Walentynki na świecie

Walentynki są obchodzone niemal na całym świecie. Jedni to święto uwielbiają, inni wprost przeciwnie. Choć większości z nas Walentynki kojarzą się z kiczowatą komercją, na świecie znajdziemy przykłady, jak można ciekawie i naprawdę romantycznie świętować Dzień Zakochanych.

Stany Zjednoczone

USA to tak naprawdę ojczyzna Walentynek we współczesnym wydaniu. Bo choć samo święto było obchodzone w Europie już w Średniowieczu, to jednak to właśnie w Stanach Zjednoczonych Walentynki obchodzi się najbardziej hucznie. Co ciekawe, tam to święto obchodzą wszyscy. Upominkami obdarowuje się wszystkich: nie tylko ukochanego czy ukochaną, ale i dzieci, przyjaciół, kolegów z pracy. Najczęstszym prezentem jest walentynkowa kartka i bombonierka w kształcie serca.

Francja

We Francji Walentynki to święto narodowe. Obchodzi się tam je wyjątkowo hucznie i uroczyście. Prezentem walentynkowym we Francji jest zazwyczaj bukiet kwiatów, które wysyła się ukochanej osobie. Tradycją jest również wizyta w teatrze, a po spektaklu – romantyczna kolacja :)

Włochy

Włosi to romantycy i dlatego również w słonecznej Italii Walentynki obchodzone są uroczyście. Ważnym elementem tego święta jest czerwony kolor. Zakochani obdarowują się bielizną i ubraniami w czerwonej barwie. W Umbrii, gdzie znajduje się grób Św. Walentego to bardzo ważne święto. W niedzielę poprzedzającą Walentynki odbywa się tak zwane Święto Zaręczyn: pary z różnych stron świata przybywają na grób Św. Walentego by przysięgać sobie miłość.

Hiszpania

W Hiszpanii Walentynki są, co ciekawe, dość praktycznym świętem. Zamiast czekoladek, pluszowych maskotek i kartek Hiszpanie lubią obdarowywać ukochanych sprzętem AGD, elektronicznymi gadżetami, często bardzo drogimi. Może nie jest to szczyt romantyzmu, ale na pewno takie prezenty się przydadzą w codziennym życiu.

 

Japonia

Podobnie jak w USA, w Japonii upominki walentynkowe wręcza się nie tylko ukochanym osobom, ale także współpracownikom i znajomym. 14 lutego to panie obdarowują mężczyzn, a oni mogą się zrewanżować 13 marca, w tak zwany Biały Dzień. Co daje się  w prezencie w Walentynki? Najczęściej są to czekoladki i to w dwóch rodzajach. Dla najbliższych przeznaczone są własnoręcznie wykonane czekoladki, a dla współpracowników – kupione w sklepie, najczęściej zagraniczne.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>