Wyspy Oceanu Indyjskiego cz. 1 – Seszele

Kiedy za oknem ponura, deszczowa, jesienna pogoda, aż chce się wyjechać gdzieś, gdzie będzie ciepło, gdzie będzie plaża, palmy i istny raj na ziemi. Nasza jesień i zima to doskonała pora, by odwiedzić rajskie wyspy Oceanu Indyjskiego. Do nich należy z pewnością Archipelag Seszeli.

 


Archipelag Seszeli leży ok. 1600 kilometrów na wschód od Afryki. Co ciekawe, wyspy mają długą historię: już w X wieku zaczęli się tam pojawiać pierwsi kupcy arabscy. W XVI wieku zaś odkryli je Portugalczycy, a w wieku XVIII Seszele stały się francuską kolonią. Nazwa tych wysp pochodzi od nazwiska francuskiego ministra finansów na dworze Ludwika XV – Jeana Moreau de Sechelles. Potem Seszele znalazły się pod okupacją Wielkiej Brytanii, zaś od roku 1976 wyspy są niepodległym państwem.

Archipelag Seszeli to aż 115 wysp, ale zamieszkałych jest tylko 33 z nich. Największa wyspa to Mahé (156 km² obszaru) gdzie znajduje się stolica kraju Victoria. Inne większe wyspy to Praslin (ok. 39 km²), Silhouette (ok. 21 km² ) i La Digue (ok. 10,4 km²).

Dlaczego warto wybrać się na Seszele?

Krajobraz na Seszelach jest wyjątkowy, choć zazwyczaj widzimy na folderach turystycznych plaże. Na Seszelach rośnie niezwykły gatunek palmy – coco de mer (morski kokos). Ma ogromne, przypominające kobiece pośladki, owoce. Aby zobaczyć wiele niezwykłych roślin rosnących na Seszelach, najlepiej wybrać się do ogrodu botanicznego Valle de Mai na wyspie Praslin – wpisany jest on na listę światowego dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego UNESCO.

Na Seszelach zadziwiająco piękna jest także podwodna fauna i flora. Rafy koralowe (piękne w tym miejscu) zamieszkują ogromne morskie żółwie, ośmiornice, mieczniki, makrele i inne gatunki zwierząt. W wodzie pływają delfiny i ogromne tuńczyki – duma Seszeli. Z uwagi na to przyrodnicze bogactwo Seszele są bardzo lubiane przez nurków.

Pobyt na Seszelach nie może obyć się bez odwiedzin na wyspie La Digue. Tam właśnie znajduje się plaża Anse Union, którą uważa się za jedną z dziesięciu najpiękniejszych plaż świata.

Plaża Anse Source d’Argent jest z kolei najczęściej fotografowana z uwagi na charakterystyczne obłe granitowe skały.

Jakie atrakcje czekają na Seszelach?

Przede wszystkim – plaża. Te na Seszelach gwarantują spokojny relaks, prawdziwe slow life w tym wyspiarskim raju. Dookoła soczysta zieleń, kolonialna architektura i absolutny spokój, jakiego tak często dziś nam potrzeba.

Jedną z najbardziej znanych plaż na wyspie Mahé jest Beau Vallon.

To w zasadzie jedyne miejsce na Seszelach, gdzie można uprawiać sporty wodne. Stamtąd mamy już tylko kilka kilometrów do Victorii, uważanej za najmniejszą stolicę na świecie. Na uwagę zasługują kreolskie domy wokół rynku i mały Big Ben, także stanowiący przykład architektury kolonialnej. Na południu wyspy znajdziemy piękne zatoczki: Anse Takamaka, Anse Corail, Anse Cachee, Anse Forbans i Anse Parnel.

Na Seszelach warto skosztować miejscowej kuchni: lekkiej, smacznej, łączącej wpływy francuskie, afrykańskie, indyjskie i afrykańskie. Kuchnia słynie przede wszystkich z doskonałych dań z ryb, owoców morza i tropikalnych owoców.

Na Seszele dolecimy jedynie liniami rejsowymi. Podróż z przesiadką to około 13 godzin lotu. Oferty wylotu przygotowało w tym sezonie 13 krajowych biur podróży, a wyloty odbywają się z wielu lotnisk regionalnych w Polsce. Ceny nie należą do najniższych, jak to zwykle bywa w przypadku egzotyki. Ale mając na uwadze zalety kierunku, zdecydowanie warto rozważyć taką wycieczkę.

W kolejnych wpisach opowiemy o innych ciekawych wyspach Oceanu Indyjskiego – o Zanzibarze i Malediwach.

  1. Pingback: Wyspy Oceanu Indyjskiego cz. 2 - Zanzibar | Qtravel.pl Blog

  2. Pingback: Wyspy Oceanu Indyjskiego cz. 3 - Malediwy | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>