„Święto świąt”, czyli Wielkanoc w Hiszpanii

Pochody pątników, ulice pełne poprzebieranych ludzi, parady trwające do późnych godzin nocnych – tak wyglądają w Hiszpanii Święta Wielkiej Nocy. Wielkanocnych uroczystości w hiszpańskich miastach, miasteczkach i wsiach nie da się w żaden sposób porównać  z tym, co dzieje się w Polsce. Swoją zadumę i radość związaną ze Świętem Zmartwychwstania Hiszpanie wynoszą na ulicę. Z jednej strony poważne, z drugiej radosne i kolorowe Święta Wielkiej Nocy trwają w Hiszpanii cały tydzień, a ich niezwykła oprawa sprawia, że święta Wielkanocne w Hiszpanii są zupełnie wyjątkowe.

Ciekawe zwyczaje wielkanocne

Sprawdź oferty:
Wycieczki do Hiszpanii

Każdy z regionów charakteryzuje się nieco odmienną tradycją. Najbardziej spektakularne, pełne emocji i wzruszeń są parady wielkanocne w Andaluzji. Towarzyszą im śpiewy, krzyki, a nawet płacz. Członkowie procesji, tzw. „capirotes”, czyli pokutnicy w spiczastych kapturach ubrani w długie sutanny, niosą „pasos” – ołtarze z wizerunkiem Chrystusa, Maryi, Świętych, a nawet całymi scenami religijnymi.  Hiszpanie wierzą, że dotknięcie ołtarza przynosi zdrowie i szczęście. Podczas parady zdarza się, że ludzie wychodzą na balkony swoich domów, by wspólnie odśpiewać pieśni religijne. Cała procesja zatrzymuje się wtedy, by posłuchać i rusza dopiero po zakończeniu wspólnego śpiewania.

Inaczej, bo w całkowitej ciszy i skupieniu przebiegają uroczystości wielkanocne na północy Hiszpanii. Podczas procesji słychać jedynie bębny nadające wydarzeniu jeszcze większej powagi.

Podczas Wielkiego Tygodnia oprócz procesji i pochodów przygotowywane są liczne widowiska. W regionie Aragón mieszkańcy zbierają się by wspólnie grać na bębnach. W takich spotkaniach biorą udział setki a nawet tysiące ludzi, którzy nie zważając na ból czy krwawiące dłonie, godzinami uderzają w bębny.  Z kolei w prowincji La Roja można być świadkiem samobiczowania. „Picaos”, czyli ochotnicy w białych szatach biczując się, przemierzają boso ulice. Według dawnych wierzeń w ten sposób pozbywają się z ciała złej krwi.

Świąteczny szpinak i małpa wielkanocna

Podobnie jak Polacy, Hiszpanie przywiązują ogromną wagę do tradycji związanych z wielkanocnymi potrawami. Jednak podobnie jak uroczyste obchody również potrawy na wielkanocnym stole nie przypominają tych, które znamy. Szpinak z ciecierzycą, dorsz z pomidorami oraz torrijas -to w Hiszpanii odpowiednik naszego jajka i białego barszczu. Tradycją jest również obdarowywanie chrześniaków „Mona de pascha”, czyli ciastem drożdżowym z jajkiem w środku. Mona to po hiszpańsku Małpa, jest więc to Małpa Wielkanocna. Tradycyjnie ciasto takie zawierało ugotowane jajko. Teraz zastępuje się je jajkiem z czekolady.

Święta kontrastów

Święta Wielkanocne w Hiszpanii charakteryzują się dużymi kontrastami. Przepych związany z niezwykłymi strojami i bogatymi zdobieniami ołtarzy pątników, ściera się z pokutą, wstrzemięźliwość – z radością. Smutek i zaduma związane z obchodami Wielkiego Tygodnia przechodzą w Niedzielę Wielkanocną. To właśnie wtedy zaczyna się świętowanie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a na ulicach Hiszpanii zaczynają królować radosne przedstawienia i tańce.

Ze względu na ogromne znaczenie świąt Wielkanocnych w Hiszpanii czas ten jest niezwykle ważny dla mieszkańców kraju. Całość wydarzeń związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia wychodzi jednak tylko poza ramy religijnego święta. Ogromne zainteresowanie obcokrajowców sprawia, że oprócz tradycji „święto świąt” staje się również atrakcją turystyczną. Aby przeżyć ten niezwykły czas, a przy okazji odwiedzić Hiszpanię, poznać jej kulturę i liczne atrakcje kraju na czas Wielkanocy zjeżdżają tam turyści z Europy i świata.

Dlatego ważne jest, aby planując święta w Hiszpanii, zarezerwować miejsca noclegowe z dużym wyprzedzeniem. Można także skorzystać z zakwaterowania w prywatnych apartamentach.

 


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>