Wypoczynek jesienią? Czas na Wellness & SPA

Teoretycznie mamy co najmniej 700 powodów, aby przedłużyć kończące się lada chwila wakacje lub zregenerować się po tych, które dla części z nas już się skończyły. W praktyce jest ich ponad 300, ale tych z usługami, których jakość pozostanie nam w pamięci na dłużej, jest lekko ponad 100. Obiekty, centra, hotele SPA&Wellness. Nie taka nowa, ale jakże dynamicznie rozwijająca się gałąź polskiej turystyki. W ciągu jednej dekady Polska stała się prawdziwym środkowo-europejskim specjalistą od relaksu, regeneracji, zdrowego żywienia, ruchu, harmonii i powrotu do natury.

Kultura wypoczynku SPA&Wellness

Koniec lata wczesna jesień to idealny czas na pachnącą regenerację. Wędrując po kraju wzdłuż i w szerz, wydawać by się mogło, że niemal każdy hotel od 3* w górę świadczy usługi SPA&Wellness. W praktyce to jednak mocno naciągana teoria, oparta najczęściej o pseudo marketing hotelarzy i niską świadomość klientów. Nie ma bowiem w Polsce żadnej organizacji formalnie nadzorującej i certyfikującej tę sferę usług wypoczynkowych, a nawet ciężko o jednoznaczną definicję samego SPA&Wellness. SPA (Sanus Per Aquam) powiązane w powszechnej świadomości z relaksem i odnową wodną oraz Wellness, jako szersza filozofia osiągania harmonii z naturą poprzez zdrowy styl życia.

Niestety, posiadanie 2-3 pryszniców, sauny i pobliskiej wanny z hydromasażem to jeszcze za mało, aby utożsamiać i reklamować się jako obiekt SPA&Wellness. Mini-basen i muzyka relaksacyjna z głośników to jednak zdecydowanie za mało.

W definicji obiektu SPA&Wellness opracowanym przez organizatorów na potrzeby najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu SPA Prestige Awards czytamy: (…) Hotel/obiekt powinien świadczyć usługi SPA, wybór zabiegów fitness i wellness oraz kuchnię promującą na zdrowe zasady żywienia. (…) Posiadać basen lub dużą nieckę do masażu perełkowego tzw: jacuzzi na co najmniej 6 osób oraz zespół saun. W ofercie obiektu powinny znajdować się tzw: pakiety SPA. Obiekt musi oferować klientom minimum: 2 zabiegi w części mokrej, 2 zabiegi w części suchej oraz ofertę terapii manualnych, np.: masaży.

Tezę tę potwierdza Departament Turystyki i Promocji  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Usługi SPA&Wellness, zdaniem naszych rozmówców, nie są zdefiniowane w przepisach prawa, tak jak np. świadczenie usług hotelarskich w ustawie o usługach turystycznych. Jednakże w warunkach jakie musi spełniać hotel określonej kategorii, regulują przepisy aktu wykonawczego Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19.08.2004 roku.  Co prawda także tam nie znajdziemy wyodrębnionej  definicji SPA&Wellness, lecz w ofercie usług podstawowych i uzupełniających jakie winien spełniać hotel (obligatoryjnie przy standardzie 4* i 5*) czytamy, że: to zespół odnowy biologicznej: pływalnia, sauna, siłownia, masaże i inne usługi rekreacyjne – co najmniej dwa rodzaje usług.
Jak widać definicja nie jest prosta i nie jest jednoznaczna, a pole do nadużyć spore. Rozwój krajowego rynku hotelowego wymusza walkę o klienta. Zwłaszcza poza kurortami turystycznymi i poza szczytami sezonów wypoczynkowych. Etykieta SPA&Weellnes staje się więc dla większości obiektów pożądanym elementem marketingowym, która w założeniu działać ma jak magnes, podobnie jak centra konferencyjne, czy biesiadno-weselne.

Gdzie leżą polskie obiekty SPA&Wellness?

Jak zatem się w tym wszystkim połapać? Zdaniem Pawła Polka, z łódzkiej firmy Comfortum, od lat monitorującej analizującej i certyfikującej krajowy rynek usług hotelowych SPA&Wellness, w Polsce mamy około 700 hoteli (tyle obiektów posługuje się nazwą SPA lub Wellness na swojej stronie internetowej). W praktyce, obiektów spełniających choć część opisanych wyżej standardów jest około 300. Jednak tych prawdziwych centrów odnowy z pełnoprawną formułą SPA&Wellness Resort naliczymy góra 100. Większość z nich zlokalizowanych jest nad morzem (ok. 40 proc.) i w górach (45 proc.). Pozostałe 15 proc. ulokowana jest na terenie Polski centralnej i nad jeziorami. Tylko w województwie pomorskim blisko 80 obiektów hotelowych ma zgłoszoną usługę odnowy biologicznej. Według Pawła Polka największy rozwój branży nastąpił pomiędzy 2007, a 2012 rokiem. Dziś obsługuje on ponad pół miliona osób rocznie i daje obroty na poziomie ponad miliarda złotych.

Wartości usług SPA&Wellness

Zaletą, która wpływa na tak dynamiczny rozwój branży w Polsce jest nasze położenie geograficzne, przepiękna przyroda i otoczenie, sprzyjający zachowaniu walorów zabiegowych na dłużej umiarkowany klimat i wzrastający profesjonalizm nie tylko samych obiektów, ale przede wszystkim pracujących w nim kosmetologów, terapeutów i trenerów. Coraz więcej obiektów stawia na specjalizację i wysoką jakość swoich usług. Widać to chociażby po ilości umów cobrandowych z renomowanymi na świecie producentami kosmetyków SPA, sprzętu sportowego używanego w relaksacji i terapiach sport i Wellness, a co za tym idzie szkoleń dla personelu. Widoczny jest wzrost zgłoszeń do branżowych konkursów i certyfikacji, np. SPA Quality Standard. Co ważne, w aspekcie odnowy biologicznej Polska, dzięki środkowoeuropejskiej lokalizacji doskonale łączy w sobie kultury wschodnią i zachodnią. Możemy tu doświadczyć zarówno doskonałych zróżnicowanych masaży dalekowschodnich, tureckich rytuałów typu hammam, jak i masaży i zabiegów kosmetycznych na bazie alg, marokańskich zabiegów olejami araganowymi, kąpieli saunowych w stylu fińskim, rosyjskich bani, a także w stylu alpejskim, np. saun świerkowych. W wielu obiektach SPA&Wellness spotkamy terapeutów i specjalistów z różnych stron świata, których ogromne doświadczenie częstokroć wpływa na późniejszą specjalizację zabiegową całego obiektu i filozofię jaką przyjmuje on w biznesie.
Dużo dobrego dla rozwoju segmentu SPA&Weellnes zrobiła utrzymująca się od kilku lat moda na sport, ruch , zdrowy tryb życia i odżywiania. To wszystko wzbogaciło oferty zabiegowe i kosmetyczne o specjalistów  od dietetyki, fitnessu, yogi, tai chi, czy innych form budowania formy i równowagi psychicznej czy duchowej.

Dla kogo SPA&Wellness?

Niektórzy twierdzą obiekty i wypoczynek SPA&Wellness to mniej więcej to samo co wyjazd do sanatorium, tyle, że to oferta dla młodszych i za spore pieniądze. Z jednej strony do samego porównania możemy się  uśmiechnąć, z drugiej przyznać mu troszkę racji. Oczywiście wyjeżdżając do takich resortów nie potrzebujemy ani wskazań wiekowych, ani medycznych, ani skierowań z NFZ. Z pewnością jednak potrzebujemy pieniędzy. Zostawiając jednak ten wątek na boku, bo przecież każdy może dobrać jakość i liczbę zabiegów do swojego budżetu, skupmy się na tym kto wyjeżdża na taki wypoczynek i relaks:

 1. Zdeklarowani miłośnicy odnowy biologicznej,
 2. Potrzebujący chwilowego wyciszenia, ucieczki od cywilizacji, obowiązków i technologii,
 3. Kuracjusze tematyczni – pakiety odchudzające, pakiety sportowe, romantyczne, okolicznościowe – babskie SPA, męski weekend, etc.,
 4. Narzeczeni, nowożeńcy i pary rocznicowe,
 5. Powracający z wakacji w upalnym klimacie po dużym nasłonecznieniu na regenerację,
 6. Przygotowujący się do wyjazdów w trudne klimatycznie regiony,
 7. Chętni na przedłużenie lata i wakacji lub ich wcześniejsze rozpoczęcie,
 8. Klienci rehabilitacyjni – po urazach, zabiegach medycznych, z problemami astmatycznymi, oddechowymi, ruchowymi,
 9. Rodziny z paniami w zaawansowanej ciąży, które w danym roku zrezygnowały z podróży samolotem,
 10. Osoby towarzyszące swoim partnerom czy rodzinom podczas aktywnych czy sportowych wakacji – narty, rowery MTB, golf, etc.
 11. Rodziny – obiekty w formule All Inclusive z animacjami, parkami wodnymi, atrakcjami terenowymi,
 12. Naśladowcy celebrytów.

Dziś wyjazdy do SPA nie są już typowo kobiecą specjalnością. Męska relaksacja i odnowa rozwija się fantastycznie i to nie tylko w grupie blogerów, celebrytów i metroseksualnych drwali. Turecka łaźnia, ruska bania, fińska sauna to wszystko typowo męskie zabiegi budujące zdrowie, hart i męskość nie tylko ciała, ale także ducha. W niektórych obiektach zabiegi np. hammam zarezerwowane są wyłącznie dla mężczyzn. Wynika to zarówno z historii, jaki kultury spędzania czasu przez samych mężczyzn w tureckich łaźniach. Ogromne zmiany w postrzeganiu regeneracji i odnowy biologicznej odnotowano po jej wprowadzeniu do programów np. narodowej kadr lekkoatletycznej, czy reprezentacji piłkarskiej. Dziś praktycznie żaden sport wyczynowy, a także amatorski nie ma racji bytu bez odnowy, diety czy relaksacji.

Ile  kosztuje wypoczynek SPA&Wellness?

To bez wątpienia najtrudniejszy akapit naszego wpisu. Ciężko bowiem oszacować wartość tak nielinearną i tak nieporównywalną. O ile łatwo zestawić ceny samych usług hotelowych, o tyle karkołomnym zadaniem jest porównywanie pakietów SPA&Wellness. Pamiętać bowiem należy, że zabieg zabiegowi nie równy, nawet jeśli w opisie wygląda podobnie. Innej klasy terapeuta czy kosmetolog, inne kosmetyki, inny czas i miejsce, inne wartości dodane w ofercie. Praktycznie wszystko może mieć tu kolosalne znaczenie.

W górach:

 • 2 noce (weekend) ceny od 320 zł/os.- Solina SPA
 • 1 tydzień (pakiet), ceny od 1190 zł/os. – OSW Skalny

Nad morzem:

Pozostałe regiony:

Polecamy w górach:

Hotel Gołębiewski w Wiśle to jeden z oddziałów dobrze rozpoznawalnego krajowego Resortu. Sekcja SPA podzielona jest na 3 strefy: Gołębiewska Medical SPA, Pakiety SPA i Pakiety Rehabilitacyjne. Cennik obejmuje szeroko rozumianą kosmetykę, odnowę, rehabilitację, medycynę estetyczną, refleksologie i zabiegu uzupełniające. Ceny najprostszych zabiegów kosmetycznych zaczynają się już od 15 zł aż do 1100 zł za serię 10 masaży specjalistycznych w ramach pakietu odnowy. Szeroka oferta obejmuje zabiegi dla kobiet i mężczyzn a nawet dla dzieci. Popularną atrakcją rodzinną jest rozbudowana strefa basenowa Tropikana.

Hotel Czarny Potok w Krynicy Zdrój stawia na silny akcent lokalny. Także w aspekcie usług odnowy. Do dyspozycji kuracjuszy i gości oddano strefę relaksacyjną z łaźniami beskidzkimi (sucha i parowo-błotna), saunami (sucha i górsko-ziołowa), a także basen i łaźnie i łaźnie zdrojowe. W ramach Cardio Fitness do dyspozycji gości oddano profesjonalną siłownię, zajęcia z gimnastyki, pilates, Tai Chi, Body Shape Step, TBC oraz ABT. Strefa zabiegów SPA obejmuje 3 poziomy: VIP, Duo i Alfasfera. W ofercie znajdziemy: kąpiele, rytuały masażu (leczniczy, relaksacyjny), pielęgnację ciała, wyszczuplanie i ujędrnianie, pielęgnację twarzy, zabiegi intensywne, specjalistyczne, algowe, dedykowaną ofertę dla panów i dzieci oraz całą gamę zabiegów uzupełniających w tym SPA dla głowy i włosów.

Hotel Sandra SPA w Karpaczu główne akcenty odnowy rozkłada pomiędzy harmonię, odprężenie a witalność. Ich podstawowymi atrybutami mają być szum wody, zapach olejków, ciepło saun, strefa masażów i pogłębiony relaks. W ofercie kompleksu znajdziemy  baseny pływackie, termalne, ze sztuczną falą, rzeką, wanny jacuzzi, sauny fińskie i szwedzkie, łaźnie parowe, solne, ziołowe, tureckie, błotne, a nawet łaźnię parową dla  dzieci czy lodopad. Centrum zabiegowe proponuje kilkanaście odmian pielęgnacji ciała, twarzy, masaże całościowe, relaksacyjne, refleksoterapię, terapię tlenkową, tepidarium. Wartą podkreślenia jest też część rehabilitacyjna hotelu dla osób ze schorzeniami układu oddechowego, ruchowego, krążenia i nerwowego. Pozytywnie zaskakuje pakietowa oferta rabatowa skierowana do seniorów.

Polecamy nad morzem:

Hotel Panorama Morska w Jarosławcu to prawdopodobnie największy park wodny nad polskim morzem. Powierzchnia luster wody wszystkich basenów to aż 1700m2. Do dyspozycji gości są dwa baseny wielofunkcyjne zewnętrzne połączone zjeżdżalnią. Dostępne są punkty wodnego masażu ściennego, masaże karku, gejzery powietrzne zapewniające efekt fali morskiej oraz hydromasaż, grzybek wodny, leżanki rurowe z masażem powietrznym. Z myślą o rodzinnym wypoczynku przygotowano kryty basen w bajkowej scenografii o głębokości 25cm, z dwoma zjeżdżalniami i wodą podgrzewaną przez cały rok. Warto podkreślić, że hotel prowadzi rodzinny program animacyjny. W strefie Medical SPA&Wellness oferowane są sesje w saunie fińskiej i saunarium. Do dyspozycji gości jest  5 wanien jacuzzi z leczniczymi dodatkami oraz rozbudowana strefa zabiegowa oferująca kompleksową odnowę twarzy, ciała, głowy i włosów, a także drobne zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie. Na miejscu dostępna jest strefa rehabilitacyjna, a hotel podkreśla swoją współpracę z NFZ.

Hotel Amber Baltic, należący do rodziny hotelowej Vienna House, kusi przede wszystkim fantastyczną lokalizacją. Międzyzdroje na Wyspie Wolin od lat uważane są za jeden z najważniejszych kurortów wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. To tu na przełomie czerwca i lipca odbywa się słynny Festiwal Gwiazd i tu zjeżdżają się krajowi aktorzy, muzycy, biznesmeni i celebryci. Sam hotel położony jest przy słynnej Promenadzie Gwiazd stanowiącej główną spacerową arterię miasta. Strefa SPA&Wellness bursztynowego hotelu zaprasza do wyciszonych gabinetów odnowy oferując przede wszystkim całą gamę masaży oraz zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało. Na gości czeka też basen i sauny.

Hotel Marena Wellness&SPA w Międzywodziu na Pomorzu Zachodnim filozoficznie utożsamia się z myślą samego Seneki – Nosce te ipsum (Poznaj samego siebie). Idealna lokalizacja nad samym morzem sprzyja poszukiwaniu odpowiedzi nie tylko na sugestie słynnego myśliciela. Strefa odnowy, nazywana tu Mare SPA podzieliła swoją ofertę na zabiegi dedykowane dla pań, panów i dzieci.  W karcie znajdziemy pielęgnację ciała, twarzy, rąk i stóp, masaże relaksacyjne, egzotyczne, specjalistyczne a także autorskie, ofertę dedykowaną dla przyszłych mam i drobne zabiegi kosmetyczne. Karta zawiera kilkadziesiąt pozycji, jest więc szansa, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. W obiekcie dostępny jest basen i strefa saun. Hotel podkreśla swoją wysoką świadomość wartości EKO, otwiera się na swoich sąsiadów nazywając ich Lokaloversami i prowadzi program lojalnościowy SPA.

Polecamy na Warmii i Mazurach:

Grand Hotel Tiffi z Iławy stawia na Grand Moments. Z pewnością, bajkowe Pojezierze Iławskie niesie samo w sobie zapowiedź zarówno wielkich chwil jak i sporych wrażeń. Hotelowe centrum SPA określane tu jako Dharma SPA postawiło na odmianę dalekowschodnią proponowanych rytuałów. Do dyspozycji gości jest aż  20 gabinetów odnowy chociażby ta liczba uwiarygodnia przedrostek Grand. Ciekawe połączenie stanowi gama kosmetyków z Prowansji w połączeniu z doświadczeniem i filozofią praktykujących tu terapeutów pochodzących z Tybetu i Indii. W kompleksowej ofercie znajdziemy masaż tajski, kosmetykę, zabiegi na ciało, twarz, zabiegi ajurwedyjskie, pielęgnacja dłoni i stóp. Do dyspozycji gości oddano jacuzzi z kojącym widokiem na jezioro, basen z wodą morską, saunę fińską, łaźnię parową oraz salę gym z najwyższej klasy sprzętem treningowym. W ofercie znajdziemy także zajęcia z jogi prowadzone przez rodowitą tybetańską trenerkę.

Hotel Anders w Starych Jabłonkach, położonych przy drodze z Ostródy do Olsztyna idealnie wpisuje się w lokalną wartość natury. Podstawą są bowiem jabłka, a w szczególności pochodzący z nich zbawienny dla naszego organizmu kwas, który w pozwolił na stworzenie w ofercie lokalnego centrum SPA, specjalnego zabiegu firmowego – Rajska Jabłoń. Karta zabiegowa oferuje kilkadziesiąt pozycji od pielęgnacji twarzy, oczu, pielęgnacji dłoni, stóp, całego ciała, głębokie nawilżanie i intensywną regenerację, detoksykację skóry i całą sferę rytuałów masaży i kąpieli. Osobna oferta kierowana jest do pań, panów  i dzieci. W hotelu znajdziemy basen i strefę saun. Na zewnątrz na gości czekają 4 korty tenisa ziemnego, 8 boisk do siatkówki plażowej, boisko do piłki nożnej oraz park linowy. Wewnątrz hotelu można zagrać w kręgle, squash’a, tenisa stołowego i bilarda.

Masuria Hotel&SPA położony jest w Łukcie nad brzegiem jeziora Isąg, 22km od Olsztyna i 25km od Ostródy. Współpraca z jednym z liderów produkujących kosmetyki SPA zaowocowała stworzeniem menu, w którym znajdziemy kilkadziesiąt zróżnicowanych propozycji zabiegowych: pielęgnacja twarzy, ciała, masaże częściowe i całościowe, kapsuły, bańki chińskie, gorące kamienie, pielęgnacja skóry głowy, włosów, dłoni, stóp. Osobną kartę stanowi lista zabiegów dla Panów, a w trakcie lata także dla dzieci. Niesamowite wrażenie robi fińska sauna ulokowana w ogromnej długiej beczce leżącej na tarasie, nad samym brzegiem jeziora. W ofercie dostępne są pakiety SPA oraz prezentowe vouchery. Istnieje też możliwość organizacji imprez okolicznościowych, typu: urodziny, wieczór panieński, zaręczyny czy spotkanie przyjacielskie.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do jesiennego wyjazdu do SPA. Warto się zregenerować i wypocząć, a miejsc do tego idealnych mamy w Polsce sporo.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>