Wyspy Oceanu Indyjskiego cz. 2 – Zanzibar

Niedawno przybliżyliśmy atrakcje pięknego archipelagu Seszeli. Czas na kolejne wspaniałe miejsce – należącą do Tanzanii wyspę Zanzibar, leżącą na Oceanie Indyjskim. Egzotyczny Zanzibar to cudowne plaże, dobre hotele, wyjątkowa kultura i urozmaicona fauna i flora. Wprost idealna lokalizacja na urlop z naszych marzeń.


Zanzibar jest największą wyspą Tanzanii. Oddalona jest od lądu zaledwie o 35 kilometrów, a jej powierzchnia to niecałe 1700 km². Pierwszymi osadnikami (VIII i IX wiek) na Zanzibarze byli Arabowie i Persowie. Na początku wieku XVI wyspę zaanektowali Portugalczycy, których panowanie trwało aż do XVII wieku. Wówczas wyspa przeszła pod panowanie sułtanów omańskich. W połowie wieku XIX Zanzibar oderwał się jednak od Omanu tworząc sułtanat. Wyspa była łakomym kąskiem, dlatego o wpływy tam walczyli Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy, z czego ci ostatni odnotowali największe sukcesy. Walki o wpływy na Zanzibarze ucichły dopiero w roku 1964 kiedy byłe kolonie: Tanganika i Zanzibar proklamowały nowe państwo – Tanzanię (nazwa stanowi zbitek słów obu byłych kolonii).

Jak widać historia Zanzibaru jak na nie tak wielką wyspę jest dość burzliwa. Na szczęście historyczne zawirowania już jej nie dotyczą. Przyjrzyjmy się więc, co pięknego możemy na Zanzibarze zobaczyć.

Zanzibar – dlaczego warto się tam wybrać

Zanzibar nazywany jest wyspą przypraw i nie ma w tym określeniu odrobiny przesady. Na wyspie rośnie mnóstwo roślin, których używamy właśnie w kuchni: goździki, kardamon, cynamon, pieprz, kurkuma, szafran, trawa cytrynowa. Na wyspie znajdziemy także plantacje kawy. Uwierzcie, to naprawdę pięknie pachnie i podczas pobytu na Zanzibarze niejeden raz poczujecie upajający aromat przypraw.

Zanzibar z racji uroczych, malowniczych krajobrazów, jest bardzo lubianym kierunkiem przez nowożeńców. Zatoki, śliczne plaże, parki narodowe to doskonała sceneria na wyjazd we dwoje.

Sprawdź oferty wycieczek do Tanzanii

Przy okazji wyjazdu na Zanzibar warto odwiedzić także lądową część Tanzanii, bo tam znajdziemy aż cztery parki narodowe wpisane na listę UNESCO: Manyara, Serengeti, Ngorongoro, TarangireSafari.

Jakie atrakcje na Zanzibarze?

Zanzibar spodoba się miłośnikom sportów wodnych i to nie tylko tych najbardziej popularnych jak surfing, nurkowanie czy snorkeling. Ciekawą atrakcją jest Blue Safari. Wypływamy na tradycyjnej drewnianej żaglówce i nie tylko podziwiamy widoki, ale i wskoczymy pod wodę (wyposażeni w stosowny sprzęt) by na własne oczy zobaczyć niezwykłą podwodną przyrodę. Niewykluczone, że spotkamy żółwie morskie, a nawet delfiny! Po wyjątkowych wrażeniach na wyspie Kwale posilimy się lokalną kuchnią złożoną w dużej mierze z owoców morza.

Podczas pobytu na Zanzibarze obowiązkowym punktem programu jest wizyta w Stone Town. Zachwyci was postkolonialna architektura, kręte urocze uliczki, tradycyjne kramy i stragany. Właśnie w tym miejscu urodził się Farrokh Bulsara, znany nam jako… Freddie Mercury.

Zanzibar od zawsze był wyspą kupców. Polecamy wybrać się na jeden z bazarów, gdzie poczujecie prawdziwego ducha tej wyspy. Targowanie się jest tam elementem kultury, a same zakupy trwają długo – po co się spieszyć? Warto na Zanzibarze zaopatrzyć się w aromatyczne przyprawy, afrykańskie wyroby rękodzielnicze i kolorowe kangi – afrykańskie chusty do noszenia na wiele sposobów.

Jak dolecieć na Zanzibar?

Do wyboru mamy dwie opcje. Możemy lecieć z Warszawy lub Katowic czarterowym lotem bezpośrednim na pokładzie Dreamlinera (tę opcję oferuje dwóch touroperatorów) lub liniami rejsowymi (6 krajowych biur podróży z wielu lokalnych lotnisk w Polsce).

Tak czy inaczej wybór jest całkiem niezły, a liczba ofert pozwala na dokonanie optymalnego wyboru.

Na koniec warto zauważyć, że Zanzibar należy do bezpiecznych kierunków i posiada pozytywną rekomendację Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ogromnym atutem wyspy Zanzibar jest to, że możemy spędzić tam wolny czas na wiele sposobów, nie ograniczając się tylko do plażowania czy przebywania w hotelu. Aczkolwiek trzeba podkreślić, że hotele na Zanzibarze słyną z wysokiego poziomu obsługi.

W kolejnej, ostatniej części cyklu o Oceanie Indyjskim przybliżymy zalety archipelagu Malediwów.

  1. Pingback: Wyspy Oceanu Indyjskiego cz. 1 - Seszele | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>