest przepiękny, a na uwagę zasługuje zwłaszcza jego niesamowity Pałac Dioklecjana. Jedyne chyba na świecie, wciąż żyjące nieprzerwanym życiem ruiny sprzed wieków. Widok ogromnych sal pałacowych zamienionych w place, korytarzy zamienionych w wąskie uliczki, pokoi i małych sal pałacowych zamienionych w mieszkania jest niesamowity. Tu z murów mających 1700 lat wystaje antena telewizyjna, tam suszą się przysłowiowe gacie, hen ktoś rozmawia przez okna z sąsiadem, gdzieś wyleguj się kot. Wszystko żyje, wszystko pulsuje. Niesamowite.

Plitvice lub Krka

To dwa często porównywane ze sobą Parki Narodowe oparte o podobną wartość naturalną. Oba osadzone na przełomach rzek i potoków. Plitwice tworzą oddalone od siebie w bliskiej odległości jeziora osadzone na różnej wysokości. To sprawia, że woda pomiędzy nimi przelewa się tworząc widowiskowe kaskady i wodospady. Odwiedziny w tych parkach to wyjątkowe i unikalne w skali światowej wrażenia, niesamowite widoki, bajeczne emocje. Plitwice położone są ~ 140 km od Zagrzebia blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Tworzy je 16 jezior i 90 wodospadów. Krka jest dużo bliższe turystycznej Dalmacji. Położony niedaleko Sibenika na przełomie rzeki Krka. Zaletą tego drugiego jest możliwość swobodnej kąpieli przy największym wodospadzie przełomu, Skradinskim Buku.

Medjugorie i Mostar

Choć obie miejscowości leża w Bośni i Hercegowinie, to nie są to miejsca odległe i będąc tak daleko na południu Europy warto pokusić się o ich odwiedzenie.

W Miedjugorie znajduje się słynna góra objawień, po której codziennie wspinają się tysiące pielgrzymów i pątników. Ci najbardziej religijni, mający uzasadnione intencje idą na szczyt na boso, czasami na kolanach. Po drodze odprawiają grupowo lub indywidualnie misterium drogi krzyżowej. Widok zapiera dech w piersiach, gdyż wejście na górę po ostrych wystających kamieniach sprawiać może trudność piechurom w butach górskich. Objawienia w Miedjugorie, trwają podobno (z różną częstotliwością) nieprzerwanie od 1981 roku. Dotychczas nie zostały ani odrzucone, ani potwierdzone jako miejsce cudu przez Stolicę Apostolską. Nie przeszkadza to jednak wierny w masowym odwiedzaniu tego miejsca. Ciekawym zjawiskiem socjologicznym jest natomiast ogromna rozbudowa tej miejscowości, jawnie korzystającej z tej wartości duchowej.
Mostar to przepiękne miasteczko na Neretwą. Słynne przede wszystkim z kamiennego mostu łączącego część muzułmańską z częścią Chrześcijańską. Mostar zawsze był i pozostał wieloetniczny i mimo dużego zniszczenia w latach wojny bałkańskiej, dziś odbudowany fizycznie, odbudowuje także swoje wartości kulturowe i tolerancyjne. Niesamowite jest wrażenie wspólnego życia, pracy, zgodnej koegzystencji różnych wyznań monoteistycznych i różnych narodowości etnicznych. Jak ważne dla wszystkich grup jest to miejsce świadczą tablice prze starym moście informujące o jego odbudowie w 2004 roku i kwotach przeznaczonych na renowację starego Mostar przez poszczególne narody.

Makarska

Na koniec coś dla spragnionych rozrywki i dobrej zabawy. Makarska to chyba najbardziej znana w całej Chorwacji miejscowość zabawowa i wypoczynkowa. Położona 60 km poniżej Splitu i 140 km powyżej Dubrownika. To tu skupionych jest prawdopodobnie najwięcej chorwackich hoteli. Dwa bulwary tętnią życiem, plaże kipią atrakcjami wodnymi, a bary, kafejki, sklepiki i dyskoteki działają prawdopodobnie w trybie 24h/dobę przez 7dni w tygodniu.

W Chorwacji jest wszystko. W Chorwacji można wszystko. To pomysł na wakacje w wersji Full, ale bez narzuconego nam pakietu All. Dominuje tu podstawowa zasada. Po wszystko musicie, a raczej powinniście sięgnąć sami. Potrzebna jest zatem Wasza kreatywność, zaangażowanie i determinacja. Począwszy od wcześniejszego znalezienia apartamentu, przez zaplanowanie i odbycie podróży, pomysł na formę wyżywienia, spędzania czasu, organizację zabawy, zwiedzania, dokonywanie niezbędnych zakupów. Pomocna w tym jest z pewnością słynna bałkańska gościnność, prosty i zrozumiały język z grupy słowiańskiej, europejska kultura i zbliżone wartości. Chorwacja ma doskonałą infrastrukturę, wyborne zaopatrzenie i niesamowitej urody wybrzeże. Brak piaszczystych plaż doskonale rekompensuje urok ogromnej liczby małych zatoczek. Tym, którzy nad pośpiech motoryzacyjny (fantastyczna autostrada) przedkładają piękne widoki polecamy drogę wzdłuż całego chorwackiego wybrzeża nazywaną pieszczotliwie Jadranką. Są głosy, że mimo zatłoczenia to najpiękniejsza nadmorska droga do słońca na całym świecie. Nie wiemy czy tak jest w istocie, ale w wielu miejscach za widoki i zdjęcia na niej zrobione można dosłownie dać się pokroić.

Chorwacja jest dobrym pomysłem na poczucie ducha samodzielnych wypraw turystycznych. Z pewnością na tak zorganizowanych wakacjach można się sporo nauczyć, a z czasem potraktować ją jako bazę dalszych wyjazdów do Czarnogóry, Albanii, Macedonii, a kto wie, może nawet do Bułgarii czy Grecji? Wszak te kierunki zyskują teraz jak nigdy wcześniej.

Jedno jest pewne. My do Chorwacji jeszcze będziemy wracać.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>