Wyspy Oceanu Indyjskiego cz. 3 – Malediwy

Pisaliśmy o archipelagu Seszeli, zachwycaliśmy się wyspą przypraw – Zanzibarem, a dziś czas na Malediwy – cudowny archipelag z rajskimi plażami, a jednocześnie najniżej położone państwo świata. Warto wybrać się tam, bo z biegiem lat może okazać się to niemożliwe: w wyniku efektu cieplarnianego Malediwy mogą kiedyś zniknąć z powierzchni ziemi

Malediwy leżą ok. 500 km na południowy zachód od Indii. Aż trudno w to uwierzyć, ale archipelag ten składa się z blisko 1200 mniejszych lub większych wysp. Osadzone są one na 26 koralowych atolach, które powstały w wyniku erupcji podwodnych wulkanów. Archipelag ma 280 km długości, a 120 km szerokości. Duża liczba wysp i wysepek nie oznacza jednak, że na każdej ktoś mieszka. Przeciwnie, zamieszkałe są jedynie 202 wyspy. Stolicą archipelagu jest Male, w którym żyje na stałe 25 proc. mieszkańców tego państwa.

Na Malediwach panuje klimat równikowy, a więc mocno wilgotny, a średnia roczna temperatura powietrza wynosi 27°C. Czy to nie idealne warunki na wymarzone wakacje?

Dlaczego warto wybrać się na Malediwy?

Bo to autentyczny wakacyjny, tropikalny raj. To wspaniałe miejsce dla tych, którzy niekoniecznie chcą siedzieć w miejscu i wolą spędzać czas aktywnie. Malediwy są uwielbiane przez amatorów wodnych sportów: panują tam bowiem idealne warunki do nurkowania, a rafa koralowa jest zjawiskowa.

Sprawdź oferty wycieczek na Malediwy

Bogactwo podwodnej fauny i flory zapiera dech w piersiach. Żyją tam bowiem różne gatunki barwnych ryb, żółwie, delfiny, rekiny, płaszczki, małże. W wodach Malediwów pływa największy ssak na ziemi – płetwal błękitny, którego długość ciała dochodzi do 3 3m, a waga osiąga nawet 190 ton.

Poza nurkowaniem możemy na Malediwach oddawać się kite- i windsurfingowi, jeździć na nartach czy skuterach wodnych a także popływać w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego.

Jakie pamiątki przywieźć z Malediwów?

Na pewno warto na miejscu zaopatrzyć się w rękodzieło z Malediwów: barwne tkaniny i tradycyjne stroje, biżuteria, maty thudu kuna czy modele drewnianych łodzi dhoni. Nie wszystko można z Malediwów wywozić: zakazany jest np. wywóz wyrobów z czarnego i czerwonego koralu, muszli, skorup żółwi i innych przedmiotów pochodzenia zwierzęcego.

Jakie są ceny wycieczek na Malediwy?

Nie da się ukryć, że Malediwy nie należą do tanich kierunków. Wynika to między innymi z faktu, że połączenia lotnicze są wyłącznie rejsowe – brak czarterów. Rejsowe połączenia mają jednak tę zaletę, że można polecieć na Malediwy nie tylko z Warszawy, ale i z innych lotnisk w kraju. Podróż z przesiadką trwa około 12 godzin, a oferty wylotów przygotowało 15 krajowych touroperatorów.

Kiedy najlepiej lecieć na Malediwy?

Pogoda na Malediwach dopisuje w zasadzie cały rok, bo nawet opady nie są długotrwałe. Optymalnym okresem na wyjazd są miesiące od stycznia do marca. Wtedy jest najlepsza pogoda, ale jeśli wybierzemy się w innym okresie, też będziemy mieć udany urlop. Słońce świeci na Malediwach przez 8 godzin dziennie przez 9 miesięcy w roku! To bardzo dobry argument za tym, by właśnie ten archipelag wybrać na urlop. Co lepszego może być w środku polskiej, burej zimy od cudownej plaży, palm i ciepłej, lazurowej wody?

  1. Pingback: Wyspy Oceanu Indyjskiego cz. 2 - Zanzibar | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>