Węgry: winnym szlakiem

Węgry warto odwiedzić z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, Polak i Węgier to dwa bratanki i choć zrozumieć Węgra trudno, to Polakowi zawsze okaże on serdeczność. Po drugie, na Węgrzech nie brak miejsc, w których napić można się wykwintnego winnego trunku. A wino i dobry kompan to bardzo udany zestaw podczas urlopu.

 

 

Tokaj – arystokracja wśród win

fot. uzo19

Tokaj to miasto, rejon winiarski i oczywiście wino, które z niego pochodzi. Historia uprawy winorośli w regionie Tokaj, a raczej Tokaj-hegyaljai borvidék, sięga tysiąca lat. Wino, które wypływa stąd szerokim strumieniem jest najbardziej znanym węgierskim winem i w pełni zasługuje na takie uznanie. O jego wyjątkowym smaku decyduje łagodny klimat regionu oraz żyzne gleby. Fachowcy wspominają także o unikatowym składzie pleśni w piwnicach winnych.

Wśród odmian uprawianych tu winorośli dominuje furmint – ta też odmiana tokaja jest najpopularniejsza. Wykwintne, znane na całym świecie wina aszú i szamorodni powstają z tych samych winogron, które jednak poddawane są suszeniu na krzakach aż do formy określanej jako aszú.

Region Tokaj na czele z miasteczkiem, któremu zawdzięcza on swoją nazwę, trafił w 2002 roku na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Ochronie podlegają nie tylko walory przyrodnicze, architektoniczne i kulturalne tego miejsca, ale także miejscowe tradycje winiarskie.

Bycza krew z Egeru

fot. Ivanhoe

Eger to nie tylko piękne miasteczko z unikalnym klimatem, niezwykłymi zabytkami, w tym drugą co do wielkości węgierską bazyliką i zamkiem z XIII wieku. Miłośnicy wina przybywają tu z zupełnie innego powodu. Eger to dla nich przede wszystkim „Dolina Pięknej Pani” (Szépasszony-völgy). Mieści się tu największe i najpopularniejsze skupisko piwniczek wykutych w wulkanicznym tufie. Jak twierdzą znawcy winnego tematu, ten rodzaj skały idealnie nadaje się do przechowywania wina – zapewnia doskonałą wentylację i stałą temperaturę około 12 stopni Celsjusza.

A jakiego wina napijemy się w Egerze? Stąd pochodzi słynny Egri bikavér, wino zwane też „egerską byczą krwią”.  To ciemnoczerwony, dość mocny, półwytrawny lub wytrawny trunek, z którym związana jest ciekawa legenda.

W czasie obrony egerskiej twierdzy przed Turkami w 1552 r.  obrońcy pili ciemnoczerwony napitek, a  Turcy (nie pijący alkoholu jako muzułmanie) wpadli w panikę, gdy dowiedzieli się, że załoga zamku pije przed bitwą byczą krew i zobaczyli „zakrwawione” brody węgierskich żołnierzy. W ten sposób, według legendy, Egri Bikavér przyczyniło się do zwycięstwa obrońców Egeru.

 Wino znad węgierskiego morza

Balaton zwany jest węgierskim morzem. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynku Węgrów. Nic dziwnego – duże ciepłe, jezioro to świetne miejsce i do kąpania, i do żeglowania.

Północny, wyżynny brzeg Balatonu to także prawdziwe winiarskie zagłębie. Na brzegach jeziora rozciąga się kilka mniejszych regionów winiarskich, wśród nich Balatonfelvidék (4), Badacsony (5), Balatonfüred-Csopak (6). Pochodzą stąd głównie wina białe, wśród nich wina Olaszrizling („Riesling włoski”) o zapachu gorzkich migdałów.

Mapa regionów winiarskich Węgier:

autor: Tyk

Eger: rejon nr 20
Tokaj: rejon 22
Nad Balaotnem: regiony 4,5,6,

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>