Wszystko, co musisz wiedzieć o Gruzji

Gruzja to kraj leżący na rozdrożu pomiędzy Europą i Azją, chrześcijaństwem i islamem. Kraj, którego historia sięga niemal 3 tysięcy lat wstecz, a prawie całe terytorium pokrywają góry. Kraj ludzi dumnych, upartych i niezwykle gościnnych. Kraj nazywany przez jego mieszkańców rajem na ziemi. Ci, którzy go odwiedzili nie mogą się z tym nie zgodzić. Zapraszamy w podróż do Gruzji.

Ciekawa legenda o powstaniu Gruzji

Jak głosi gruzińska legenda, kiedy Bóg stworzył świat postanowił sprawiedliwie rozdzielić ziemię wśród wszystkie narody. Natychmiast rozpoczęły się przepychanki i zrobiło się straszne zamieszanie. Tylko Kartlowie (Gruzini), którym awanturowanie się jest obce, postanowili usiąść w cieniu drzewa i oddać się radosnemu ucztowaniu. Biesiada tak ich pochłonęła, że zapomnieli o podziale Ziemi. Kiedy każdy naród otrzymał już swój skrawek ziemi, zapadła cisza. Nagle Bóg usłyszał odgłosy wesołych pieśni. Zostali jeszcze Gruzini. Bóg wezwał lud Kartlów do siebie i rzekł: „Kiedy inni rozpychali się łokciami, Wy czekaliście cierpliwie i zachowaliście pogodny nastrój. Wprawdzie, podzieliłem już całą planetę między inne narody, ale pozostał mi jeszcze jeden zakątek, który postanowiłem zatrzymać dla siebie, bym miał gdzie odpoczywać. To istny raj na ziemi, pełen żyznych pól i malowniczych gór. Stanie się on waszym domem, a nazwę go „Sakartwelo”, czyli „Ziemią Kartlów”.

Sprawdź oferty wycieczek do Gruzji

Wszyscy, którzy Gruzję odwiedzili, nie mogą nie zgodzić się ze słowami legendy. W tym górzystym kraju znaleźć można cały wachlarz stref klimatycznych od subtropikalnego wybrzeża, przez szczyty wznoszące się na wysokość 5000 m. n.p.m., lodowce, dziewicze lasy, półpustynię, bujne słodkowodne mokradła i żyzne doliny, w których powstaje jedyne w swoim rodzaju gruzińskie wino: „Saperawi”, „Chwanczkara”, „Kindzmarauli”, „Cinandali” czy „Mukuzani”.

Trekking w Gruzji

Gruzja słynie z niezwykłych terenów do uprawiania pieszych wędrówek. Wcale nie trzeba zapuszczać się w najwyższe partie gór, by podziwiać niezwykłe widoki i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Nawet mało wprawni piechurzy mogą śmiało wyruszyć na jednodniowe piesze wycieczki w Parku Narodowym Borjomi, jednym z największych parków narodowych w Europie. Leży on w centralnej części kraju, w górach Małego Kaukazu, na południowy wschód od Tbilisi. W Parku korzystać można z doskonale rozwiniętego systemu szlaków z siecią bezpłatnych domków górskich używanych przez turystów z całego świata.

Gruzja nie rozczaruje także miłośników bardziej wymagającej górskiej wspinaczki. Wyższe góry, takie jak Kazbek czy Ściana Bezingi są celem alpinistów, a najbardziej ambitnych wspinaczy przyciąga „kaukaski Matterhorn” , czyli majestatyczna góra Uszba.

Narty w Gruzji

Naturalny, głęboki i miękki śnieg to niezwykle bogactwo Gór Kaukazu. Leży on tutaj nawet do maja i gwarantuje doskonałe warunki dla miłośników białego szaleństwa. Doskonałe warunki wynikają z wysokości gruzińskich gór. Mało kto wie, że Kaukaz kryje w sobie aż dwanaście szczytów wyższych niż Mont Blanc. Sprzyjający jest też wilgotny klimat, wynikający z bliskości Morza Czarnego. Gruzińskie stoki oferują narciarzom trasy długości od sześciu do piętnastu kilometrów.

Dwa główne ośrodki narciarskie w Gruzji to Gudauri w Wielkim Kaukazie i Bakuriani w Małym Kaukazie. Ośrodki te w ostatnich latach dynamicznie się rozwijają. Na narciarzy czekają wyciągi, doskonale utrzymane stoki oraz pełna infrastruktura hotelowa i gastronomiczna. I dużo miejsca na stokach, gruzińskie góry to ciągle nie odkryty narciarski sekret Europy.

Przyroda Gruzji

Wyruszając do Gruzji warto zabrać ze sobą lornetkę. Kraj ten to bowiem raj dla obserwatorów ptaków. Podczas wiosennych i jesiennych migracji zaobserwować można tutaj niezwykłą wręcz ptasią różnorodność, w tym aż jedenaście gatunków orłów. Najlepsze „ptasie” miejsca to Jezioro Dżawachetii, niezamieszkane obszary półpustynne oraz Wielki Kaukaz.

Gruzini chronią swoje naturalne bogactwa. Prawie 40 proc. terytorium kraju jest zalesione, a ogromna cześć pozostaje nietknięta przez człowieka. Na terenie Gruzji jest 8 parków narodowych i 14 ścisłych rezerwatów przyrody.

Co warto zwiedzić?

Lista gruzińskich zabytków jest tak długa, że trudno je wszystkie wymienić. Kraj ten poszczycić się może ponad 3 tysiącami lat niezwykle bogatej historii. Odkryty u podnóży Małego Kaukazu, Człowiek z Dmanisi sprzed 1,8 miliona lat stanowi ślad pierwszego przejścia człowieka z Afryki do Europy i Azji. Swój ślad zostawili tu także starożytni Grecy i Rzymianie, władcy Bizantyjscy i w końcu Sowieci.

Tbilisi

Tbilisi jest stolicą kraju od 1500 lat To jedno z najbardziej malowniczych miast na świecie. To miasto gór – położone na wzgórzu, w rzecznej dolinie, gdzie niemal spotykają się północne i południowe góry Kaukazu . Od IV wieku Tbilisi jest miastem wieloetnicznym i kosmopolitycznym. Dla podróżnych i kupców przekraczających granice Europy i Azji na Jedwabnym Szlaku Tbilisi było głównym portem wypoczynkowym. Gruzińska stolica, podobnie jak cały kraj, ma dwie twarze, wschodnią i zachodnią.

Mestia

Mestia razem z obszarem Górnej Swanetii wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowało się wiele średniowiecznych baszt rodowych, wyrastających z dna doliny niczym miniaturowe zamki. Większość z nich pochodzi z XII/XIII wieku. Służyły one Swanom jednocześnie za warownię i dom, chroniąc mieszkańców przed atakami obcych armii i feudalnych panów. Cały region Swanetii szczyci się opinią najbardziej malowniczego regionu Kaukazu. Z górującego nad Mestią Krzyżowego Szczytu rozciąga się widok na szczyt Uszby (4710 m.n.p.m.), Tetnuldi (4974 m.n.p.m), oraz najwyższą górę Kaukazu – Elbrus (5642 m.n.p.m).

Batumi

Batumi to gruziński kurort leżący na wybrzeżu Morza Czarnego. Batumi jest stolicą autonomicznej republiki Adżarii. Motorem napędowym miasta jest port. Niegdyś nazwa miasta brzmiała „Portowe Miasto Batumi”. W historii Batumi ważna role odegrał Polak w służbie rosyjskiej – gen. Żygulski. Dzięki zapoczątkowanemu przez niego osuszeniu błot, które otaczały miasto, możliwa była rozbudowa miasta.

Chewsuretia


Chewsuretia słynie z baszt strażniczych i całych wsi-twierdz, wznoszonych tu od wczesnego średniowiecza. Chewsurskie wsie składają się z przylegających do siebie, zwartych, zwykle trójkondygnacyjnych, wież mieszkalno-obronnych o grubych ścianach i maleńkich oknach. Zakładano je na wyniosłych skałach u zbiegu rzek. Z trzech stron otaczały je rwące potoki i urwiska, a z czwartej strony bezpieczeństwo zapewniały strome zbocza. Dzięki takiej izolacji chewsurscy górale zachowali wiele starodawnych zwyczajów oraz dialekt. Znamienitym przykładem chewsurskiej budowli jest Szatili, świetnie zachowana osada warowna z XII w. nad rzeką Argun.

Tuszetia


Cała ludność dzisiejszej Tuszetii liczy sobie jedynie około stu osób. Mieszkają oni w kilku „basztowych” wsiach leżących na dnie wąwozów. Większość wsi przypomina z twierdze. Wiejskie fortyfikacje podziwiać można w miejscowościach Dartlo, Omalo, Diklo, Parsma.

Jaskiniowe miasta

  • Wardzia - jaskiniowe miasto Wardzia to skalne miasto-klasztor wyżłobione w zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, niedaleko miasta Aspindza. Założone przez królową Tamarę w roku 1185. Klasztor został zbudowany jako schronienie przed Mongołami i mieścił ponad sześć tysięcy komnat umieszczonych na trzynastu kondygnacjach kompleksu. Miasto mieściło kościół i salę tronową, a skomplikowany system irygacyjny pozwalał nawadniać tarasowe pola uprawne. Jak większość gruzińskich budowli-twierdz, dostęp do kompleksu był dobrze strzeżony. Można się tam dostać jedynie przez kilka dobrze ukrytych tuneli w pobliżu rzeki Kura. Znaczna część miasta została zniszczona przez trzęsienie ziemi w Samcche w roku 1283.

  • Upliscyche - starożytne wykute w skale miasto we wschodniej Gruzji, położone około 10 kilometrów na wschód od miasta Gori. Uznawane jest przez archeologów za jedną z najstarszych osad miejskich w Gruzji. Zbudowane na lewym, skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury, zawiera różne struktury pochodzące z zakresu od wczesnej epoki żelaza do późnego średniowiecza. Upliscyche to przykład unikalnego połączenia architektury pogańskiej i chrześcijańskiej.

  • Dawid Garedża - wykuty w skale prawosławny gruziński zespół klasztorny znajdujący się w regionie Kachetia we wschodniej Gruzji, na półpustynnych zboczach góry Garedża. Leży około 70 km na południowy wschód od Tbilisi. Kompleks składa się z setek cel, kościołów, kaplic, refektarzy i pomieszczeń mieszkalnych wykutych w skale. Część całego kompleksu znajduje się na terenie Azerbejdżanu i stanowi przedmiot sporu granicznego między władzami Azerbejdżanu i Gruzji.

Gruzja dla aktywnych

Gruzja to kraj nie tylko dla miłośników górskiej wspinaczki. Znajda tu coś dla siebie kajakarze, paralotniarze, rowerzyści, a nawet baloniarze! Bystre gruzińskie rzeki, np. Rioni w Raczy, pozwalają na emocjonujący rafting, a spokojniejsze odcinki doskonale nadają się na spływy kajakowe.

Paralotniarze doskonałe warunki znajdą w Bakuriani i Gudauri, a także w pobliżu Tbilisi – w Rustavi. Kolejne miejsca do latania znajdują się w Sighnaghi, Tianeti i Swanetii.

Gruzja to też doskonałe miejsce dla miłośników kolarstwa górskiego, zarówno dla początkujących jako zaawansowanych. Pamiętać trzeba jednak o tym, że mało jest w Gruzji terenów płaskich, dlatego jazda rowerem po tym pięknym kraju zawsze wymaga wysiłku.

Kiedy warto pojechać do Gruzji?

To zależy od naszych potrzeb. Narciarze wybiorą zimę, ale innym polecamy okres od kwietnia do października, kiedy Gruzja zieleni się i zjawiskowo kwitnie.

Zachęcamy do lektury naszego tekstu, w którym również mowa jest o pięknej Gruzji: Gdzie na wakacje – Albania, Gruzja, Czarnogóra.

Informacje praktyczne

Waluta: lari (GEL), 1 GEL = 100 tetri; 1 GEL= 1,41 PLN (dane z dnia 19.03.2018)
Język urzędowy: gruziński

Wiza: Obywatele Polscy, bez względu na cel podróży, mogą wjechać do Gruzji w ruchu bezwizowym oraz przebywać do 365 dni. W ciągu tego okresu muszą opuścić terytorium Gruzji, przy czym kolejny ich wjazd rozpoczyna nowy okres 365 dni w ruchu bezwizowym. Polacy nie podlegają również w Gruzji obowiązkowi meldunkowemu.

Bezpieczeństwo: Poziom bezpieczeństwa na terenie Gruzji uległ znacznej poprawie. Ze względów bezpieczeństwa polski MSZ odradza jednak podróżowanie do separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd.

Transport publiczny: W Gruzji najłatwiej podróżować mikrobusami (marszrutkami), które docierają do najodleglejszych miejscowości. Do większości ważnych ośrodków w kraju dostać można się pociągiem. Nawierzchnia większości dróg jest raczej w złym stanie, a terenach górzystych konieczny może okazać się samochód z napędem na cztery koła.

Pogoda: W Gruzji możemy liczyć na niemal 300 dni bez opadów w roku! Jeśli chodzi o temperatury, to od maja do października wynosić mogą od 20 do 30 stopni, zaś w miesiącach jesienno-zimowych – od 6 do 20 (zależnie od regionu).

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>